Korsanlar İngiltere'de ortaya çıktı

Araştırmaya göre korsanlar bedavayı seviyor. Korsanların yuvasının ise İngiltere olduğu ortaya çıktı

  • Ümit Öncel
Korsanlar İngiltere'de ortaya çıktı
Korsanlar İngiliz çıktı...

Avrupa internet üzerinden korsan dosya paylaşımı konusunda en sert uygulamalar sahip olan iki ülkeden biri Fransa, diğeri ise İngiltere. Hatta İngilizler korsanı durdurmak için ilginç yöntemler denemeyi tercih ediyor ve sert uygulamalarını tüm Avrupa'ya yaymak için çaba sarf ediyorlar.

Yapılan bir araştırma İngiliz hükümetinin bu konuda niye bu kadar hassas olduğunu da ortaya koydu. ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere'den 2500 kişinin katılımı ile yapılan araştırmada internetten yasa dışı şekilde telif hakları korunan içeriğe eriştiğini itiraf eden kullanıcı oranı %8. Fakat sadece İngiltere rakamlarına bakınca bunun %90'lara kadar çıktığı gözlenebiliyor.

Araştırmayı yapan Futuresourcing adlı danışmanlık şirketi korsan alışkanlığının, internet üzerinden içerik satışı sayesinde gelir elde etme modelinin önündeki en büyük engel olduğu sonucuna vardı. Her ne kadar katılımcıların büyük kısmı, "internet üzerinden kaliteli içerik için uygun fiyat ödemeyi kabul ederim" dese de, iş gerçekten para ödeme kısmına gelince gerçekten kaç kullanıcının ücretli içeriğe ilgi göstereceğini ise kestirmek henüz mümkün değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

rumuz:kral6735 cazip fiyat politikasını uygulasınlar kalıcı olarak mesala bir albüm 13 lira yerine 2 lira olsun bütün yazılımlar için cazip fiyatı olanı varken kim korsan almak isterki bu şekilde korsanı engelebilirler.

Sen de yorum yaz