Kotaya büyük tepki geldi!

Amerikan firmasının aldığı kota kararı ortalığı birbirine kattı. İşte dünyada internetin gidişatı...

  • Ali Güngör
Sınırsız internetten kotalıya kayma
Tüketiciler gerilemeden hoşnut değil

Verizon isimli iletişim firması, tıpkı geçmişte AT&T isimli firmanın yaptığı gibi sağladığı internet bağlantılarını kotalı bir hale getirmek üzere.

Geçmişte sınırsız internet hizmeti veren firma; birbirinden farklı paket seçenekleriyle kullanıcılarına ulaşacak gibi gözüküyor. Yeni smartphone'ların piyasaya çıkmasını bekleyen firma, aylık maksimum kullanımı -en azından şimdilik- 5GB olarak hesaplamış.

Özellikle 4G ağının kurulmasıyla hareketlerine hız vereceğini belirten firmanın sunduğu seçenekler teorik olarak normal kullanıcıların işine yarayacak. Nitekim internet üzerinden düzenli bilgi transferi yapan kullanıcılar için tam bir hüsran, çünkü daha çok dosya demek daha çok para anlamına gelecek. Yetkililerin hesaplamalarına göre ortalama bir Verizon müşterisi günlük 600 ila 800 MB arası bilgi transferinde bulunuyor. Konuysa şimdiden forumları birbirini katmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Helal olsun valla bizimkilere, sonunda elin adamını da kendimize benzettik.

YK

bizde daha kıyağı var, limitsiz net alıyorsun, 15 gb download yapıyorsun 8 mb olan hızın 512 ye düşüyor :) bizim sistem ondan dahada beter

su olaya sinir oluyorum zaten yok efendim zaten 1 gbi gecmiyolar o yuzden boyle yaptik. kardesim zaten gecmiyolarsa birak sinirsiz kalsin amac ne? tipki superonline fiyaskosu gibi ..

Dünyada yok, Türkiye'de var derken manzaraya bak. Kim derdi ki bilişimde öncü olacağız :D

Tt yi örnek alıyorlar sanırım :)

amerika gibi süper güç bunu yaparsa artık türkiye ne yapsın. kotaya hayır bence.

Bizim adı lazım olmayan internet sağlayıcısı da bunu firsat bilir 2 gb kota 8 mb/s hız aylık 59.99 der abi bu ne rezalet yaw insanların haberleşme özgürlüğüne son ver sansür uygula kafana göre vergilendirme yap.

Sansürsüz,Özgür, Tarafsız ve kendini bilmez el altı adamlardan arınılmış bir internet istiyoruz.

Türkiye ABD'yi örnek alması gerekirken, onlar Türkiye'yi örnek almıyor heralde. Vay be işe bak. E artık başımızdakilerde baya bir gururlanmışlardır, artık havalarından geçilmez, "Bakın biz bişi biliozda böle yapıok, ABD bile bizim izimizden gidio" derler.

Daha bu başlangıç hele birde TT şu dijital ipek yolu işini de bitirsin. Siz ozaman görün dünyanın halini. Google a bile kota koyarlar artık. günde bir ülkede sadece 50 000 sayfa göstericeksin yoksa şu kadar para diye :D

işin en komik yanı ne biliyormusunuz. Tüm dünyada servis sağlayıcılar ağız birliği etmişcesine. Limitsiz kullanıcılar interneti yavaşlatıyorlar başkalarının haklarını yiyorlar o yüzden limitsizi kaldırmamzı gerek demeleri. Yazın güneş çok sıcak oluyor diye güneşe atom bombası atmaya çalışmaya benziyor bu durum.

Hah! Şimdi tam oldu. Bu gazla bizimkiler kota miktarını daha da düşürürler, limitsiz fiyatını da araba fiyatına çıkarırlar. Yüz buldular ya...

internet basindan beri sorun zaten hiç sasirmamak gerek...

Ya siz niye Amerika'ya bakıyor ya da örnek alıyorsunuz ki. Teknolojinin damarı Japonya ve Kore'de. Bakın ordaki hızlara ve tarifelere. İşte teknoloji budur dersiniz. Boşverin Amerika'yı.

yanlız bir nokta var yorumlarda ADSL den bahsediliyor ama makalede 4gden bahsediliyor kotayı 3g-4g de koyacaklar sanırım adsl ile ilgili değil (zaten orda adsl de yoktur o ayrı konu) CHİP yönetileri bi aydınlatırsa iyi olur bahsedilen kota ADSL mi 4G mi

ayda 50 gb indiriyorum

Hah! Şimdi tam oldu. Bu gazla bizimkiler kota miktarını daha da düşürürler, limitsiz fiyatını da araba fiyatına çıkarırlar. Yüz buldular ya...
----------
okadar doğru bir tespit ki
bizimkiler bunu görürse yandık

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play