Korsanlar bu kez de hacker bayrağını çekti

Açtığı davayla torrent dünyasına büyük darbe vurdular ama şimdi saldırılarla baş etmeye çalışıyorlar

  • Ümit Öncel
Korsanlar bu kez de hacker bayrağını çekti
IFPI'nin İsveç sitesi erişime kapatıldı.

"The Pirate Bay'in telif hakları korunan eserleri izinsiz dağıtılmasına yardımcı oluyor olması" dünya çapında faaliyet gösteren kayıt endüstrisinin haklarını savunan IFPI'nin dava sebebiydi. IFPI'nin ön ayak olduğu dava The Pirate Bay aleyhine çıkan karar dosya paylaşımcılarını kızdırmıştı. İsveç'teki dava henüz devam ederken Norveç'e de el atan IFPI, buradan umduğu desteği bulamamıştı. Fakat henüz dava devam ederken IFPI'nin sitesine yapılan hacker saldırısı, dosya paylaşımı taraftarlarının gayri resmi bir cevabı gibiydi.

Mahkeme sonuçlandıktan sonra çıkan karar da dosya paylaşımcıları memnun etmedi. Korsan temsilcilerinin bir kısmı hoşnutsuzluklarını sokaklarda dile getirirken, diğer bir kısmı ise yine IFPI'nin sitesine saldırmayı tercih etti. 250 kadar hacker'ın katıldığı tahmin edilen ve eş zamanlı olarak başlattıkları bir DDoS saldırısı şu an için IFPI'nin İsveç sitesini erişilemez hale getirdi. Hacker'ların bu saldırısından, IFPI'ye internetin kendi alanları olduğunu ve interneti ilgilendiren faaliyetlerinin sonuçlarına katlanmak zorunda oldukları mesajını göndermek istediklerini görmek zor değil. Bakalım IFPI'nin bu saldırıya yanıtı ne olacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

helal olsun ellerinize sağlık :D

klavyenize sağlık

ewet bende siteye girmek istedim açılmadı.

Su bir gercek ki bu ındırılen dosyalar ıllegal bı bıcımde temın ediyor ınsanlar. Dolayısıyla hem suclu hem guclu gıbı bırsey cıkıyor ortaya. Bu muzık endustrısınden fılm sektorune gıbı bırcok sektorde boyle. Dolayısıyla "hem kel hem fodul olmak" böyle birsey olsa gerek. Kapanan mp3 paylasım sıtelerınde forumlarda kızgınlık bildiren cumleler de goruyorum ama aslında hakkı olmayan bıseyı hakkıymıs gıbı savunması ılgınc gelıyor bana ınsanların.

Sonucta adı uzerınde ıllegal paylasımın hıc bır sekılde savunulacak yada hosgoru ıle karsılanacak bır durumu yok arkadaslar kusura bakmayın. Bedava sirkenin baldan tatlı geldıgı soylensede adamlar dogrusunu yapıyorlar.. Emek ve maddı kayıpları olan ınsanların en dogal hakkı.

sonuna kadar torrent ve paylaşım engellenemez :D

site acıldı walla

Desenize ondan bu kadar yavaş download yapıyorum düne kadar son hızda inen dosya bugün 5kb avg. ye düştü :)

Paylaşım olmasaydı bir müzik CDsi ne kadar olurdu?
DVD fiyatlarının 50-60 lira olduğu günleri hatırlamaktayım. Şu anda ne kadar?
Bluray filmler şu anda 70 tl civarı. 2 yıl sonra fiyatı ne kadar olur

Film endüstrisi fragmanlarıyla alakalı olmayan filmler yapıp, saçma sapan özensiz senaryolarla yetinmemizi beklerlerse, hala 1-2 hit parça yapılıp 8-9 parça da albüm dolsun diye peşine eklenerek albüm piyasaya sürülürse, birkaç küçük değişiklikle programların ve oyunların yeni sürümleri oluşturulup satışa sunarlarsa, sinemada 10 lira bilet parası verip bir de üzerine 15 dakika film öncesi reklam seyrettirirlerse, ellerindeki eski müzik ve film kayıtlarıni her format değişikliğinde (vcd -->dvd --> bluray geçişleri gibi) yeni film çekilmiş debirsürü masraf yapılmış gibi yüksek fiyatlara satmaya çalışırlarsa bu korsan indirme olayının önüne zor geçerler...

Kanunsuz paylşıma bende karşıyım ama ne korsanlardan ne de IFPI den tarafım. Bana hak korumak şu bu demesinler torrentlerden indirilenlerden dolayı zarar ediyoruz demesinler. Film internetten indirilse veya indirlmese ne değişiyor ki 10 senedir sinemayla ilgileniyorum. Torrent yüzüne kayıpları sadece dvd satışından oluyor. O da koca bir devenin bir kulağı. Yoksa bir filmi sinemada izlemek isteyen bu isteğinden vazgeçmiyor. Bazen biz indirdiğimizde arkadaşalar sinemada izleyecektik filan diyorlar ve izliyorlar da. Sadece aşırı fazla değil çok fazla kazandıkları için bu şikayet. İnsanoğlunun açgözlülüğünün sınırı yok.

DDos saldırısı yapanlar hackerlar değildir, standart kullanıcılardır.

ddos u hackerlarda yapar, ddos dan switchler patlar router lar kafayı yer pc ler zarar görür, en son çözümdür ddos ama genelde kesin sonuç alınır :), bahsedilen 250 hacker ın elinde 1000 er botnet olsa siz düşünün gerisini, zangır zangır sallanır tüm ağ :)

Torrentler olmasa dünyada bilgi paylaşımı durur bu nedenle önemli bence.

"...Paylaşım olmasaydı bir müzik CDsi ne kadar olurdu?
DVD fiyatlarının 50-60 lira olduğu günleri hatırlamaktayım. Şu anda ne kadar?
Bluray filmler şu anda 70 tl civarı. 2 yıl sonra fiyatı ne kadar olur

Film endüstrisi fragmanlarıyla alakalı olmayan filmler yapıp, saçma sapan özensiz senaryolarla yetinmemizi beklerlerse, hala 1-2 hit parça yapılıp 8-9 parça da albüm dolsun diye peşine eklenerek albüm piyasaya sürülürse, birkaç küçük değişiklikle programların ve oyunların yeni sürümleri oluşturulup satışa sunarlarsa, sinemada 10 lira bilet parası verip bir de üzerine 15 dakika film öncesi reklam seyrettirirlerse, ellerindeki eski müzik ve film kayıtlarıni her format değişikliğinde (vcd -->dvd --> bluray geçişleri gibi) yeni film çekilmiş debirsürü masraf yapılmış gibi yüksek fiyatlara satmaya çalışırlarsa bu korsan indirme olayının önüne zor geçerler..."
Farklı bir yaklaşım , ama sanırım haklısın..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play