Kulaklık girişlerinin yerini USB-C alacak!

Yaygınlaşmaya başlayan USB-C girişleri, telefonların bu emektar parçasını emekliye ayırabilir!

  • Cenk Atlı
Kulaklık girişlerinin yerini USB-C alacak!

Son dönemde teknolojik cihazların çok daha ince bir gövde ve daha gelişmiş girişlere sahip olmak adına kulaklık girişinden vazgeçme eğiliminde oldukları bilinen bir gerçek. En azından Apple'ın bu planda oldukça ciddi olduğu artık yüksek sesle konuşuluyor. Öyle görünüyor ki, bu eğilim bir süre daha devam edecek. Zira Intel, firmaların mobil cihazlarda 3.5 mm'lik ses girişlerinden kurtulmak adına genişletilmiş bir USB-C audio desteği kullanmalarını öneriyor.

Bu yeni sistemin ayrıca tıpkı Apple'ın Lightning audio'sunda olduğu gibi dijital ses kalitesini de arttırması ve akıllı kulaklık ve hoparlör kullanımını da teşvik etmesi bekleniyor.

Intel, bunun pek de kolay bir dönüşüm süreci olmadığının farkında olsa da, söz konusu teknolojiye oldukça güveniyor. Zira bu teknoloji sayesinde cihazlarda adaptörler üzerinden analog ses desteği de mevcut olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

şuanki kulaklık girişleri kadar ucuz veya pratik olmayacak.

2.5 inclik jack kullansınlar. Hem sarj hem nasıl kulaklık kullanıcaz sonra saçmalık

hadi oradan type-c=çöp kullanan kaybeder...

bir şey değişmiyor usb c yin bozulma oranı daha fazla olur stereo çıkış gibi uzun süre dayanmaz o yüzden fazla tutulmaz sonuçta stereo hem ince hem tak çıkar kolay kolay bozulmaz ama usb c devamlı tak çıkar deforme olur arıza ya sebep verir.

İşte bu...kaç kez yazdım bunu. Buna mutlaka geçmeli evrensel standart olmalı. Ne kadar az delik o kadar az sorun. Fonksiyonu arttırılmış tek bir fiziksel güç tuşundan başka, hiç bir hareketli tuş, delik, yuva olmamalı.

@ZiyaretBitti Bende katılıyorum. Önde ve arkada birer delik kafada beş delik yeter.

Bunu savunanları anlamıyorum ki hem şarj hem kulaklık kullanıyorum(z) sürekli mantığı yok bunun

10Gbps bant genişliğine rağmen hâlâ standart bir eGPU desteğinin hatta ve hatta şu anda buna hiç destek olmayışını anlayabilmiş değilim. Buda mı gol değil be hakim amca :'(

Gecen yağmur yağarken telefonla konuştum kulaklık girişinden su girmiş içeri bozuldu :S

@02 Mayıs 2016 10:53 kulaklıkla konuşsaydın cepten çıkartmadan konuur o sorunu yaşamazdın...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost