Kötü ekrana mahkum değilsiniz!

Alacağınız cebin ekranının gerçekten iyi olmasını istiyorsanız, kontrol etmeniz gereken 6 şey burada

Kötü ekrana mahkum değilsiniz!

Cep telefonlarında aradığımız özellikler arasında dört veya sekiz çekirdekli olması, hızlı bir arayüz sunması, çalıştırabildiği uygulamalar bulunuyor. Ancak aradığımız ve bizim için belki de en önemli olan özellik, onu kullanırken sürekli baktığımız ekranı. Peki yeni bir telefon, tablet veya laptop satın alırken, ekranının hangi özelliklerine dikkat etmemiz gerekiyor? Kötü bir ekranın en belirgin 6 işaretini sizler için bir araya getirdik

1. Düşük çözünürlük: 7 inç'lik tabletlerde standart, 1.280 x 800'e yükseldi. 10 inç'lik tabletlerde ise iPad'in Retina ekranı yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor. Android tabletlerde ise ya HD, ya da Full HD çözünürlük bulmak hiç de zor değil. Ama daha fazlası da giderek yaygınlaşıyor.

Cep telefonlarında ise, özellikle 4.5 inç üzeri bir ekran tercih ediyorsanız, en az 1.280 x 720'lik bir ekran arayın. 480x320 piksel çözünürlük sunan ceplerden uzak durun; çünkü böyle bir çözünürlükte metne ve resimlere sıkça yakınlaşmanız gerekecektir.

2. Güneşte görünmeyen ekran: Satın alacağınız cihazın ekranının güneş altında nasıl göründüğünü de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin Super AMOLED ekranıyla övülen Samsung, güneş altında çok da iyi bir performans sunamıyor.

Kötü görüş açısı, beyazlar beyaz değil

3. Kötü görüş açısı: Bir laptop'un ekranını görebilmek için onu 30 derece eğmeniz gerekiyorsa, o laptop'tan uzak durmalısınız. Tablet ve ceplerde görüş açısının önemsiz olduğunu düşünmeyin. Cebinizi arabanızda bir GPS cihazı olarak kullandığınızda bu, önemli bir sorun haline gelebilir. Tabletlerde ise yanınızdaki kişiye bir şey izletmek istediğinizde bunu yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

4. Beyazlar beyaz değil: AMOLED ekranlardan uzak durmanızı tavsiye etmiyoruz, ancak ekranınızın beyaz renkleri mavi gibi farklı bir renkte göstermesi canınızı sıkabilir. Bunu test etmek için web tarayıcınızda "about:blank" adresini ziyaret edebilirsiniz. Tabi aradığınız gerçek siyahsa, o zaman da AMOLED ekranların 1 numara olduğunu unutmayın.

5. Parlayan ekranlar: Cihazınızın ekranınıza baktığınızda, ekrandakilerden çok arkanızdakileri görüyorsanız burada bir sorun var demektir.

6. Dokunmatik ekranda görünen ızgara çizgileri: Ekranınızda bu tür çizgiler görmek, cihazınız için onca parayı ödedikten sonra oldukça moral bozucu olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Ben s3 mini nin 2014 versiyonu 8200 modelini aldım sırf süper AMOLED diye. Ama sen o kadar para ver süper AMOLED al sonra gündüz enerji tasarrufu olsun diye parlaklığı kıs. Akıllı telefon demişler ama bunların şarjı pek akıllı değil

alın bi lumia uğraşmaya değmez. :)

Minimum 480x800 iyidir.

Gündüz telefon ekranındakileri görebilmek için ceketinizin içne kafanızı sokup telefona öyle bakmak istiyorsanız, Samsung sizin için biçilmiş kaftan

@19 May 2014 03:05 O sıkıntı amoled ekranların kronik sorunu.Samsung S5 te bu sorunu atlattı hatta güneş altında en iyi sonucu veren ekran oldu. Beyaz rengi verme de ise hâla lsd ekranların gerisinde kalıyor

samsungsa mahkumuz..

@19 May 2014 09:00 Aynen abartılı renkler,turuncuları kırmızı görmek için,mavimtrak beyazlar için samsung şart ;)

Lumia 520 alın kurtulun bu ızdıraptan

iPhone da böyle bir sorun yok tabii

Akıllı telefon diyorsunuz da ne yapıyor? Her şeyi yine ben yapıyorum. Neresi akıllı bunun? Kandırmayın insanı.

@19 May 2014 09:41 senden akıllı oldugu kesin bencen

Nokia lumia 1520

Lumia 820 baya karşılıyor ama çözünürlüğü kötü.

s5 kullanıyorum otomatik ekran parlaklığında böyle bir sorun yok..

@19 May 2014 13:28 kesin öledir madalya istermisin ...

Süper amoled i ele almışsınız sırf ve ciddi ciddi kötülemişsiniz

@19 May 2014 15:19 adamalar haklı ama güneşte hiçbişey görünmüyor

Bu konuda amoled ekranlı lumia 925 oldukça tatmin edici. Parlaklığı otomatik yap gerisine karışma ;)

Amoledin gunes altindaki performansını galaxy s 5 de dene editorum ;)

kötü çünki ;)

Sen de yorum yaz