Korsana karşı savaş büyüyor...

Korsan yazılımla savaşını sürdüren BSA'ya destek yağıyor: İşte savaşa katılan yeni isimler...

Korsana karşı savaş büyüyor...

Türkiye'de ve dünyada korsan yazılımın önlenmesi ve telif hakları bilincinin yerleşmesi için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren BSA, yerli ve global yazılım şirketlerinin buluşma noktası olmaya devam ediyor.

Ana faaliyet alanı coğrafi bilgi sistemleri ve mühendislik yazılımları olan Türkiye'nin 20 yıllık yazılım üreticisi Netcad, ülkemizde ürünleri Bilgi ve Teknoloji Grubu tarafından dağıtımı gerçekleştirilen Embarcadero Techonologies ve Acronis, BSA Türkiye'nin yeni katılımcıları oldular.

Netcad, Embarcadero ve Acronis'in BSA'nın uğruna savaş verdiği telif haklarının korunması, inovasyon, büyüme ve global ekonomide harket özgürlüğü gibi değerleri simgeleyen 3 büyük yazılım firması olduğuna dikkat çeken BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay, "Bu firmaları katılımı BSA'nın yerel ve global alanda sesinin daha yüksek ve daha etkili çıkmasını sağlayacaktır. BSA'nın korsan yazılıma karşı verdiği büyük savaş, korsana karşı ortak bilinç yaratma çalışmaları ve fikri mülkiyet haklarının korunması için gösterdiği çabalar sonucu katılımcılarımızın daha da artacağına inanıyoruz." dedi.

Telif haklarının korunması çok önemli

Türkiye'nin önde gelen yazılım üreticisi firmalarından biri olan Netcad'in ana faaliyet alanı, coğrafi bilgi sistemleri ve mühendislik yazılımları üretimidir. Bu alanda çalışmalarını 20 yıldır sürdüren Netcad'in lisanslı ürün sayısı 15 bine ulaşmış bulunmaktadır. Sektöre uzman yetiştirirken, programları üniversitelerde ders olarak okutulan ve ürünleri birçok kamu kurumuda yönetimlerin çözüm aracı olarak kullanılan Netcad, yazılım telif haklarının korunması ve desteklenmesi için gerekli hassasiyeti gösterip uzun süredir bu konuda ciddi birçok girişimde bulunmuş ve bu konuda yürütülen gayretlerin birleştirilmesini hedefiyle BSA organizasyonuna katılmıştır.

Merkezi ABD-San Francsco'da bulunan Embarcadero Technologies, veritabanı tasarımı, geliştirmesi ve yönetimi araçları üreterek, iş akışları modelleme alanlarında çözümler sunan global bir markadır. Embarcadero Technologies yazılımlarının Türkiye'de dağıtımı Bilgi ve Teknoloji Grubu tarafından gerçekleştirilmektedir. Acronis ise merkezi ABD Massachussets'te olan ve yedekleme (backup) çözümleri üreten dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden biridir.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

korsanla mücadele için en iyi yol fiyatları ucuz yapın sürümden kazanın bu fiyatlarla asla korsana dur diyemezsiniz

BSA da kim gelsin beni bassin korsan kullanmiyorum ama suçlu muamelesi yaparsa avrupa insan haklarina veririm o kendilerini CIA zanneden elemanlari

İleri,
ve karanlıktan korkmayın
şahlanın
şahlanın özgürlük şovalyeleri
mızraklar sarsılacak
kalkanlar parçalanacak
güneş doğmadan önceki
kılıç günü,kızıl gün
ilerleyin
yıkıma ve dünyanın sonuna ilerleyin

tanıdık geldi mi

ps:HALO eğitimi almış jetona sahip olanlar için telif hakkı iddiası ile insanlardan para emenlere karşı.
İlk ona giren oyun veya programlardaki basitçe kırılan kopya korumaları için insanlar ne kadar para ödüyor?

Kuzenime Nod 32 aldık ve kurduk. tripik bir Türk olarak :) ikinci bilgisayara da aynı kodu kullanmak istedik ama, nod 32 aynı kodun kullanılmış olduğunu söyledi bize. Peki internetten bulduğum kodu 10binler kullanmasına rağmen neden aynı uyarıyı vermiyor program? Yoksa programların yayılması için üretici firmalar el altında bunları dağıtıyor mu?

nereye kadar sava$acaklar herqün yeni bir$ey çıkarken

Bu resimdeki bayan Elçim Barkay galiba.Kendisi Türkiye şartlarında Sadece Windowsa 250 lira versin kullansın bakalım görelim.Türkiyedeki yazılım firmaları resmen soyguncu.Market programı alıyorsun 1800 liraya,her formatta 100 lira lisans yenileme parası alınıyor.Olaya bak hem programı komple satın al sonrada her program silindiğinde lisans ücreti al.Korsan yazılım çok güzel birşey kim ne derse desin.

Korsan ölmez. Ölürse vay halimize düşünsenize. Bedava MP3ler, filmler, oyunlar, programlar... hepsine bay bay!

Ya arkadaşlar korsanın bitmesi saçma olur çünkü kimse gerekmedikce program kullanmaz almaz ve bilgi süreklili stop der bilmiyorumda şuraya giren kimse orjinal dreamveawer var veya photoshop bazi sitelerde photoshop lanmış resimler yayınlanıyor bir şekilde gelişme sağlanıyor olmasa o olmuycak milyonlarca video olmuycakti youtube da belki convert edemiycekti bizim kasap kazım amca yanlışmıyım :) ama TÜRK programcı ve TÜRKİYE de yapılan TÜRKÇE programları almaya özen gösterelim ve korsan olmasın. 3 euroya program alıpta 1.5 eurosunu kaptırmayalım ;)

Gördük yerli firmaların bazılarının programlarını zorla bize hey yıl 50 tl para kapmak için bizden yapmadıkları terbiyesizlik yok destek parası altında 50 tl isteyip duruyor güncellemeye çalışıyoruz bugun server kapalı diyor programa not defteri eklemiş ben bunu satın almışım destek süresi bitince kitleniyor not defteri full programı kısıtlıyor eğer aktifleştirmek istiyorsan yarın 10 la bilmeme kaç arası yapabilirsin diyor sonra bana orjinal yazılım diyosunuz siz gidin bi orjinal yazılım alın önce hiçbişey bilmez etmezsiniz sonra orjinal diye çıkarsınız.

Sırf havadan para kazanmak için bu kadının yaptıgı iş bumu

-------------------------------------
İleri,
ve karanlıktan korkmayın
şahlanın
şahlanın özgürlük şovalyeleri
mızraklar sarsılacak
kalkanlar parçalanacak
güneş doğmadan önceki
kılıç günü,kızıl gün
ilerleyin
yıkıma ve dünyanın sonuna ilerleyin

tanıdık geldi mi
---------------------------------------
Yüzüklerin Efendisi/Pelonor Savunması/Kral Teoden :)

Neyse konuya dönelim:
Korsan öyle kolayına ölecek bir şey değildir bu konuda rahat olun!
Sonrasında korsan olmasa bu ülkenin şartlarında emin olun bilişimci sayısı ciddi düşüş gösterir olanında kalitesi düşer çünkü pratik yapamadığınız programları hemen unutursunuz. Sonuçta programı üreten firmada kazançlı çıkmaz bu işten! Mesela Adobe neden hala korsana karşı bir hamle yapmış değil?

Aga korsan 4ever bea en büyük korsan destekcisiyim
Eger oyun ve yazılımlara verecek o kdr paran varsa ne mutlu sana ama 600 ytl maaş alan vatandaşım napsın bea parasının yarısını program oyun vs... ye mi harcasın mutfağamı harcasın kıyafetemi harcasın bnce korsan bu ülkede bitmez
KORSAN 4EVER!!

Yerli üretim programlar yapılırsa fiyat düşer . Mesela benim arkadaş barkod okuyucu program üretiyor ,dışarıda 5000 onda 750tl . Her konuda böyle bol alternatif olsa korsana temenni etmeyiz.

korsan yazılımı önlemek mi çok saçma bir düşünce bu yapılamazki. Korsan yzılımı engelemeyi düşünüyorsan insalara proğram kodlamayı öğretmeyeceksin.

Turkiyede bu sartlar altinda korsan ile biraz zor mucadele edilir .
Peki bu yazilim firmalarinin kafasina gore fiyat koymasi ile kim mucadele edecek iste korsan bu mucadelenin simgesidir

Microfost milyar dolar kazanacap kâr edeceğine biraz daha az kâr etmeyi göze alsa korsan kullanmanın önüne geçer. Fiyatı 200(350tl) dolardan başlayan bir işletim sistemi olursa kimse bu parayı vermez. Neden versin arkadaş asgari ücretin 500tl'yi geçmediği bir ülkede el insaf derler Microfost gibi şirketlere.

ewet arkadaslar birileri calısıyor ve emeginin karsılıgını istiyorsa gercekten emeginin karsılıgını istemeli,ki orjinal windows lisansı 155 dolar ken emek karsılıgı olamaz bu ..bu ne dir ben tekim elternatifim yhok onun için ben ne dersem o demektir bu,,winowsumdan baska hiçbirseyim korsan değil hepsi acık kaynak kodlu.. korsan olmasa zaten biz türkler olarak dünyanın ne kadar gerisinden gideriz bu da bir gercek

abi bsa bide orjinal yazlım fiyat larını da denetlese olmaz mı neye göre yazılım fiyatları tesbit ediliyo

korsanı denetlesınler tabıde orıjınal kullanıpta korsan muamelesı gorenlerıde denetlesınler yanı satın aldıgımız malı kım denetlıcek tek taraflı uygulama olmazzzzzzzzz

program yazmak o kadar kolay değil kabul ediyorum. Hatta o kadar zor ki insan çıldırabiliyor.(Kötü bir derliyici + hafıza hataları) fakat firmalar her CD'ye yada DVD'ye mi yazılım yazıyor? CD yada DVD'yi çoğaltmak bu kadar zor mu? 220 $ civarı bir fiyattan bahsediyorlar.(çok fazla değil mi?) İnsanlar bu paraya hardware üretiyor. Yazılım firmaları yazılımı yazacak (Buraya Dikkat)sonra çoğaltacak olay bu!! ithal etmek pahalı oluyorsa; ithal etmesinlerde türkiyede çoğaltsınlar ne olacak?(ithal'e göre daha ucuza gelebilir).

korsana selam indirmeye devam.

herkes emeğinin karşılığını alsın buna kimsenin itirazı olamaz ama bir Allahın kuluda fiyatları aşağı çekelim demiyor ne hikmetse :) 150 dolar verip program kullanabilecek çok az kişi var bu işin sonu nereye gidecek zamanla göreceğiz ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir