Kriz Türkiye'de bir tek ona yaradı...

Birçok dev şirket kriz nedeniyle zor durumda kalırken, sadece tek bir isim halinden çok memnun...

Krizin tek galibi!

Global ekonomik kriz nedeniyle birçok sektörde küçülme yaşanırken dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oyun konsolları büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sony Eurasia Playstation Ürün Müdürü Özgür Kirazcı, PS3'ün kriz döneminde Avrupa'daki büyüme oranının oldukça düşük gerçekleştiğini, buna karşın Türkiye'de yüzde 70 büyüdüklerinin altını çizdi.

Özgür Kirazcı ayrıca bu gelişmeler ışığında önümüzdeki dönemde çok daha fazla yatırımı Türkiye'ye yapacaklarını ve daha fazla içerik ve servisi oyun camiasıyla buluşturacaklarını açıkladı.

Son 3 ayda oyun konsollarına yönelik ciddi bir talep artışı yaşadıklarını ve satışların beklentilerinin yüzde 50 üzerinde gerçekleştiğini belirten Kirazcı, " Özellikle bayram tatili dönemlerinde ve yeni yıl döneminde normal satışlarımızın çok daha üstünde bir taleple karşılaştık. Bunun yanı sıra popüler oyunların çıktığı haftalarda da satışlarımızda artışlar gerçekleşti. 2008 yılında ilk defa Avrupa'da çok popüler olan karaoke oyunumuz SingStar'ın Türkçe versiyonunun lansmanını yaptık ve gelen olumlu tepkiler satışlarımıza pozitif olarak yansıdı" dedi.

Krizin etkisini artırmasıyla birlikte ev içi eğlencenin daha fazla önem kazandığını gördüklerini söyleyen Kirazcı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi, artık yeni nesil konsolların sadece bir oyun konsolu değil bir eğlence merkezi gibi konumlandırılmasından kaynaklanıyor. Örneğin, dışarıya çıkmanıza gerek kalmadan dünyanın herhangi bir yerindeki oyuncularla oyun oynama ve aynı deneyimi paylaşma fırsatını yakalayabiliyorsunuz ve oyunu bitirseniz bile gerçek oyuncularla oyun keyfine devam edebiliyorsunuz. Ayrıca yeni nesil konsollar artık sadece oyun değil, Blu-ray film izleme, müzik dinleme, resim görüntüleme, internet ve mesajlaşma gibi çeşitli servisleri alabileceğiniz bir platforma dönüşüyor. Bu sayede eğlenceye ekonomik ve interaktif bir şekilde erişmek mümkün oluyor ve bu da oyun konsollarına olan talebi artırıyor".

En fazla Futbol Oyunları Tercih Ediliyor

En fazla Futbol Oyunları Tercih Ediliyor

Grand Theft Auto IV, Metal Gear Solid, Little Big Planet gibi oyunların oyun tutkunlarınca oldukça beğenildiğini ve Türkiye'de hala en fazla futbol oyunlarının tercih edildiğini belirten

Özgür Kirazcı, Sony Eurasia'nın bu doğrultuda PS3, PSP ve PS2 için futbol oyunu içeren özel paketlerin satışına başladıklarını açıkladı.

Futbol, yarış gibi oyunların yanı sıra oyuncuların yeni oyun tiplerinin de arayışı içerisinde olduklarına dikkat çeken Kirazcı, "Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda lanse ettiğimiz Little Big
Planet isimli oyunumuz birçok ödül aldı. Ayrıca "Little Big Planet", ilk defa kullanıcıya da oyun oynamanın yanında oyunu tasarlama fırsatı sunuyor. Böylece oyuncular kendi yaratıkları oyunları başka oyuncularla paylaşabiliyor, birlikte oynayabiliyor. Bu tür yeni oyun tipleri dünyada oyun pazarını büyütüyor ve yeni oyun deneyimleri sunuyor. Önümüzdeki yıl da pazarın ciddi oranlarda büyüyeceğine inanıyoruz ve yüzde 50 oranında bir büyümeyi hedef olarak belirledik. Bu doğrultuda yatırımlara devam edeceğiz" dedi.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları