"Kulaklık girişini kaldırmayın" kampanyası!

Henüz tanıtılmayan iPhone 7'de yapılacağı söylenen değişikler, 200 bin kişiyi harekete geçirdi!

"Kulaklık girişini kaldırmayın" kampanyası!

Apple'ın kulaklık girişini iPhone 7'den kaldırmasını engellemek isteyenler, aktivist site SumOfUs.org'da dört günden kısa bir sürede 210 binin üzerinde imza toplamayı başardı.

Sitede yer alan dilekçe, Apple'ı "müşterilerini tekrar kazıklamakla" suçluyor. Site, iPhone 7'nin kulaklık girişi olmadan gelmesinin "muhtemelen geri dönüştürülmeyecek tonlarca elektronik çöp" oluşmasına neden olacağını ileri sürüyor. Dilekçede şu satırlar önce çıkıyor:

"Apple'a müşterilerine ve gezegenimize saygı duyması gerektiğini söyleyin. Standart kulaklık girişini koruyun."

"Bu (fikir) Apple'ın kurumsal oyun kitabından çıkmıştır. Birkaç sene önce iPod'un orijinal dock bağlantısı yenisiyle değiştirilmişti. Bu yüzden sayısız kablo ve şarj aleti işe yaramaz hale gelmişti."

Apple'ın yenilenebilir enerjiye ancak halkın baskısı sayesinde yatırım yapmaya başladığını söyleyen dilekçe, bunun tekrarlanabileceğine inanıyor. İşin ilginç yanı, iPhone 7 hakkında henüz herhangi bir kesin bilgiye sahip olmamamız. Kulaklık girişinin yerine Lightning'in kullanılacağı bir süredir konuşulsa da bu yönde kesin bir bilgi henüz ortaya çıkmış değil. Yine de dilekçeyi imzaların sayısı hızla artmaya devam ediyor ve destekçilerin yavaşlamaya niyeti yok gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Sen iphone 6 sahibiyken yeni çıktı diye 7'yi alıyorsan zaten kazıklanmışsın demektir.

Applenin koyunları için sorun deil

onun yerine daha ince girişli bir kulaklık girişi geliştirme kampanyası yapsalar.. hiç yapıcı değil bu insanlar.

@09 Ocak 2016 16:05 İnsanların derdi kulaklık girişinin kaldırılması değil, kaldırılırsa çöpe dönüşecek olan cihazlar. Durum böyleyken ha küçültmüş ha kaldırmış ne fark eder? İkisinde de eski cihazlar çalışmayacak.

@10 Ocak 2016 11:39 hiç öyle şey olurmu, küçülürse jak küçültücü yapılır, eski kulaklıklar yeni jak girişindede kullanılır bu kadar basit, zaten şu an bie mm den başka mm ye jak çevirici takılabilmekte, bunun daha küçüğünün olmasıda mümkün dolayısı ile.

@09 Ocak 2016 16:05 Sanırım sen "daha fazla elektronik çöp istemiyoruz" diye anlatılan şeyi anlamamışsın. Yazık nasıl okudukları belli bu ülkenin.

apple bu alayını dinlemez kafaya koydu mu yapar zaten nasıl oldu da şimdiye kadar bu standardı korudu onu bile anlamak güç.

Çok sacma, apple en güzelini yapıyor, telefon dahada incelecek, üstelik telefonun içinden yeni girişe sahip kulaklıkta çıkacak, bu insanlar neyin peşinde anlamak güç, Apple a hep destek tam destek, iyiki varsın Apple

@09 Ocak 2016 16:51 Sizin algılarınız kısıtlanmış gibi. Sanki MS un metro diye yutturduğu doğallıktan yoksun dizaynı gibi :) Bir üçüncü boyutun anlamını araştırın bence. Zira yandan bakarak çok ince demek bir aletin üstten bakıldığında tablet kadar büyüdüğünü görmenizi engelliyor.

@10 Ocak 2016 01:23 Hahhha Microsoft için hâlâ"Metro" diyorsunuz... Metro Windows 10 ile gideli yaklaşık bir yıl oluyor. Bahsettiğiniz tasarımın şimdiki adı metro değil ve eminim hiç kullanmamışsınız ki nasıl hoş görünen ve kullanımı kolay bir tasarım olduğunu bilmiyorsunuz...

kulaklık girişi de kalkarsa apple benim için bitmiştir. kalın olsa ölürmüsünüz

@09 Ocak 2016 19:23 hep öyle diyorlar...

Elma olmazsa napariz biz :P

3. Parti aksesuarlarda hareketlilik zamanı

Ya kötü olmaz aslında. Kutudan çıkacak olan kulaklığın sarj aletinin girişine sahip olacağını düşünmüyorum. Büyük ihtimalle (bence) girişe ekstradan bir aparat üretilecek. Taktığınızda hem apple şarj girisi hem de standart kulaklık girişine sahip olursunuz falan. Bu da 150 TL olur. 7.000 lira olabilecek telefon 7.150 TL olur, 7.000 veren 150 de verir.

Hayret, Apple kullanıcılarından aklını kullanabilenler ve apple ye karşı çıkanlar varmıymış yav..

Apple(fanboyları)kullananlar düşünsün bize ne.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir