Korsan yazılım ve Türkiye!

Türkiye'de korsan yazılım kullanımı, sizce dünya ortalamasının ne kadar üzerinde? Cevap içeride...

Korsan yazılım ve Türkiye!

Bilgisayar kullanıyorum diyen hemen herkesin bilgisayarında, en azından bir adet korsan yazılım bulmak mümkün. BSA'nın bu sene 9. kez yaptırdığı araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 57'si ücretli yazılımları kaçak olarak elde ettiklerini söylüyorlar. BSA'nın iddiasına göre 2011'de dünya genelinde kullanılan korsan yazılımların toplam değeri 63.4 milyar dolar civarında. Bu da bir önceki seneye göre 4,6 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor.

BSA Yönetim Kurulu Başkanı Robert Holleyman'ın konu hakkındaki açıklaması şöyle:
"Eğer tüketicilerin yüzde 57'si dükkanlardan hırsızlık yaptıklarını itiraf etse yetkililer hemen polis devriyelerini ve cezaları artırır. Yazılım korsanlığı benzer bir yaklaşım gerektiriyor - toplum bilinci arttırılmalı ve daha ağır yaptırımlar getirilmeli."

Yazılım korsanlığı konusunda başı Çin'in çektiğini söylersek herhalde şaşırtıcı olmaz. Araştırmaya göre Çin'de kişi başına yapılan yazılım harcaması sadece 8.89 dolar. Ülkemizde ise korsan kullanım oranı yüzde 62, yani dünya ortalamasının üstünde. Gelişmiş ülke ve pazarlarda bu rakamın yüzde 24 olduğu düşünülürse aradaki fark daha da çarpıcı bir hale geliyor. Hiç şaşırtıcı olmayan bir başka sonuç ise korsan yazılım kullanan en büyük yaş ve cinsiyet grubunun "ezici bir çoğunlukla genç ve erkek" olduğu.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

asıl yaptırım orjinal alırken

Bilgisayar kullanıyorum diyen hemen herkesin bilgisayarında, en azından bir adet korsan yazılım bulmak mümkün
---------------------------------------------------------------------------------
Oldukça iddialı bir cümle olmuş. Bilgisayarımda sadece Linux kurulu ve tek bir tane bile korsan yazılım yok.

İnternetten 2 tıklamaya korsan urunu ındırebılırken. Ücretli urunu elde etmek allah belamı versın daha zor. Güvenli deyil.

Paranın çıkacagı heryerden bilinçlendiriliyoruz zaten.. Biride çıksın para gelecek şekilde bilinçlendirsin.. :)

kimse korsana meraklı değil fiyatları biraz insaflı koyarlarsa zaten sorunun çoğu ortadan kalkar

rezillik başka birşey değil maalesef....

param olsa cidden gider programın lisansını alırım...sorun bu asgari ücretin 750 lira olduğu bir ülkede gidip bir programa para veremem kusura bakmasınlar

BSA mıdır ne karın ağrısıdır, başka iş güç yokta korsan yazılım kullanana yaptırım yada cezaların artırımından bahsediyor, memlekette cazaların artırılması gereken envai türlü suç varken uğraştıkları şeye bakın, ülkemiz insanının alabileceği makul fiyat politikası izlesinler de ondan sonra korsan avına çıksınlar. yiyorsa kendilerine o kadar güveniyorlarsa en yakınlarındaki internet kafeye baskın yapsınlarda yaptırım uygulasınlar da görelim.

kılzarın çoğu program kurmayı bile bilmediklerinden olsa gerek :D
İşin şakası bir yana bu gelir sistemi ile korsan kullananlar bu duruma mecbur kalıyor adeta..

abi para varda bizmi almıyoruz yaa bi windows 7 ultimate fiyatına bakıorsn benm nerden baksan 1 aylık tüm harcamalarm yapıor.p

Buna KOSRANLIK değil de PAYLAŞMAK desek ? :) (en azından yazılım kanusunda)

Her sistemle birlikte zorla dayatılarak satılan windowslarda olmasa korsan kullanım oranı %99 olacak galiba.

"Eğer tüketicilerin yüzde 57'si dükkanlardan hırsızlık yaptıklarını itiraf etse yetkililer hemen polis devriyelerini ve cezaları artırır. Yazılım korsanlığı benzer bir yaklaşım gerektiriyor - toplum bilinci arttırılmalı ve daha ağır yaptırımlar getirilmeli."

Şu lafa bak. Korsan program kullandığınızda orjinal ürün orada duruyor, çalmıyorsunuz. Kopyasını kullanıyorsunuz.

+Artı, korsan kullananlara bi sorun bakalım eğer korsan kullanmasaydı satın alacakmıydı onu. %90 ı hayır der. Şirketler, korsan olmasa hepsi orjinal alacaktı sanıyorlar.

insanlar asgari ücretle aysonunu nasıl getireceğim diye uğraşıyor,orjinal yazılım alırsak aç kaldık demektir.

Peki Türkiye'de program, oyun gibi ürünlerin fiyatı dünya ortalamasının ne kadar üzerinde?

yaw kardeşim ağır yaprıtım ceza vs olsa ne olcak.bu sefer millet ücretsiz ürünlere yönelecek piyasada bi dünya ücretsiz yazılım işletim sistemi var.üreticiler bunu bildikleri için zaten karışmıyolar.

korsandan kastınız ???

korsan olmazsa çoğu oyun sinema v.s isimlerini kimse bilmiycek ve kullanmıycaktı.

Evet korsan kullanıyorum. Kullanmayada devam edicem.Üstelik Param olsada olmasada.Ağır yaptırım uygalaycaklarmış. Şu anki teknolojide çokta mümkünmüş gibi.Bu tarz fikir ve yazılarla tüketiciyi tahrik edip sadece inada bindirirsiniz.

hırsızlık yaptıklarını itiraf etse yetkililer hemen polis devriyelerini ve cezaları artırır.
...
Aynı işletim sisyemini ve aynı yazılımı 50 kuruşluk DVD'ye kopyalayıp koyalayıp fahiş fiyatla satan üreticiler de hemen tutuklanmalı...

Sattıkları asıl değil ki, aynı kopyayı milyarlarca insana yüksek fiyatla satıp haksız kazanç sağlayıp, hayırseverlik filan da yapıyorlar.

işletim sistemlerinin noteeboklarla birlikte satışa sunulması bence kullanıcılar için gözardı edilebilir ve şanslı bir durum.

yazılmda gümrüktenmi geçiyor bence hayır internetten alıyorum ama niye pahalı çok pahalı benim düşüncemde çok pahalı yazılımlar sadece örnek wereyim adam mw3 ü rusyadan 32 $ demiyorum 32 tl ye getiriyor steam'de nekadar 70$ peki teknoloji marketlerinde en ucuzu 132 tl bunedir yaw şaşırdık sizin anlayacağınız her program çok pahalı geliyor bunlar kolay üretilmiyor ama en azından sürümden kazanırlar ucuz olsa mw3 u de 32 tl aldım.

evet burası bir cennet

para verip aldıgım bir yazılımım olmadı suana kadar sanırım olmucakta,
ve olmayan program bile yok , mesela comodo int sec. serial bulmak okadar zorki crackerlara teşekkür ediyorum burdan tekrar onlarda olmasa heleki türkiye gibi biyerde heryerde bir ttnet oldugunu düşünün
benm maaşım 2000 tl , hiç bir iş garanti değil yarın kovuluyosun 1 yıl işsizsin. girmediğim iş kalmadı sıkıldım bu ülkeden , peki ya beni duyan varmı ? peki ya ben neden aç paragözleri doyurayım ?
crackler istediği kadar virüslü olsun indiren indirir , indirmeyende indirmez . o programların kullanılması zaten crackerlar sayesinde oluyo yoksa herkes para verip alcagını mı sanıyosunuz. kimse kullanmaz teknolojidende bi haber kalırız nasılsa alamıyoruz diye, programcılarda iş yapamaz . benim kanaatım bu bana hiç kimse teknoloji konusunda 5 kurus para verdirtemez . bu beleşcilik gibi görünsede öyle değil. herkes biliyor , allahtan ülkemizde beleşci çokta koyunları uyandıranlar var, yoksa herkes züürt olarak dolasır sanırım yada 1 aylıgını komple tablete verir 3 ay dilencilik yapmak zorunda kalır. konu konuyu açıyo :)

Herşey para olmuş

ignotum yazmış:
para verip aldıgım bir yazılımım olmadı suana kadar sanırım olmucakta,
ve olmayan program bile yok , mesela comodo int sec. serial bulmak okadar zorki crackerlara teşekkür ediyorum burdan tekrar.......
______________________
Evet pahalı olabilir ama senin gittiğin yol yanlış, çünkü ücretli olan yazılımları değil ücretsiz olan seçenekleri seçmen gerekiyor.

Onlar hem ücretsiz hem de lisanslı, hem de kullanarak gelişimlerine katkıda bulunuyorsun ve böylece insanlığa yararlı bir iş yapmış da oluyorsun.

insanlara düşük ücret verir, devlet sayısız vergilerle vatandaşı ezer, firmalar yüksek fiyatlardan satar, kaliteyi uygun fiyat yerine faiş denen çok yüksek fiyat anlamına gelen fiyattan satar, insanların alım gücünü zorlarsan, birde açlık sınırının çok çok altındaki asgari ücretlere devlet ve şirketler işçi çalıştırırlarsa; DEVLET, ŞİRKETLER VE HATTA KURUMLAR insanları bizzat kendileri insanları zorlama yoluyla korsana teşvik eder ve yönlendirir... ve BSA gibi düşüncesizlerde asıl suçluları görmezden gelip zor durumda olup mecbur edilen insanları düşünmeden, anlamadan, tepeden bakma görüşlerle SUÇLU ilan ederler...

HA UNUTMADAN ! siz ucuza sattınızda vatandaş korsana mı gitti, kurumlar suçu insanlarda değil kendilerinde aramalıdır... Çünkü insanları yönlendiren ve yöneten kurumlardır... Saygılarımla...

BSA işine bak.Siz ucuza sattınız da biz almadık mı.Bu ülkede açlık sınırının altında maaş alıyoruz.Aloooo.Bebişim.Zor geliyorsa yaşam firar.

Ucuz satın bizde orjinal alalım elbette bizde orjinal kullanmak isteriz. Ama iş böyle yüksek paralara gelirse korsana devam.

Bir yazılımın korsanı ne kadar çoksa orjinalide o kadar çoğalır. Sonuçda toplaumda bir programın yaygın kullanılması bilinmesi şirketlerinde bunun yasal almasını sağlıyor. Aksi takdirde windows en bilinen işletim sistemi olmazdı. Birde hep kayıpdan bahsediliyor ama korsan kullanıcılar eğer engellenseler gider linux v.b. bedavaları kullanırlar. Bu durumda da pazar payları küçüleceğinden büyük yazılım firmaları buna bilerek göz yumuyorlar.

Linux kullanıyorum.korsan morsan derdim yok

satın aldığınız makinaların içinde zaten yazılım parasını bilmiyerek ödersiniz...
ek bir para talep edilmediği için göze batmaz sadece

Korsan kullananların ekserisi zaten bu işe para yatıramayacak kadar düşük bütçeliler. Yani korsan yazılım imkansız hale gelse program piyasası 68 milyar dolar büyümeyecek. Çok daha az bir miktarda artış oldur. Geri kalan eskiden korsan kullanıyorduysa öyle bir durumda hiç kullanmaz. Üreticiler korsan kullanım miktarı kadar yazılım satabilecekleri düşüncesinde hata ediyorlar.
Photoshopa bin dolar vermem gibi bir durum sözkonusu değil. Eğer korsan kullanamasam gimp kullanacaktım. Bu da adobun karına değil zararına olurdu.

Yazılımların fiatları okadar uçukki el yakıyor kim para verecek bunlara tabiki büyük şirketler lisans satın alacaklar. peki küçük çaplı kullanıcılar ne yapacak mecburen korsan kullacaklar. 1000, 1500, 2000 dolar arasında fiatlar var. En basitinden evde kendi resimlerimi düzenlemek üzerinde oynamak için bu kadar paralrmı vermeliyim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir