Korsanı durdurayım derken...

Korsanın başını ezeceğiz diye yola çıktılar ama ezilen sadece kendileri oldu!

Korsana koyulan engeller satışları daha da düşürdü
Korsanlar kıs kıs gülüyor!

İnternet üzerinden korsan dosya indirmek, yer küredeki en büyük global sorunlardan bir tanesi arasında yer alıyor. Bu korsan dosya erişimini engellemek isteyenlerden bir tanesi olan Fransa, 2010 yılında başlattığı "graduated response" programı ile korsan download'lara ve dosya paylaşımı yapanlara büyük cezalar getirmişti. Hadopi'nin sonuçlarına göreyse ortaya çıkan yeni cezalar ardından illegal download'lar üçte iki oranında azalmıştı. Ancak Fransız film ve müzik sektöründeki geliri artırması beklenen bu hareket, tam bir hüsranla sonuçlandı ve hatta durumu daha da kötüye götürdü...

2011 yılında Fransız müzik marketi yüzde 3.9'luk bir düşüş yaşarken, video marketi 2.7'lik bir düşüş yaşadı. TorrentFreak'den Ernesto'nun sözleriyse şöyle oldu: "Eğer daha önceleri de benzeri mantıkla hareket eden korsana karşı lobi'lerin kararlarını takip edersek, şu sonuca varıyoruz: Korsan aslında satışların artmasına yardımcı oluyor."

Peki ters giden bu işi düzeltmek için korsanla mücadelede farklı bir şeyler mi yapmak gerek? Haberimizin ikinci sayfasında...

İşler neden hep ters gidiyor?

Bu iki endüstri içerisinde bulunan gelirlerin artamaması kaçınılmaz; tabi teknoloji bu pazarı daha ucuz hale getirmediği sürece... Legal download ve internet sitesi üzerinden stream yapmaya olanak tanıyan servisler, hiçbir zaman DVD ve CD'lerin bir zamanlar ulaştığı geliri getiremeyecekler. Korsana karşı gelen hükümet, lobiler ve korsan karşıtı kurumlar zamanlarını boşa harcamaya devam ediyorlar zira Fransa'nın film ve müzik sektörünün karşılaştığı asıl sorun, yaşamak zorunda olduğu evrim olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer korsanı engellemek için kullanılan insan gücü ve para, daha çok sektörde yenilik yapma, ürünler geliştirme ve yeni teknolojiler yaratma olarak kullanılırsa korsan kullanımda bulunan kişiler de bu ürünleri satın almak isterler. Günümüzde televizyon dizilerinden tutun da oyunlara kadar uzanan geniş bir download listesi var. Fakat bu insanların hiç birisi verecekleri bir doların hesabını yapmıyorlar; onlar daha çok çağımızın getirdiği anında bilgiye ulaşma sisteminin ardındalar. Çünkü bir tıklamayla her şeye ulaşabiliyorlar.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

EHE EHE HİÇ GÜLECEĞİM YOK İDİ :D

Korsan en büyük ve en beleş reklamdır.
Düşünün ki ben hiç sinemaya gitmem eğer korsan bulursam izlerim bulamazsam çokta dert değil izlemem. Ama korsanını izlediğim çok hoşuma giden bir filmin devam için sinemaya giderim. Sinemaya kaç kez gittiysem devam filmi için gittim.

Hakeza müzikte öyle. Korsan olarak albümünü indirip çok beğendiği şarkıcının konserine gitmek ister insan. Hatta şarkılarını satın alabilir. Korsan olmasa belki adını bile duymayacaktı. Facebook sayfasını beğenmiş olması bile bir şarkıcı için kazançtır. Eski kaset cd zamanları yok artık. Bedava müzik dinlenen servisler var. Korsan yasak olsa gider oradan dinlenir. Kimse dükkana gidip cd alamaz. İnternetten kolay ve ucuz bulsa çoğu insan alır.

Kredi kartım olsada internetten ücretli alışveriş yapabilsem.
kıs kıs kıss :D

oyun/program ucuzdu da biz mi almadık? benim download ettiğim windows'u bile satın almaya kalkınca 350-400 $ diye geçiyor, haliyle millet korsana yöneliyor.

2009 yılında korsan GTA IV almıştım, oyunda bir kaç bölüm oynadım. Gerçekten beğendim ve bu oyunun orjinal alınması gerektiğine karar vermiştim. Tam 90 TL'ye orjinal oyun almıştım. Ben de ne kadar korsanı desteklemesem de bir yandan orjinal satışlarını olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum.

2009 yılında korsan GTA IV almıştım, oyunda bir kaç bölüm oynadım. Gerçekten beğendim ve bu oyunun orjinal alınması gerektiğine karar vermiştim. Tam 90 TL'ye orjinal oyun almıştım. Ben de ne kadar korsanı desteklemesem de bir yandan orjinal satışlarını olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum.

bir dvd filmi 30 dolardan satacağınıza 5 dolardan satın sürümden kazanın.

Korsan ölür ölmesine ama nasıl ölür biliyor musunuz? Korsanı korsan ürün kullanan, korsan film ve müzik indiren adam öldürür. Siz istediğiniz kadar yırtının korsanı durdurmak için. Çünkü doğru yerlerinizi yırtmıyorsunuz arkadaş. Hala ürün satmaya çalışıyorsunuz. Bu kadar geri ve aptalca bir şey yok herhalde.. Bakın Steam e.. dünya kadar kullanıcısı var. Korsan oyun indiren de var ama özellikle bir oyunu Steam den alanı da var. Neden alıyor peki aynı oyunu parayla.. çünkü sadece oyunu almıyor. Hizmet satın alıyor, hediye alıyor karşılığında.. Bilgisayarımda minecraft diye çok güzel bir oyun var.. fakat hiç bir işe yaramıyor artık.. java ile yazılmış.. açık kaynak.. ama daha beta iken oyun milyon tane satış yapıyor.. ne satıyor hizmet satıyor, sunucu satıyor, eğlence satıyor arkadaş. Bakın daha Chip de RedHat 1 milyar doları geçen geliri varmış diye haberi yapıldı.. açık kaynak bir yazılımın neyini satabilirsin ki? kapalı kaynak yazılımları cracklemek çocuk oyuncağıyken kaynak kodları açık olan yazılımdan mı korkacağız.. Ancak hizmeti satarsın.. işte adam bunu yapıyor ve götürüyor milyonları. Dünya buna yavaş yavaş uyanacak. Eğlenceyi garantilemediğiniz sürece güzel bir hizmet satmadığınız sürece kimse sizi ve ürünlerinizi tercih etmez.. en basitinden orta gelirli biri biriktirdiği parayla sıfır bir araba alırken kriterleri arasına hizmet kalitesini de koyuyor.. uyan fransa da balığa gidelim.

Ne zaman orijinal bir oyun alsam, ki son yıllarda beni benden bezdiren şifre ve güvenlik aşamaları, internet bağlantısı şartı ve artık neredeyse el izinizi kontrol edip oyun sizin mi diye kontrol etme sevdasından bıktım usandım. Zaten bi süre sonra şifreyi de unutuyorum, hele GTA4 orijinal aldım kendimin orijinal alıcı olduğuna inandıramıyorum, bi sürü şart şurt istiyor, ha bire DVD tak çıkar, ağbicim ben orijinal aldım o kadar para verdim beni üzmeye bu kadar zorlaştırmaya ne gerek var. Verdim parayı takıp oynayacağım. Film ve müzik gibi bunu da yapmaya hakkım var.

Su ana kadar yayimladiginiz en iyi yazilardan birisi bu...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir