Küba'da bilgisayar satışları hızla artıyor

Bilgisayar satışının serbest bırakılmasından sonra Küba'da bilgisayar satışları hızla artıyor.

Küba'da bilgisayar satışları patladı

Küba'nın yasal ilk ev bilgisayarları bugünlerde satışa sunulmaya başlandı ancak internet üzerindeki kısıtlamalar hala devam ediyor.

Yasaklarıyla bilgisayar dünyasında adından sıkça söz ettiren Küba hükümeti, ev bilgisayarlarının halka ulaşması konusunda artık daha esnek davranmaya başladı. Bunun ilk örneği ise şüphesiz ev bilgisayarlarının satışa yavaş yavaş sunulmaya başlaması oldu.

Ancak ülkedeki bu engelin kalkması, sorunun tamamen çözüldüğü anlamına gelmiyor. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi ülkedeki internet erişimindeki katı kurallar ve sınırlamalar hala yerinde duruyor ve bu konuda hükümetçe, daha doğrusu ülkenin lideri Raul Castro tarafından bir adım atılmış değil.

İnternet erişimindeki kısıtlamalar bir yana, masaüstü bilgisayarların halka sunulmasıyla beraber başka bir sorun daha ortaya çıktı: bilgisayarların fiyatı. 800$'ı bulan bilgisayarların halka maliyeti oldukça yüksek. Aslında 800$ çok yüksek bir meblağ olmayabilir, ancak ülkedeki bir işçiye ödenen maaş ortalamasının 20$ olduğu düşünüldüğünde, aslında halkın bilgisayar alımının hala çok zor olduğu ortaya çıkıyor. Ekstra geliri olan bazı Kübalıları ise elbette kapsam dışında tutmamız gerekiyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında, Castro'nun bazı tüketici malları üzerindeki engelleri tek tek kaldırmaya başlamasıyla, ülkedeki pek çok tüketici DVD player ve cep telefonlarına yöneldi ve satışlarda bugünlerde adeta bir patlama yaşanıyor denebilir.

İnternet erişimi ise okullarda, iş yerlerinde ve üniversitelerde hala sağlanamıyor. Denizaltındaki fiber optik kablolara bağlanmanın mümkün olmadığını dile getiren Küba hükümeti, gerekçe olarak da Amerika Birleşik Devletleri'nin uyguladığı ticaret ambargosunu gösterdi. Ülkede sağlanan genişbant internetin tamamı uydu üzerinden sağlanıyor ve uydu kullanımı da oldukça pahalı.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Adamlar şükretsin !

Bilgisayar alınmasınada izin vermişler oda iyi daha önceden hiçbir teknolojik alet satılmıyordu

işte böle devtleri görünce kendi halimize şükrediyorum

Bizden pek te farkları yok.. en basit bir videoyla bile koskoca youtube kapatılıyor bizde de...

bizden nasıl farkları yok halimize şükretmek en doğrusu, ne eksiğimiz var adamlarda bilgisayar satışı yasak deniyor.. 20$ maaş alıyor 800$ bilgisayar deniyor.. bilgisayar olsa geniş bant internet sadece uydu yoluyla deniyor o da çok pahalı deniyor.. sen hala bizdede youtube kapatılıyor diyorsun kardeşim... kapatılsın 2 gün sora açılıyor zaten.. kapatılmasından yana değilim tabiki ama böyle küba gibi devletlerlede karşılaştırılmamız doğru değil...!

bilgisayar sektörü ev kulanıcı için niçin var. sadece bilgilenmek için mi... bu süreci iyi bilmek gerek. internet üzerindeki reklam pazarının büyüklüğünü hiç düşündünüz mü. ve birde bilgisayarın ekonomik olarak nasıl bir ticari açar olduğunu. ve bizim kaptalist bir ekonomiyle yönetildiğimizi. kaba ve sığ fikirlerin içinde kaybolmaktansa önce dünay hangi yönelimler içinde hangi sistemlerle yönetiliyor onu iyi görmek gerek. bizim gibi kapitalist ekonomide olan küresel sermaye çekmeye çok fazla ihtiyacı olan ülkelerdeki insanların istihdamı için bilgisayar sektörü ve teknolojileri kaçınılmaz. evet illa ki bu küba daki halk içinde kaçınılmaz. ama olmazsa olmaz değil. önce büyük oyunu görelim. amerikan emperyalizminin geldiği doruğu görelim.

küba nın bilişim lanında ki bizim algı dünyamız da oluşan değerlere göre sorunlarını çözmesi beklenemez. o ülke ekonomik sistemiyle yönetim şekliyle yıllardır neo liberal politikalara çok yüksek bir direnç göstermiştir. büyük olasılıkla ilerde latin amerika'da var olacak gelişmelerle ekonomik anlaşmalarla ve bilişim alanındaki ülkeler arası gelişmelerle küba daki bilgisayar ve bunu çevreleyen diğer sektörlerde gelişecektir. şu an küba da bilgisayar mühendislerideki artış bu anlamda pozitif bir argümandır. tartışma platformundaki arkadaşlara saygılarımla

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir