Kötü anıları beyninizden silmeniz mümkün mü?

Kötü anılara veda edin: Bilim adamları, hafızanızda kalan kötü anıları silebileceğini iddia ediyor.

Kötü anıları silen ilaç bulundu.
Umarız bu ilaç sadece kötü anılarla sınırlı kalır.

Hollanda'nın Amsterdam Üniversitesinden bilim adamları, insan hafızasındaki acı ve korku veren, kötü anıları silen bir ilaç geliştirdiğini açıkladı.

Bilim adamları, geliştirdikleri ilacın özellikle kötü olayların ardından ortaya çıkabilen "travma sonrası stres bozukluğu"nun tedavisinde olumlu etki yaratabileceğini düşünüyor.

Hollandalı bilim adamları, kötü anıların genellikle kalp hastalarında kullanılan "beta bloke edici" ilaçlarla silinebildiğini öne sürüyor. Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde, ilacın beyindeki kötü anıların canlanma mekanizmasına müdahale edebildiği görüldü. İlaç daha sonra 60 kadın ve erkek denek üzerinde denenirken, bu kişilere gösterilen fotoğraflarla önce hafızalarında rahatsızlık verici anılar oluşturuldu, sonra da bu anıların aynı fotoğraflar gösterilerek canlandırılmasına çalışıldı.

Deneklerin bir bölümüne ilacın kullandırıldığını, diğer gruba ise placebo verildiğini belirten uzmanlar, ilacı kullanan grubun korku uyandıran fotoğraflar karşısında az tepki verdiğini, diğer grubun tepkilerinin ise daha güçlü olduğunu belirtti.

Bir gün sonra ilaç kullandırılan deneklerin ilacın etkisinden çıkmalarından sonra aynı teste tekrar tabi tutuldukları, yine ilacı kullanan grubun, placebo kullanana göre çok daha zayıf tepki verdiği tespit edildi.

Bilim adamları, bu testler sonucunda ilacın kötü ve ürkütücü anıları silmekte etkili olduğu sonucuna vardı. Bilim adamlarına göre ilaç kötü anının yeniden canlanmasını önlüyor ve beynin bu anıyı tekrarlamasının önüne geçiyor.

İlaç tartışmalara yol açtı

İngiliz uzmanlar ise ilacın İngiltere'de büyük bir etik tartışmasına yol açacağına işaret ediyor. Uzmanlara göre, pek çok kesim, insanı insan yapanın yaşadığı acılar olduğunu ileri sürerek, ilaca etik açıdan karşı çıkacak.

Uzmanlar, ilacın ayrıca, insanların hatalarından ders alma imkanını da ellerinden alacağına işaret ediyor ve bunun da zararlı psikolojik etkilerini hatırlatıyor.

St. George's Üniversitesi Tıp Etiği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Daniel Sokol, "Kötü anıları hafızadan kazımak bir siğili ya da et benini yok etmeye benzemez. Bu, insanı anılarından kopararak, kişiliğini değiştirir. Bazı durumlarda faydası dokunabilir, ama genelde anıları silmenin şahıslar, toplum ve insanlık üzerindeki yıkıcı etkilerinin iyi hesaplanması gerekir" dedi.

Tempo24

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Yani çok sığ bi çalışma olmuş :( bence ilacı kullanan insanların tepki verememesinin nedeni sempatik sistemlerinin bloke edilmiş olması .

Yok Artık Daha Neler :D

filimler gerçek oluyor kötü hemde çok kötü.

Saçmalık , kötü anıları sildiğini hiç sanmıyorum.

Bence beyne hasar veriyor ve insanı koyuna dönüştürüyor ve daha önce rahatsızlık duyduyduğu bir şeye tepkisiz kalıyor doğal olarak.

İnsanı insan yapan en önemli özelliği zekası yani beyni ona zarar vererek insanı insanlıktan çıkarıyorlar.
Buna tedavi denemez buna idam denir ancak.

işe yaramaz ve üzücü şeyleri sildirmek çok iyi olurdu...

denizde bir kum tanesi içinde anan baban var. baban seni dövüyor ve sen onu siliyorsun..bence her yaşanmışlık yerinde güzel.nietzsche nin dediği gibi seni öldürmeyen daha güçlü kılar.

bir gün yine bilinçaltından çıkar o anılar tekrar....

heroes dizisi biraz extreme bir örnek ama yakın zamanda daha da ileri gidecekleri elbet su götürmez bi gerçek

Homer Simpson ?

Saçmalık , kötü anıları sildiğini hiç sanmıyorum.

Bence beyne hasar veriyor ve insanı koyuna dönüştürüyor ve daha önce rahatsızlık duyduyduğu bir şeye tepkisiz kalıyor doğal olarak.

İnsanı insan yapan en önemli özelliği zekası yani beyni ona zarar vererek insanı insanlıktan çıkarıyorlar.
Buna tedavi denemez buna idam denir ancak.
---------------------------------------------
insanlar zaten koyun daha kötüsü olmaz..

Grange nin Kurtlar İmparatorluğu adlı kitabını okuyun.Beyinden bazı şeyleri silme hakkında size yardımcı olacaktır

bu gibi haberlerde, kaynak verilse, link verilse..

unutmak istemediğim ama unutmam gereken şeyler var.istemesemde o izleri silebilirmiyim. varmı bir yolu.

İlacın adı nedir bilenvarmı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play