Korsan yazılım satmanın ağır faturası...

Korsan yazılım satmanın bedeli ağır oldu: 41 ay hapis, kesilen para cezasının yanında bir hiç...

  • Selim Öztürk
İllegal yazılım satmaktan 2 yıl hapis yatacak
İllegal yollardan yazılımların satışını gerçekleştiren bir yazılım korsanı, mahkemece 2 yıl hapis cezasına çarptırılmaktan kurtulamadı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde yaşayan 24 yaşındaki bir genç, 41 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haberi çarpıcı kılan ve CHIP Online'a taşımamızın en büyük nedeni ise bu gencin korsan yazılım satışından böylesi büyük bir cezaya çarptırılmış olması.

İsterseniz olayın öncesine gidelim: Timothy Kyle Dunaway isimli korsan, 2008 yılının Ekim ayında illegal yollardan yazılımları para karşılığında kullanıcılara satmaktan dolayı tutuklandı. Yazılım şirketlerini (milyon dolarlarla ifade edilen) büyük bir zarara uğratan korsan, yargılandığı mahkemece suçlu bulunarak geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen son duruşmasında 41 ay hapis cezasına çarptırıldı.

41 aylık hapis cezasının yanı sıra patent hakkını ihlal ettiği şirketlere 810.257 dolar tazminat ödemeye de mahkum olan Dunaway, Avusturya ve Malezya'da bulunan yaklaşık 40 web sitesine öncülük ediyor ve bu siteler aracılığıyla 2004 yılının Temmuz ayından 2008 yılının Mayıs ayına kadar illegal olarak yazılımları kullanıcılara pazarlıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bence yazık olmus adama cıkınca yine devam etsin gizlice.Bu duzenin her yeri para bırakında bizde ucundan tadalım !

okadar parayı ödemesi için bilmemne yapacaklarına amerikan sadistligiyle öldürsünler zaten onlara normal bu dünyada milyonlarca insanı acımadan işkence ile öldürdüler yapmadıklarını bırakmadılar.

Korsan kullananların da onları dağıtanların da cennetlik yerleri yok . Yazık değil mi o programı yazanlara ,ayrıca hemen her programın ücretsiz bir dengi var ,neden illa ki kırılmış yazılım kullanılır anlamam :(

'''Korsan kullananların da onları dağıtanların da cennetlik yerleri yok . Yazık değil mi o programı yazanlara ,ayrıca hemen her programın ücretsiz bir dengi var ,neden illa ki kırılmış yazılım kullanılır anlamam :(''' bu ne demek Allah aşkına... o programları yazanlara okey; dediğim birşey yok ama bizi o programa para veremeyecek durumda tutanların esas yatacak yeri yok... bu lafı eden arkadaşın parası çok sanırım... ben pc sahibi olabilmek için 10 $'in bile hesabını yaparak pc topladım. işçilik parası ödemeyeyim diye 2-3 ay nette pc toplamayı araştırıp kendim topladım... tutupta 150-200 $ verebilecek durumum yok... benim durumumda da yüzbinlerce kişi var... Ayrıca basit ev kullanıcısı için pekte ücretsiz işletim sistemi muadili yok... linux diye lafı gevelemeyin daha bir programı tek başına kurma becerisine bile sahip değil linux... yok root olacam yok su parolası ile bilmem nereye girip bilmem ne satırına bilmem ne komutu yazacam v.b. bu ne ya uzay gemisimi kullanmaya çalışıyoruz pc de prg. kurmaya mı ? bu lafı kabul etmiyorum düşüncesizce yazılmış burjuvavari bir yorum....

Çok ağır bir ceza olmuş. Ama orjinal program ve oyunlar o kadar pahalıki alamıyoruz. Hiçkimse korsan kullanmak istemez ama malum ekonomi... pc oyunlarının fiyatları 50 dolardan başlıyor (güzel oyunlar) malum asgari ücret bir kira parası bile değil ee kalkıp maaşımızın 5 te birini bi oyuna harcarsak işin içinden çıkmayız.

Adam "korsan holding" kurmuş.

Şu korsanı savunanların yazılarını okudumda....
iş te bu...
Medeniyetle aramızdaki fark...
başka bişey demeye gerek yok...
o nedenle "niye geri kaldık" demeyin cevabı aynada....
Şimdi bu yorumumu kimse beğenmiyecek...herkes kırmızıya tıklayacak...Çünkü haklıyım...
Çoğu kişi "ülkemizde düzen bozuk" der...Cevabı da basit aslında..
"Çünkü insanlar bozuk"...

Korsan yazılım kullananlar dağıtanlar satanlar paylaşanlar yazılım sahiplerinin haklarını yemektedirler ve bu da kul hakkıdır. Kul hakkı da hak sahibi affetmedikçe affedilmez. Sanmayın ki ordan burdan indirip dinlediğimiz veya arkadaşlarımızdan aldığımız A sanatçısının B şarkısını dinlediğimizle kalacağız, Hayır gerçek bu değil çok üzüleceğiz çok ağlayacağız ama bir faydasını olmayacak. Yol yakınken dönmeli ve bu konuya gereken hassasiyeti göstermeliyiz. 10 korsan albümümüz olacağına 1 orjinal albümümüz olması bizim için daha hayırlıdır.

:) Aramızda korsan yazılım kullanmayı kınıyan arkadaslar var. Elbette insanların emeklerini yemek hoş bir şey degil.. Ama şu bir gerçekki günümüzde çogu insan temel ihtiyaclarını bile güçlükle karşılarken 1 de faiş fiyatlarla satılan yazılımları albümleri dvdleri almak insanlara biraz da amelelik geliyor neden bunun internet üzerinde bedavası varken para verelim ? Sonuçta o Crack edilen yazılım da Crack aşamasında bir emek sarf edilmiş :) Crack yapan arkadasın emegi ne olacak :P gerçi şu anda kullandıgım Xp den tutun Kaspersky`a kadar her yazılımım lisanslı çok uzatmadan Korsan yazılım kullanmak iyi birşey değil ama ne yapalım el mahkum (a)

"Şu korsanı savunanların yazılarını okudumda...." diye söze başlayan arkadaşım. Medeniyetle aramızdaki fark.. diye devam etmişsin ama anlaşılan o ki dünyadan haberin yok. Bugün İsveç'te görülen Thepiratebay.org aleyhine bir dava var. Dava konusu site hiçbir yasadışı dosyayı kendi sunucularında barındırmadığı halde büyük medya kartelleri tarafından ağır baskı altında tutuluyor. 160 baytlık torent dosyalarını barındırmak İsveç kanunlarına göre suç olmadığı halde bu insanlar sürekli yasal tehditlere maruz kalıyorlar. Bir Amerikan şirketinin İsveç'li bir şirketini Amerikan yasalarıyla tehdit etmesini nasıl görüyorsunuz peki? Medeniyet sadece Amerika'da mı var, DMCA mı bize medeniyet getirecek? Mickey Mouse üzerindeki telif hakkı kalkmasın, yayıncı firması bu çizgi film karakteri üzerinden gelir elde etmeye devam etsin diye ABD'de telif hakkıyla ilgili koruma süresinin uzatıldığını ülkemizde kaç kişi biliyor?

Bahsettiğim davanın sebebi ise gayet açık, telif hakkı aldatmacası ile milyonlarca insanın parası ile kurdukları krallığı sürdürmek. Dijital bir medyayı veya bir fonogramı, müziği kopyalama işini ekmek çalma ile kıyaslamak kadar saçma birşey yoktur, bu insan zekasına hakarettir. Elimde bir kitap ve bir de fotokopi makinesi varken kitabın içindeki bilgiye ihtiyacım varsa kopyalamak için neden bir saniye bile bekleyeyim? Fiziksel anlamdaki mülkiyeti, sanal ortama, bilgiye ve onu ifade etme şekline de bulaştırmaya ne gerek var? Kapitalizmin düşünce kalıplarını üzerinizden atın. Bazı düşünce kalıpları ve benzetmeler aslında emperyalizm dayatmasından başka birşey değildir. Son sözüm şu olacak ki İsveç'te bahsettiğim korsan yazılım devini destekleyen yüzbinlerce insan var, bu insanlar seslerini duyurmaktan hiç çekinmiyor, toplanıyorlar gösteri yapıyorlar ve bilgi-iletişim özgürlüğünü savunuyorlar. İsveç medeni bir ülke değil mi?
Ders kitabını almayan öğrencileri dersten geçirmeyen hocaların bir ülkede yaşıyorum. Sizce hangisi daha medeni?

Sen de yorum yaz