"Korsanı asla yenemeyeceğiz"

Korsan paylaşımın önüne engellerle ve yasalarla geçilemeyeceği fikri destek görmeye devam ediyor.

  • Ceyhun Seval
"Korsanı asla yenemeyeceğiz"
İnternet korsanları durdurak bilmiyor.

İngiliz cep telefonu mağazalar zinciri Carphone Warehouse'un patronu Charles Dunstone, internetteki korsan paylaşımların durdurulamayacağını söyledi.

"Kullanıcıların internet bağlantılarına kotalar koymak veya P2P indirme hızlarını düşürmek sadece geçici bir süre işe yarar. P2P hızlarının düştüğünü gören kullanıcılar mutlaka veri trafiklerini gizleyecek başka bir yol bulacaklardır." diyen Dunstone çözümün ise kullanıcıları telif haklılarına saygı gösterilerek elde edebileceklerinin gösterilmesi olduğunu söyledi.

İngiliz iletişim bakanlığı ise yaptığı açıklamada ülkenin üreticilerini çevrimiçi korsanlardan korumak için harekete geçeceğini bildirmişti. Geçtiğimiz sene de İngiltere'de internet servis sağlayıcıları (İSS) telif haklı dosya paylaşımı yapan kullanıcılarına uyarıcı e-postalar atmak zorunda bırakılmıştı. Son dönemde ise medya şirketlerinin baskılarıyla İSS'ler kullanıcıların P2P bağlantılarında hız ve bağlantı sınırlamaları getirmişti.

"Eğer kullanıcılar dosya paylaşmak istiyorsa siz ne yaparsanız yapın onlar bunun bir yolunu bulacaktır." diyen Dunstone bunun ancak telif haklı materyalin internetten satışını kolaylaştırarak, fiyatını ucuzlatarak ve avantajlarının arttırılarak gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Yaşasın korsan!
Bir oyuna kim +100 TL verirki? Pardon verebilir ki demeliydim çünkü imkanlarımız bir oyuna o kadar para vermeye yetmez. Onlarca oyunum var. Bunları orjinal almış olsaydım +2000 TL cebimden giderdi. Ama korsan sayesinde o kadar gitmiyor. İnsanların korsanı tercih etme sebebi tasarruftur. ;)

Korsan kullanımın farklı nedenleri olmakla başlıca nedeni maddi yetersizliktir.Ülkemiz hakkında konuşmak gerekirse ben korsan kullanımın sonunu göreceğimi hiç düşünmüyorum.Dengesizlik her zaman var olmaya devam edecektir.Herşeye rağmen karamsar olmamak lazım...

fiyatları düşürme konusunda birçok oyunsever Charles'e katılıyor.

telif haklıları da bizesaygı gösterecekmi, mesela belli birsatış oranını yakalayan ürünün halkamal olmuş sayılıp kednisitesi üzerinden ücretsiz down aşılması gerekir, niye yapmıyıorlar illağa ebedi satılacak.
uygun fiyatbelirlenecek bu fiyatları kontrol eden bir kurum olacak isteyen istediği fiyatı koyamıyacak.elimizden gelse donanımlarıda korsan kullanacaz ucuza mal ettikleri ürünü bize faişfiyatla satıyorlar. hep böyle oldu böylede devam eder böyle oluncada alamayan napsın insan deyilmi insan haklarına aykırı nerde bütün insanlar eşit. biri eşşek gibi çalışıp eline birşey geçmiyor birisi çıkık trilyoner oluyor adaletmi bu korsan sayesinde adalet sağlanıyor ayrıca korsan iyibir reklam aracıdır ör: window kullanmayı bilen olmazdı yada ofis herkezbiliyor. sadece ticari anlamda para kazanan kurumların lisansıl ürünkullanması gerek çünki bu işten gelir kazanıyorlar.

böyle devam ederlerse korsan ölmez vatan bölünmez. yeni siloğanyaptım nasıl.

Hep söylüyorum hala da söyleyeceğim. Internetin sunduğu "SÜRÜMDEN KAZANMAK" avantajını kullanıp fiyatlar düşmediği sürece korsanı bitiremezSİNİZ. Fiyatlar korsanından %50 pahalı olsun herkes orijinal alır. Bu müzik,program,yazılım herşey için geçerli. Ayrıca internette bilgi döküman paylaşımının kişisel özgürlüklerle arasındaki ince çizgi yüzünden yasalar bir işe yaramaz yarayamaz.

dogru soylemek gerekirse paylasim amacli olan dosyalara veya soft surumlerinin trial kulanim suresini artirarak bunu dogal olarak onune gecmek olur mesela bir program yapiyorsun vede trial kulanimini 90 gun yerine 1 yil olarak belirliyorsun ve yilin tamaminda bu surumun kulanmasından memnun olmuşsa arti olrak lisan alinması için bir miktar para verip de yasal yoldan kulanıma geçiş yapa bilir...
eeee tabii bunlar hepsi biz kulanıcıların hayeleri tabiki hiç kimse bunları promo kampaniya olarakda yapmadı kaldıkı deneme surumu olsun.

