Korsan XP ile dolandırıldı, MS'i ikna edemedi

Korsan XP ile dolandırılan kullanıcı, MS'i hırsız olmadığına ikna etmek için bakın neler yaptı?

Dolandırılan kullanıcı Microsoft'u ikna edemedi
Korsan XP can sıktı...

Pek çok kullanıcı korsan yazılımın zararlarının farkında ve uzak durmak için elinden geleni yapıyor. ABD'de yaşayan William adlı bir adam da korsandan uzak durmak için çaba sarf etti ama dolandırıcılar onu zorla korsan kullanmak zorunda bıraktı. Daha kötüsü korsan olmadığını Microsoft'a ispat etmesi hiç de kolay olmadı.

William 2007 yılında internet üzerinden bir Windows XP işletim sistemi almıştı. Korsan olup olmadığını Microsoft Genuine Advantage aracıyla kontrol eden William, elindeki XP'nin yasal olduğuna ikna oldu. Fakat geçtiğimiz günlerde Microsoft William'ın kullandığı XP'nin korsan olduğuna karar verdi ve işletim sisteminin güncellemelerini kapattı. William telefonla Microsoft'u aradığında dolandırılmış olduğunu anladı ama daha kötüsü Microsoft'un durumu düzeltmek için ondan cezalı bir ücret istemesi oldu. William hırsızlıkla suçlandığına çok bozuldu ve Microsoft'u dolandırıldığına ikna etmek için uzun süre uğraştı.

Uzun çabalar sonunda sorununu çözen William yine de mutlu değil. Microsoft'un bu durumda kendisini haksız yere suçladığını ve 2007'de yasal dediği sistemi 2 yılda yasa dışı ilan ederek kendi sistemindeki sorunun suçunu kullanıcıya yüklediğini iddia ediyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

microsoft ne yapsa sorunlu, kendi müşterisi aramış. suçlamış, araştır azcık sende firma olarak müşterine güven. herşeyi para yolu ile çözme akıllan artık.

ben kaç yıldır windows xp korsan kullandım bi kere korsan demedi :D

Bende Microsoft'dan Age Of Empires collecter edition ve Age of mythology+ titans oyunlarını aldım. Age of empires cd key istemediği için sorun yok şu ana kadar, fakat age of mytghology'yle birlikte verilen cd key nasıl oluyorsa internette korsan sitelerde geziyor. Bunu microsoft'a izah ettim ve herhangi bir çözüm bulmadıkları gibi kendi verdikleri key'inde orjinal oldugunu söylediler.

Bende madem orjinal internette binlerce yerde nasıl bulunuyor diye sorduğumda ise tamam biz araştırcaz diyip, bidaha aramadılar. Şikayet ettim, dikkate alıncak şikayetiniz dendi bana gene ses soluk yok.

Ben aman kul hakkıdır diye kendimi zorlayıp orjinal kullandım. (2 x Vista Ultimate [İş - Laptop Ayrı Sistem] - 4x Windows XP Pro [Aile Fertlerinin Her Biri Ayrı Sistem] - Sürüsüne Bereket Microsoft Oyunu) alan biri olaraktan.

Bu saatten sonra kesinlikle orjinal microsoft ürünü almamaya karar vermiş bulunmaktayım. Windows 7 yi ve sürüsüne bereket oyunu artık bana .... aldırırsınız orjinal.

ben olsam tazminat davası açardım. veya bir şekilde hatanı telafi et derdim

E doğru diyor. :)

linuxa geçmek lazım gereksiz bi ton dert windows.

yuh artık. bak bunda işte microsoft hata yapmış.

Dava açarak "ne tazminat koparsam kârdır" manyağı Amerikalılar için bulunmaz fırsat! Haydi William, patlat tazminat davanı...

tüm şirketler kendisinden kaynaklanan sorunun faturasını son kullanıcıya keser. küçükler hep ezilir

Adam çok haklı

Linux kullan, kimseyi ikna etmek zorunda kalma:D

Microsoft bu güven olmaz

abi sen de "legal xp" die bişi var onu kullansaydın canını fazla sıkma
bütün güncelleştirmeleri korsan bile olsa takır takır indirirdi xD

iyide adam nerden bilsin ki. microsoft garibime bedeva bi tane windows verse zarar mı edecek ?

Yazık be adama, okadar da ikna olmaları için çaba göstermiş. Adamın ürün aldığı firmaya soruşturma açmaları gerekirdi bence.

bu sorun benim başıma da geldi. ben de büyük bi devlet kurumundan lisanslı SP2 entegreli XP vardı ilk kurulumda doğrulamadan geçiyordu ancak SP3 çıktıktan sonra korsan olarak görünmeye başladı. ben de netten key istemeyen SP3 entegreli bi XP indirdim şimdi lazım olunca onu kullanıyorum ve bundan hiç rahatsızlık duymuyorum çünkü Microsoft'un service packleri bu lisans olayının içine ***ıyor resmen. win server 2008 servis pack çıkınca da bu oldu hala bir çözüm bulamadılar. bence service pack entegreli dvd/cd leri kayıtlı müşterilerine ücretsiz göndersinler. böylece sorun ortadan kalkar.

genuine tool un yeni versiyonunu indirmiş ve sahte demiş microsoft cracklenmiş yeni genuine tool u yüklesen yine orjinal olur... Bu kadar basit ne uğraşıyon microsoft la fln google a 2 kelime yazacan yaw

bu orijinal-korsan xp işi de nereden çıktı?allah aşkına!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir