Korsan yazılıma karşı sert önlemler geliyor!

Yazılım devi, yazılımlarına korsan kullananlar için yeni ve sert bir sisteme geçeceğini duyurdu!

  • Cenk Atlı
Adobe, korsana karşı sert önlemler alacak!

Adobe yazılımlarının kullanıcılar için oldukça pahalıya mal olduğu bir gerçek. Dolayısıyla birçok kullanıcının, oldukça işlevsel araçlar sunan bu yazılımların korsan kopyalarını kullanıyor olması da aslında bir sürpriz değil. Hatta Adobe'un yazılımlarının korsan kullanımı o denli yaygın ki, bazı kullanıcılar bunların yetkilendirilmemiş yazılımlar olduklarının bile farkında olmayabiliyor. Diğer yandan, bu yüksek fiyatlar karşısında korsan yazılım kullanmayı kabul edilebilir bir eylem olarak görenler de oldukça fazla.

Korsan meselesi konusunda nihayet esaslı bir adım atmaya karar veren Adobe, bu doğrultuda "Adobe Genuine Software Integrity Service" adlı yeni bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. Yakın bir zamanda bütün Adobe uygulamalarında yer alacak olan bu yazılım, uygulamalardaki program dosyalarını tarayarak değiştirilmiş olup olmadıklarını kontrol ediyor. Ve bu inceleme sonucunda dosyaların korsan yazılımlara ait olduğunu tespit ederse aşağıdaki uyarıyı gösteriyor.

Bu hizmete dair daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir web sitesi de yayınlayan firmanın bu anlamda temel amacının kullanıcıları orijinal olmayan yazılımların tehlikelerine karşı bilgilendirmek olduğunu belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Ya kontrol eden programa crack yaparlar ise ;)

@26 Mayıs 2016 00:45 gta 5 e de korsan kullanılması imkansız olacak diyorlardı daha çıktığı gün crack ini yaptılar kafama takmıyorum o yüzden.

Bununla uğraşacağına fiyatı indir ev kullanıcısı 100-200'e yasal alıp kullansın. ??

Aşarlar! Her türlü önlemi aşarlar! Hacker'lar ve Cracker'lar aşmaktan zevk alan, bunun için yaşayan insanlar. Durdurmanın imkanı yok!..

Hallederler sıkıntı yapma :)

Yooo, korsan kullananan kişiler hiç de yanmadı. . . Adobe Genuine Software Integrity servis hizmetini Windows Hizmetler''den devre dışı bırakın, Adobe ürününe ait crack kullanın, keyfinize bakın. . . Unutmayın, bilgisayar bilimiyle uğraşan kişiler ikiye ayrılır: Biri yazılım üretenler, diğeri üretilen yazılımı kıranlar. İkisi de birbirine muhtaçtır. . .

Eğitim kurumları bile korsan kullanıyor adobe yazılımlarını. Korsanın önüne geçemezler. Çok sıkıntı yaratırlarsa millet alternatif programlara yönelir.

Siz de millete kazık atmayın :-)

Yazılım dünyasında herşey mümkün. Adobe sadece hackerların işini biraz zorlaştıracak. Ancak neticede bu önlemde boşa çıkacak ve bu mücadele sürüp gidecek.

Yani korsan yada çalıntı kullanmak hak mı? Adamlar dünyanın parası ile yazılım yapacak, biz de bunu bedava kullanacağız. Bu resmen hırsızlık. Yıllardır lisanslı ürün kullanırım. Hem başım hem pc im rahat ve Maliyeti çok ta değil. Bir kere al en az 10 yıl desteği var. Çevremde korsan kullananlara bakıyorum da sorunları çok ve kalite düşük. Her şeyden önce haram ve bir de Müslüman olmayanın malı ki, hesabını vermek çok zor.

Korsan kullanımın azaltılması için fiyatının alınabilir seviyeye çekilmesi lazım. Biri 100-200 liradan bahsetmiş. Bence de her bir Adobe programının masaüstü versiyonu için bu fiyat aralığı makuldür. Ama Firma bunu yapacağına abonelik adı altında başka bir kurnazlığı uygulamaya başladı. Tamam profesyonel kullanıcılar için ne yapıyorsan yap, ama amatör ve ev kullanıcılarını da gözet! Yoksa daha çok uğraşırsın!!!

Adobe kulana bilen kesim azalır firmalarda kullanan bilen kişi az olursa o yazılımı satın almaz Adobe'un sonu gelir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost