Kötü web siteleri sağlığmızı tehdit ediyor.

Biliyorduk ancak ISRC raporuyla da, kötü web sitelerinin sinir ve strese neden olduğu kanıtlandı.

  • Erdal Satık

İngiltere'de ki Social Issues Research Centre(SIRC) isimli araştırma merkezince yapılan araştırmaya göre internet sitelerinin insan sağlığı üzerinde doğrudan olumsuz etkileri olabiliyor.

2500 kişi ile yapılan araştırmada, deneklere internette herhangi bir konuda araştırma yapılması görevi veriliyor. Yapılan araştırmanın sonuçları iyi tasarlanmış ve iyi hizmet veren sitelerin önemini ortaya koyuyor. Deneklerin beyin dalgalarının, kalp atış hızlarının izlenerek yapıldığı deneyde, kötü tasarıma sahip ve yavaş yüklenen web siteleri doğrudan stres ve sinire neden oluyor.

Araştırmaya göre insan üzerinde en olumsuz etkiye neden olan kusurlar ise şöyle sıralanmış. Öncelikle sayfaların yavaş yüklenmesi insanlar üzerinde en olumsuz etkiye sahip kusurlardan. Ardından gelenler ise sitenin karmaşık menülere sahip olması, pop-up pencereleri, sayfada aşırı reklam olması ve son olarak sitenin ulaşılamıyor olması. SIRC kötü web sitelerinin insan üzerindeki olumsuz etkilerine bir de isim vermiş. Buna göre kötü web sitelerinden kaynaklanan sinir ve strese "Mouse Rage Syndrome" adı verilmiş.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

örnek:inndir.com

neden çıkmıyor

asıl önemli olan nedir sorusu webde artık hayati önem taşımaya başladı. görsellik mi yoksa işlevsellik mi? Bence işlevsellik ve sade bir grafik görüntüsü herkesi mutlu edecektir. Optimum düzeyde tasarımı herkes kabullenmelidir ve her önüne gelenin web masterım diyerek yaptığı sitelerden artık bıkmaya başladık...

Kamu siteleri beni hasta ediyor. Kayboluyorum. Site haritasına girince haritadan başka herşeye benzediğini görüyorum. Demek ki bilimsel bir gerçek. Bilgi için teşekkürler.

bir de o agır siteden virüs bulasırsa vay halinize :)

aslında vista iyi bir program ama vistayı hacker biri yapmış her an vistayı kullanalara savaş açabilir o zaman vistayı iptal ettirsinler tekrarda piyasaya yeni adlı bir program çıkarsınlar.bu tüm vista kullanıcılara dahi iyi olur.birde o programın bilgiseyarı yavaşlattığını duydum doğru mu??????

Sen de yorum yaz