Korsan yazılımcılara ilk mahkumiyet!

Türkiye’de de telif hakları ihlallerinde artık AB ülkelerindekine benzer kararlar çıkmaya başladı. ComCom Bilgisayar firmasının sahibi yasadışı yazılım satışı suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de yasadışı yazılım satışı ve kullanımıyla mücadelesinde çok önemli bir gelişme yaşandı. 21 Mart 2002 tarihinde yapılan yasal arama sonucu, yasadışı yazılım sattığı tespit edilen ComCom Bilgisayar ve Internet Cafe sahibi Salih Bozdoğan’a karşı Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sonucunda Salih Bozdoğan, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 72/3. maddesine muhalefetten 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gelecekteki davalar için de örnek teşkil edecek bu karar, Türkiye’de yazılım telif ihlali ile ilgili verilmiş ilk hapis cezası olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Sahtecilik ve korsan yazılım için 2 ayrı dava...

ComCom Bilgisayar firmasının sahibi Salih Bozdoğan hakkında açılan ve 27 Temmuz 2005’de sonuçlanan birinci davada, Bursa 4. Ceza Mahkemesi, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 345. maddesi gereği internet kafe işletmecisi ve ComCom Bilgisayar’ın sahibi Salih Bozdoğan’ı sahtecilik suçundan 1 yıl hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme süresi boyunca Salih Bozdoğan tarafından mağdur duruma düşürülen başka firmaların da şahitlik yapması, suçların delillerle ispatlanması ve Salih Bozdoğan’ın mahkemede yanlış bilgiler verdiğinin tespit edilmesi sonucu hakim hapis cezasını, para cezasına çevirmeyerek 1 yıl 2 ay olarak uygulanmasına karar verdi.

Salih Bozdoğan, 17 Ekim 2005’de sonuçlanan ikinci davada ise sahte yazılım ve telif hakları ihlali suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi. Baskın sırasında ele geçirilen bilgisayar ve CD’lerin de müsaderesine karar verildi.

Korsan yazılım Türkiye ekonomisi için büyük tehlike!

Bilgisayar yazılımlarının yasadışı yollardan çoğaltılıp dağıtılması ve kullanılması anlamına gelen yazılım korsanlığı, dünya ekonomisi için olduğu gibi Türkiye için de ciddi tehdit oluşturuyor. IDC tarafından gerçekleştirilen “Dünya Yazılım Korsanlığı Araştırması”na göre, 2004 yılı itibariyle Türkiye’de kullanılan yazılımların %66’sı yasa dışı. Yani kullanılan her üç yazılımdan ikisi korsan. Aynı araştırmaya göre, Türkiye’de 2003 yılında 127 milyon dolar olarak belirlenen ekonomik kaybın, 2004 yılında 182 milyon dolara kadar çıktığı belirtiliyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir