Kötü amaçlı yazılımlar için işler değişiyor!

Güvenlik devinin ortaya koyduğu rakamlar, PC'leri vuran kötü amaçlı yazılımlar hakkında ilginç bir gerçeği ortaya çıkarttı!

Kötü amaçlı yazılımlarda işler değişiyor

Siber güvenlik yazılım sağlayıcısı Enigma Software'in yeni bir raporuna göre, 2016'nın ilk yarısında kötü amaçlı yazılım enfeksiyonları ciddi bir şekilde düşmüş durumda.

Enigma, enfeksiyonlu 30 milyon bilgisayarı inceledi ve malware ile ransomware enfeksiyonlarının daha önceki yıllara göre tüm zamanların en üst sayısında olmalarına rağmen, tüm bilgisayarlara oranlandığında 2015'in ilk yarısına göre yüzde 47.3 düştüklerini gördü. Ayrıca Enigma, 2016 Haziran ayının, üç yılı aşkın bir süre için en düşük malware enfeksiyonu oranına sahip olduğunu da açıkladı.

Bağımsız PR yöneticisi ve Enigma'nın şu andaki sözcüsü Ryan Gerding, günümüzdeki internet tarayıcılarının ve anti-malware yazılımlarının artık çok daha etkili olduklarını söylerken, başka etkenlerin varlığını da belirtmekteydi. Gerding'in söylediğine göre insanların artık internet işlerinin büyük bir kısmı için mobil cihazları kullanmaları, PC üzerinde geçirilen zamanı azaltarak enfeksiyonları da azaltmakta. Sebeplerden bir diğeri ise, daha yaygın olan reklam, araç çubuğu, istenmeyen programların yüklenmesi ve benzeri enfeksiyonlara sebep olan hatalardan insanların artık daha fazla haberdar olmaları.

Daha önce de ransomware türü enfeksiyonların bu yıl artışta olduğu duyurulmuştu. Bu uygulamalar, bilgisayarınızdaki dosyaları ele geçirerek kilitliyorlar ve belirli bir ücret karşılığında tekrar kullanılabilir hale gelmelerine izin veriyorlar. Gerding'in söylediğine göre, ransomware enfeksiyonları tüm enfeksiyonların içerisinde çok küçük bir bölümü oluşturuyor ancak bu enfeksiyonların artış hızı, kendilerinin ciddi bir tehdit olmalarına sebep oluyor. Enigma'nın verilerine göre 2015 yılından 2016 yılına ransomware yüzde 119 oranı ile artmış durumda. Gerding, bu durumun onlar (Enigma Software) için kötü amaçlı yazılım üreticilerinin daha nadir rastlanan ancak daha büyük hasarlara yol açan enfeksiyonlara yöneldiği anlamına geldiğini söylemekte...

Okuyucu Yorumları