Virüs mü, sistem hatası mı?

Her yavaşlayan veya çöken PC virüse işaret etmez. CHIP Online nasıl ayırt edeceğinizi anlatıyor.

Web tarayıcı çıldırıyor

Web tarayıcının görevini yerine getirip size internette eşlik etmeyi reddetmesi sinir bozucudur: Farklı başlangıç sayfaları açılır, garip araç çubukları belirir ve sürekli can sıkıcı pop-up pencereleri açılır. Zararlı yazılım bu araçlarla kullanıcıyı modifiye edilmiş, tuzaklı sitelere yönlendirmeye ve hassas verilerini çalmaya çalışır.

Web tarayıcı çıldırıyorMyCentria ismindeki reklam ajanı kullanıcının arama sorgularını yakalayan ve anahtar sözcüğe uygun modifiye edilmiş sonuçlar çıkaran tarayıcı eklentisi şeklinde bir araç çubuğu kurar. Fakat bazı zararsız programlar da tarayıcılara araç çubuğu entegre edebilir. Kurulum sırasında dikkat etmeyip araç çubuğunun yanındaki tiki kaldırmayanlar tarayıcısının üst kısmını araç çubuklarıyla doldurur. Her önünüze çıkan onay penceresine "Next" veya "OK" demeyin!

Web tarayıcı çıldırıyorVirüs mü, Windows mu?
Yanlış başlangıç sayfasını internet seçeneklerine girip değiştirmek çoğu durumda işe yaramaz; çünkü hacker'ler her zaman bu seçeneğin üzerine yazarlar. Bu durumda "Çalıştır" penceresine yazacağınız "regedit" komutuyla Windows Kayıt Defterine göz atmalısınız. "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/InternetExplorer/Main" anahtarı altındaki "Start Page" girdisi altında Internet Explorer'ın başlangıç sayfasını bulursunuz. Bu listede göreceğiniz tanımadık bir URL, genellikle reklam ajanlarına işaret eder.

HijackThis aracı bu tarz saldırganların izini sürebilir. Programın oluşturduğu kayıt dosyasını hijackthis adresinde analiz ettirin. Sitenin forum kısmında şüpheli dosyaları yorumlamada uzmanlardan yardım da alabilirsiniz. Böylece PC'nizde virüs olup olmadığını ve hangi girdileri silmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Download: HijackThis

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

saol çok saol chip ama çok şükür sıkıntım yok

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

çok muhteşem bilgiler bunlar SEVGİLİ CHIP başarılarınızın devamını dilerim

saygılar

Doğru her yavaşlayan ve çöken PC virüse işaret etmez, fakat her yavaşlayan ve çöken PC, windows kullanıldığına işaret eder.

Virüs geldiği zaman; ben genelde antivirüsle taratıp, yakaladığım gibi kulağından doğru çöp öğütücüsüne(Geri Dönüşüm Kutusu) yollarım. Üstüne benzin döküp yakarcasına :) gülümseyerek silerim. Eğer kesmezse Incinerator'müydü neydi bu yazılımın eline veririm virüs dosyasını, yazılım bi güzel halleder.(Öyle bir siliyorki format yemiş gibi oluyor virüs) Yalnız, Virüs sistem dosyasına bulaşmışsa; mecburiyetten artık antivirüs yazılımlarını kullanarak heal ederek sistem dosyasını bozmadan virüsü kaldırıyorum.

Microsoft'u kötüleyen arkadaşlar Microsoft gördüğünüz gibi hala dünya devi ve Microsoft'un başarılarının devamını dilerim ayrıca Chip'in bu yazısı güzel olmuş...

yaaa arkadaslar agi network u tikayan bir virus var ben cafe isletiyom 10 masam var bazen oluyor internet tikaniyor explorer islemiyor swic i iptal edersem routurdan tek masa canavar ama swich taktim mi butun masa kilitleniyor

Teşekkürler Chip Online Ekibi , Güzel Bir Çalışma Olmuş , Devamının Gelmesi Dileğiyle ...

Tebrikler Chip, Süper bir çalışma ellerinize sağlık.

vista ve 7 de inanail xp de yediginiz sacma virusleri yemessiniz deneyin.

"Microsoft'u kötüleyen arkadaşlar Microsoft gördüğünüz gibi hala dünya devi ve Microsoft'un başarılarının devamını dilerim ayrıca Chip'in bu yazısı güzel olmuş..."

bu yorumu yazıyı okumadan yazdınız galiba... düşünceniz yazıyla bağlantılı değil. eğer bağlantılı yazdıysanız, yavaşlayan, çöken, virüs bulaşan hala dünyadevi olduğunu düşündğünüz, işletim sisteminin adı windows

XP zamanla hantallaşır.Eğer yeni bilgisayarınız varsa xp kurmayın,kurduysanız vistaya geri dönün.ve bilgisayarınız iyiyse (1 GB RAM,1 GHz işlemci) xp li ise vista veya windows 7 kurun.windows 7 daha güvenlidir ve hantallaşmaz.muhakkak iyi bir antivirüs kullanın (kaspersky veya G-DATA 2009 gibi) yoksa bilgisayarınızı 1.500 kere formatlamak zorunda kalmazsınız.Ama düzenli aralıklarla bölümleri silerek yavaş şekilde NTFS ile biçimlendirirseniz HDD nizin ömrü uzun olup,iyi bir bilgisayara sahip olursunuz.

Benim pcde de uzun süre bekleyince hdd den sesler gelmeye başlıyor(hdd ışığım yok).. Pc de monitörü kapatıyor, açtığımda sesin mute konumunda olduğunu görüyorum.. Bu virüs mü Windows mu..? :)

Bir de ben virüslere karşı, güvenli kipe girip msconfigde tanımadığım dosyaları kapatıyorum, hizmetler kısmında yabancı dilde yazılan ve kurduğum programlarla alakası olmayanları kapatıyorum.. Kapattığım dosyaların işaret ettiği konumları siliyorum.. Yine başlatta "tüm programlar"da başlangıç klasörünün içerisindeki dosyaları görüntüleyerek bilinmedik gizli dosya varsa siliyorum.. Aklıa gelirse de zamanlanmış görevleri siliyorum, boş boş işlem yapmasın diye.. Ara ara kıllandığımda da pcdeki işlemci, ram ve ağ kullanımını takip ediyorum.. NOD32 de güncel değil.. :) 1 yıldır pc sağlam..

çok güzel bir bilgi teşekkürler chip

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir