Küçük kasabanın hızlı internet savaşı!

Çoğumuz fiberoptik internet hayali kurarken; bu küçük kasaba hızlı internet için bakın neler yapıyor

  • Ümit Öncel
Küçük kasabanın hızlı internet savaşı!
Alston Moor'lular şirin kasabalarına kendi fiber optik kablolarını kendileri döşüyorlar

Ne yazık ki geniş bant internet Türkiye'nin her yerine henüz ulaşmış değil. Aslında bu sadece bizim sorunumuz değil. İngiltere'nin kuzey bölümünde yer alan yaklaşık 2100 nüfuslu Alston Moor adlı bir kasabanın sakinleri de aynı dertten muzdariptiler. Ama onlar bundan şikayet edip durmak yerine inisiyatifi ellerine aldılar ve kendi fiber optik kablolarını kendileri döşemeye karar verdiler.

Aslında her şey 2002 yılında, servis sağlayıcı firmaların kasabanın nüfusu çok küçük olduğu o bölgeye fiber optik internet bağlantısı getirmeyi reddetmesi ile başladı. Alston Moor sakinleri önce Cybermoor adlı bir grup kurarak tüm kasabaya kablosuz internet imkanı sağladılar. Ardından da daha önce tren yolu inşaatlarında çalışmış ve kablo döşemeyi bilen iki Alston Moor yerlisinin önerisi ile kendi fiber optik kablolarını kendileri döşemeyi önerdiler. Kasabada herkes elinden geldiği kadar bu çalışmaya yardımcı oldu. Kimileri malzemeler için para verdi, kimisi ise traktörünü kullandı.

Alston Moor'da çalışmalar halen devam ediyor. Kasabalılar yıl sonuna kadar 20Mbps hızındaki yeni internet bağlantılarına kavuşmuş olmayı hedefliyorlar. Newcastle şehri ile kurulacak bağlatının ardından ise bu hızın 100Mbps'e yükseltilmesi planlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Peki gerekli sistemleri kurmayı yönetmeyi nasıl başardılar ve hizmet vermek için gerekli lisansı falan

Turkcell bana desin ki biz yapamayız alın siz yapın. Yemin ediyorum işi bütün sülalemi toplayıp o kabloları döşerim

türkiyedeki internetin gelişmesi için jabon iss şirketinin el atması lazım yoksa biz 20 30 40 50 yi ttnet ile göremeyiz

birlikten kuvvet doğar fakat yukarıda yer alan uygulama türkiye de uygulanmaz çünkü bizde bürokrasi denilen canavar var oradan bu hattı döşemek için gerekli izinleri temin etmek gerekir.

telekom bizden haksız yere o kadar sabit ücret alıyor hani karşılığı nerde ? telekom ellerinde bütün imkanları varken ve buna rağmen tembel tembel otururken birde kalkıp benmi yapacağım bu işi

Türkiye' de inanın ki yere bir tane çivi çakın eğer birilerinin çıkarlarına hafifçe deyiyorsa vay halinize...!!!

uygulamadıkları prosedür, uygulamadıkları ceza kalmaz...!!!

bizim köyde bizim arazimizden çıkan suya köylüler birleşip bir pompa yaptırdılar, ama birden tüm kurumlar çullandılar ve suyu paralı alacaksınız diye...!!!

sular idaresi bir yandan belediye biryandan ve suyu 50 km öteden getirteceklerde salaklar...

ama bizim köylü de inat etti (neredeyse yarısı akrabamdır:D)...) ve istemiyoruz dediler ve popmpayı kapatıp vurdula kör tapayı ve herkes evinin hemen önüne sonda vurdurdular ve herkes tulumba koydu ve birtanede su motoru...

öyle istemezsen böyle deyip beleş suyu gene kullanıyorlar...!!!

köy nerde mi...???

Adana' da şehir merkezinden 60 km uzakta ana yoldan 5 km içerde bir köy...

şimdi yorumu size bırakıyorum...!!!

saygılarımla

Ya bizdende para toplasınlar örnegin 50ytl (1 defaya mahsus ) 12mbps internet versinler bizde video sitelerinde saniyede 1.0mbps hızla video izleyelim 8 mbps yetmiyor.Veya 4mbit simetrik baglantı versinler hiç adsl yüksek hızıyla ugraşmadan simetrik baglantıyla noktadan noktaya cam gibi bir baglantı ve yüksek hızlı bir internet olur

biz ne zaman gorcez su fıber optık neti :)

tek umudumuz tellcom bir gelse anında geçecem.

Vay Adanalı hemşerilerim postayı koymuşlar.

sacmalik aslinda bilgisizlik daha dogru 4g, wimax, uydudan hat kiralamak vs vs pek cok altarnatif varken neden fiber.
Wimax 50 km kare icinde sinyal dagitabiliyor hizi 50 mbdan daha yüksek.

sevgili 17:33 wimax çok pahalı ve henüz standartlaşmış değil 4G konusuda wimax'a benziyor uydu ise 400ms gecikme ile anlık iletişimi çok mümkün bırakmıyor(imkansız değil ama çok verimlide değil.). yani bu teknolojilerin teknik yönünü bilmiyorsun sadece işkembeden atıyorsun.
saygılar.

sacmalik aslinda bilgisizlik daha dogru 4g, wimax, uydudan hat kiralamak vs vs pek cok altarnatif varken neden fiber.
Wimax 50 km kare icinde sinyal dagitabiliyor hizi 50 mbdan daha yüksek

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
sinyaler kare dağılmaz yovarlak olrak dağılır. ayrıca ping yüksek olur wimax 15km çapında halka içinde verimli kulanıla bilyordu yanlış hatırlamıyorsam fiberle kıyaslanmaz fiber döşenemeyen köylere dağa taşa wimax olur gerisi fiber olmalı.daaaa nerde bizde dandik bakır kabloyla idare ediyoruz telekoma diyelim bakır pahalı soba teli döşesin daha ucuz olur. biz zaten telekoma fiber döşenmesi için gereken paradan fazlasını ödüyoruz ama fiber int ulaşamıyoruz alacam elime kazmayı fiberi başlayacam döşemeye.....

Sen de yorum yaz