'kopyala-yapıştır' komutlarını işletim sistemlerinden tamamen kaldırsalar, yinede illegal paylaşım engellenemez. Bunu insan aklının bile almadığı kopyalama yöntemlerinin kullanılabileceği benzer örneklerden görebiliriz. Bu girişimler ancak 'korsan' kullanımı yavaşlatmaya yarayabilir.

Ben ticari kullanım alanları dışında kalan diğer kullanım alanlarında (eğitim amaçlı, kişisel gelişim ve eğlence alanları) lisans bedeli talep edilmesini gerçek dışı görüyorum. Zaten en fazla bu alanlarda korsan kullanımı görülüyor. Yayımcı firmalar faklı yöntemler geliştirmeleri gerekiyor. Örneğin uzak sunucu hizmetleri, interaktif hizmetler vs.

insan denilen varlık karşılıksız verilen hiçbir şeye hayır diyemez. Bu insanoğlunun doğasında olan bir şey. Bunu değiştirmek OLANAKSIZ.

Orjinali napacan yaw :D

internet nedir? Bu soruya cevap vermek gercekten cok zor :D Cvp: Veli nimetimiz ;)

ben sinema filmlerini izlemeyi çok severim ayda 4 defa sinemaya gitsem açık söylemek gerekirse batarım. yada ayda 5 dvd alsam yine aynı şekilde. şimdi sinema sektörü kazanmıyor mu. elbette kazanıyor. yazılım firmaları kazanmıyor mu. ben adobe readere yada photoshop a 900 usd nasıl verebilirim. korsanları destekliyorum bilgisayarımdaki müzikleri p2p de açıyorum :)))))

korsanı öldürmek istiyorsan tek çare en ama en ucuz fiyattan ve kampanya yaparak satki hem korsan dursun hem sen sürümden kazan budur yani

Eeeee, göz hakkı işte... Elalem amcanın bahçesinden bunlar, yeyin arkadaşlar.

En sonunda anladınız!

makul fıyata yapın alınsın yoksa boyle çekersınız :DDDD

Ben korsanin caresi olduguna inanmiyorum cunki ole dediginiz gibi hicbir firma urunu korsani engellemek adina fiyatini falan dusurmeyecektir dolayisiyla bu fiyati vermek istemeyenlerde alternatif yollardan urunu elde etmeye calisacaktir zaten korsani olusturan da bu firmalarin yuksek kar hirsi degilmi hep boyle geldi boyle gidecek
o yuzden yasasin korsan

Yanılmıyorsam radiohead bir albümünü korsanla savaşmak amacıyla bedava olarak internet sitelerine koydu, isteyen para veriyordu sadece gönlünden ne koparsa tarzı, 4 milyon dolar gibi bir para kazanmışlardı o gönülden kopanlarla. Ama millet hala ne yapsakta şu internet meretini durdursak kafasında.

Birde satılan yada indirilen her korsan kopya için şu kadar zararımız var diyorlar çok komik oluyor, şimdi bütün korsanları yok etseniz korsan alanların hepsi gidip orjinalini mi alacak yoksa parası cebinde oturacak mı ?

Dert yüksek fiyat olsun sistemin zenginleri havasını atsın.Almasını sağla sonra çöpe atmasını sağla nası olsa zenginin parası bitmez biten bizden değildir canavarlığı.çöp sistemi işte....trashcan yani.......

akıllı adamın konuşması bir başka işte yasaklarla engellerle hiçbiryere gelinemez dünyada hele Türkiyede imkansız Allah aşkına 100 ytl üniveriste harcını veremeyip okulu bırakan adamlar var bu ülkede bırak orjinal ürün almayı işsizlik rakamları dünya genelinde hızla yükseliyor insanlar sosyal hayattan mahrum oldukları için internete dadanıyorlar iş ve araştırma amaçlı internet kullanan sayısı az üstelik bunlara bilinçsiz kullanıcılar ve istismarcılar eklenince korsan çok masum kalıyor önce insanlara bilinçli internet kullanmayı öğretip bazı ürünlerdende fedakarlık yapılmalıdır ve pahallı fiyatlardan vazgeçilmelidir korsanı kesinlikle savunmuyorum kimse yanlış birşey anlamasın lütfen ama bir kitap 35 ytl olmamalı bir albüm 15-20 ytl olmamalı parasızlıktan evden çıkamayan gençlik gün geçtikçe artmakta eğer bir binayı sağlamlaştırmak istiyorsanız temelden başlayacaksınız duvarları yada tesisatı onarmak geçici bir çözümdür baştan yanlış yapılmışta tekrar arıza olacaktır saygılarımla ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir