Kotanızı Pokémon Go'ya kurban etmeyin!

Siz kendinizi Pokémon Go'ya kaptırmışken, cihazınız zaten kısıtlı olan mobil internet kotanızı "yutmasın." İşte bunu önlemek için yapabilecekleriniz!

Kotanızı Pokémon Go'ya kurban etmeyin!

Kısa bir sürede fenomen haline gelen Pokémon Go'nun gerektirdiği en önemli özellikler arasında internet bağlantısı da yer alıyor. Zira oyunun oldukça yüklü miktarda veri kullanımında bulunuyor. Elbette oyunun veri kullanımı farklı durumlara göre değişkenlik gösteriyor. Pokémon Go'nun bir saat boyunca kullandığı veri 2 MB'den 8 MB'ye kadar değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin bir reddit kullanıcısı 8. seviyeye yükselmek ve 500'ün üzerinde Pokémon yakalamak için yaklaşık olarak 87 MB kullandığını belirtiyor.

Pokémon Go için mobil veriyi sürekli açık tutuyorsanız, veri kullanımını sınırlandırmak için önceden alabileceğiniz birçok önlem var. Bu önlemlerin çoğu, cihazınızın arka planda "yediği" veriyi sınırlandırmakla ilgili. Örneğin otomatik uygulama güncellemelerinin mobil veri üzerinde değil, de sadece Wi-Fi aracılığıyla indirilmesi için iPhone üzerinden "Wi-Fi assist"i kapatmanı lazım. Android'de de "Update Apps automatically only through Wi-Fi" seçeneğini işaretlemelisiniz.

Pokémon Go oynarken veride tasarruf yapmanız için bir diğer yöntem arka planda çalışan uygulamaları kapatmak.

Belki oyunun tadını biraz kaçıracak ama, Pokémon Go'yu sadece Wi-Fi bağlantısı bulunan alanlarda oynamak da, mobil veri kotanızı koruyacaktır.

Son olarak da Pokémon Go'yu yalnızca ihtiyacınız olduğunda açmak, en iyi çözümlerden biri. Örneğin Pokémon Go'yu yeni bir yere gittiğinizde açın ve Pokémon'ları kontrol edip bir tane yakaladığınızda uygulamayı kapatın; mobil veri alımını da ardından kapatın. Böylece cihazınızın arka planda veri tüketmesini engelleyebilirsiniz.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bence fazla internet yemiyor. Sürekli internet pakedinden youtube dan video izliyorum. Veri kullanım sıralamasında pokemon go birazcık aşağıda sürekli kontrol ediyorum zaten. 1 ya da 2 gb internet pakedi olanlar nasıl bitirmeden kullanıyorlar acaba. Bence sizde biraz paraya kıyıp yüksek kotalı internet alın. Telefonun faturası ayda 130 lira. Yurtdışında benim kullandığım tarife tahminen 5 ya da 6 tl olurdu. Btk bu işi çözmeli. Tüm paramız şu internete gidiyor. Daha fiber interneti ve fatura var.

Bir başka yöntem de bulunduğunuz ilin haritasını google maps üzerinden indirmek.Böylece her seferinde haritanın yenilenmesi gerekmeyecek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir