Virüs mü, sistem hatası mı?

Her yavaşlayan veya çöken PC virüse işaret etmez. CHIP Online nasıl ayırt edeceğinizi anlatıyor.

PC sürekli çöküyor

Öyle ya da böyle büyük sistem hataları Windows'u köşeye sıkıştırır. Sonuç: Eksik veya zarar görmüş dosyalarıyla ilgili mesajlar, sistem donmaları veya daha sıkıcısı: Bilgisayar sürekli yeniden başlar.

PC sürekli çöküyorBu problemlerin sebebi kötü programlanmış zararlı yazılımlar olabilir. Bazı virüs yazarlarının virüslerini kapsamlı olarak test etmeye vakti olmadıkları için bu tip olaylar gerçekleşir. Çok ender durumlarda bu durum bilinçli olarak yapılır, sonuçta zararlı yazılım hası, izini belli etmeyendir.

Fakat normal uygulamalar da kısmen de olsa kötü programlanmış olabilir ve çökmelere neden olurlar. Bir diğer olası problem kaynağı donanım hatalarıdır: Özellikle mavi ekranlar ve otomatik yeniden başlatmalar genellikle çok ısınmış veya bozuk işlemci, ekran kartı veya bellek modülüne işaret eder.

PC sürekli çöküyorVirüs mü, Windows mu?
Donanım problemlerini ortaya çıkarmak için öncelikle PC'nizi açıp onu tozlardan arındırmalısınız. Sonrasında tüm kabloların yerine oturup oturmadığını ve fanların rahat bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Windows Aygıt Yöneticisi'nde "Donanım" sekmesi altında olası donanım problemlerini görebilir ve aygıt sürücüsünü yeniden kurup sorundan kurtulabilirsiniz.

Genel sistem performansını denetlemek için SiSoft Sandra Lite aracını kullanıp herhangi bir bileşenin aşırı ısınıp ısınmadığını öğrenebilirsiniz. Kısa bir süre önce yeni bir program yüklediyseniz sorunun sebebi bu da olabilir. Programı kaldırmak yeterli olmayabilir; çünkü bazı program parçaları veya kayıt defteri girdileri geride kalabilir. Burada da CCleaner veya söz konusu programı kurmadan önce alınan sistem geri yükleme noktası yardımcı olur.

Download:
CCleaner
SiSoft Sandra Lite

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

saol çok saol chip ama çok şükür sıkıntım yok

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

çok muhteşem bilgiler bunlar SEVGİLİ CHIP başarılarınızın devamını dilerim

saygılar

Doğru her yavaşlayan ve çöken PC virüse işaret etmez, fakat her yavaşlayan ve çöken PC, windows kullanıldığına işaret eder.

Virüs geldiği zaman; ben genelde antivirüsle taratıp, yakaladığım gibi kulağından doğru çöp öğütücüsüne(Geri Dönüşüm Kutusu) yollarım. Üstüne benzin döküp yakarcasına :) gülümseyerek silerim. Eğer kesmezse Incinerator'müydü neydi bu yazılımın eline veririm virüs dosyasını, yazılım bi güzel halleder.(Öyle bir siliyorki format yemiş gibi oluyor virüs) Yalnız, Virüs sistem dosyasına bulaşmışsa; mecburiyetten artık antivirüs yazılımlarını kullanarak heal ederek sistem dosyasını bozmadan virüsü kaldırıyorum.

Microsoft'u kötüleyen arkadaşlar Microsoft gördüğünüz gibi hala dünya devi ve Microsoft'un başarılarının devamını dilerim ayrıca Chip'in bu yazısı güzel olmuş...

yaaa arkadaslar agi network u tikayan bir virus var ben cafe isletiyom 10 masam var bazen oluyor internet tikaniyor explorer islemiyor swic i iptal edersem routurdan tek masa canavar ama swich taktim mi butun masa kilitleniyor

Teşekkürler Chip Online Ekibi , Güzel Bir Çalışma Olmuş , Devamının Gelmesi Dileğiyle ...

Tebrikler Chip, Süper bir çalışma ellerinize sağlık.

vista ve 7 de inanail xp de yediginiz sacma virusleri yemessiniz deneyin.

"Microsoft'u kötüleyen arkadaşlar Microsoft gördüğünüz gibi hala dünya devi ve Microsoft'un başarılarının devamını dilerim ayrıca Chip'in bu yazısı güzel olmuş..."

bu yorumu yazıyı okumadan yazdınız galiba... düşünceniz yazıyla bağlantılı değil. eğer bağlantılı yazdıysanız, yavaşlayan, çöken, virüs bulaşan hala dünyadevi olduğunu düşündğünüz, işletim sisteminin adı windows

XP zamanla hantallaşır.Eğer yeni bilgisayarınız varsa xp kurmayın,kurduysanız vistaya geri dönün.ve bilgisayarınız iyiyse (1 GB RAM,1 GHz işlemci) xp li ise vista veya windows 7 kurun.windows 7 daha güvenlidir ve hantallaşmaz.muhakkak iyi bir antivirüs kullanın (kaspersky veya G-DATA 2009 gibi) yoksa bilgisayarınızı 1.500 kere formatlamak zorunda kalmazsınız.Ama düzenli aralıklarla bölümleri silerek yavaş şekilde NTFS ile biçimlendirirseniz HDD nizin ömrü uzun olup,iyi bir bilgisayara sahip olursunuz.

Benim pcde de uzun süre bekleyince hdd den sesler gelmeye başlıyor(hdd ışığım yok).. Pc de monitörü kapatıyor, açtığımda sesin mute konumunda olduğunu görüyorum.. Bu virüs mü Windows mu..? :)

Bir de ben virüslere karşı, güvenli kipe girip msconfigde tanımadığım dosyaları kapatıyorum, hizmetler kısmında yabancı dilde yazılan ve kurduğum programlarla alakası olmayanları kapatıyorum.. Kapattığım dosyaların işaret ettiği konumları siliyorum.. Yine başlatta "tüm programlar"da başlangıç klasörünün içerisindeki dosyaları görüntüleyerek bilinmedik gizli dosya varsa siliyorum.. Aklıa gelirse de zamanlanmış görevleri siliyorum, boş boş işlem yapmasın diye.. Ara ara kıllandığımda da pcdeki işlemci, ram ve ağ kullanımını takip ediyorum.. NOD32 de güncel değil.. :) 1 yıldır pc sağlam..

çok güzel bir bilgi teşekkürler chip

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir