Korsanları kızdıran karar!

Eğer siz de torrent'ten çok sık bir şeyler indiriyorsanız, bu haberimiz sizi kızdırabilir...

Torrent'te biçim değişikliği kızdırdı!
Birçok korsan TV şovu yayınlayan grup, MP4 biçimine geçti

Korsan internet gruplarının indirilmeye sunulan TV yayınlarında kullanılan video biçimini değiştirme kararı, bazı BitTorrent kullanıcılarını kızdırdı.

İndirmeye sunulan TV şovları, şimdiye dek xVid/avi biçiminde yayınlanıyordu. Ancak ünlü korsan grupların bir araya gelerek bunu MP4/x264 olarak değiştirmeye karar vermeleri, kullanıcılar tarafından tepki gördü. Tepkinin nedenleri arasında MP4 biçiminin birçok DVD çalıcı tarafından oynatılmaması ve dolayısıyla tekrar AVI biçiminde dönüştürmenin gerekmesi var.

Korsan grupların verdiği karar "belgesinde" ise neden MP4/x264'ün seçildiği şöyle açıklandı: "x264, son birkaç senede en gelişmiş video codec'i haline geldi. Xvid'e göre daha yüksek bir kalite sunabiliyor ve daha yüksek SD çözünürlüklerinde daha iyi sıkıştırma sağlıyor." "Bu standardın amacı, kalite kontrolünü SD yayınlarına geri getirmek..."

Birçok grup 22 Şubat'tan itibaren indirmelerini yeni biçimde sunmaya başladılar. Dosyalarını MP4/x264 biçiminde sunan gruplar: ASAP, BAJSKORV, C4TV, D2V, DiVERGE, FTP, KYR, LMAO, LOL, MOMENTUM, SYS, TLA ve YesTV.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Gerçekten çok kızdık.

benim için fark etmez hem dedikleri gibi son yıllarda en gelişen formatlardan biri bence doğru bir karar.

İnternette korsanlık olmaz. Paylaşım olur.

Bende tamamen x264 ü destekliyorum film dizi indirecek kotası olan varsa zahmet etsin de bir vlc ne bileyim codec pack felan indirsin

Hic fark etmez benim icin. Onemli olan goruntunun YÇ olması

Çok güzel olmuş. Hala DVD kullanan mı var ya?
Bir de m-720p'yi yaygınlaştırsalar.

1080p ye geçeydiler iyiydi. Herkes pc de izlesin işleri ne

korsan oyunlarla ilgilendiğim için beni alakadar etmiyor ...

Dağıtımları biraz dikkatle izleyince bu kararın bir çok dağıtımda denildiği gibi az boyut çok kalite için değil de başka bir şey için yapıldığı hissi doğuyor. İki dosya aynı çözünürlükte birisi avi diğeri mp4 boyut farkı 7 mb. Bütün bu değişim 7 mb için miydi? Aklıma takılan diğer konu ise mkv değil de neden mp4; ikisinin de birbirinden pek farkı olmadığını biliyorum ama x264 ilk olarak mkv ile yaygınlaştı yoksa mkv sadece 1 gb'dan büyük dosyalar için mi geçerli? Bir çok sorunlu ve virüslü mp4'ten sonra mp4 indirmeden önce baya bir düşünüyorum.

Her şeyin bir çaresi mutlaka vardır

bununda bir çözümü bulunur elvet asıl tehlike sopa,acta gibi yasalar eğer onlar çıkarsa torrent,filehostlar kapanır video sitelerine büyük kısıtlamalar getirilir...

İki dosya aynı çözünürlükte birisi avi diğeri mp4 boyut farkı 7 mb. Bütün bu değişim 7 mb için miydi? Aklıma takılan diğer konu ise mkv değil de neden mp4
------------------
Nasil 7MB fark var. Örnek verecek olursak "Big Bang Theory" indirdigim dizilerden bir tanesi AVI formatinda 624x352 cözünürlükteki 1100kb/s bit oranindaki 23fp/s dosyanin boyutu 175MB. Buna ragmen MP4 olan x264 kodekli 720x404 cözünürlükteki 969kb/s bit oranindaki 23fp/s dosyanin boyutu 142MB. Cözünürlük olarak daha iyi cözünürlük bit orani olarak birbirine cok yakin ve görüntü kalitesi olarak daha iyi dosya boyutu olarak daha kücük olan x264 kullanilmasi bence cok akillica. Avi olanlari arsivleyip saklamak istemiyorum sonradan 720p bulup indirip onlari sakliyordum böylece 720p yerine SD cözünürlük olanlarda fazlasiyla isimi görmeye basladi.

Bunun disinda neden MP4 MKV degil cünkü MP4 oynatan daha cok aygit var. XBOX/PS3 bir sürü media oynatici vb.... MKV daha cok yaygin olarak desteklenmiyor. Nedeni budur diye düsünüyorum.

yanlız adamlar haklı, çünkü avi türü dosyalar artık rağbet görmüyor. görüntü kaliteleri çok düşük. MP4 ve x264 daha iyi... bu çok önemli bir konu değil. sorun değil yane. bilgilendirme için teşekkürler CHIP.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir