Kullanıcı kayıtları ne kadar zaman tutulmalı?

Google ve Yahoo gibi arama motorları, kullanıcıların arama kayıtlarını en fazla ne kadar tutmalı?

Arama motorları ve gizlilik

Arama motorları, internet kullanıcılarının gizlilik haklarıyla ilgili bugüne kadar biraz da olsa yol katettiler. Google, bu anlamda kayıt altına alınan arama bilgilerinin 18 ay tutulmasına karar vermişti. Yahoo ve AOL arama kayıtlarını 13 ay süresince ellerinde bulundururken, Microsoft ise 18 aylık süre zarfında internet kullanıcılarının arama kayıtlarını sistemlerinde tutuyor.

Ancak bu sürenin oldukça uzun olduğunu savunan bazı araştırmacılar, bir arama motorunun 6 aydan fazla kullanıcı bilgilerini tutmasının geçerli bir nedeni olmadığını dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB)'nde gizlilik paneli yapıldı geçtiğimiz günlerde. Bu panelde Google ve Yahoo gibi internet arama motorlarının kullanıcılar ile ilgili verileri silmesi istendi ve kayıtların en fazla 6 ay boyunca tutulabileceğine vurgu yapıldı.

Bu panelde karar alanların politik bir yetkisi olmasa da, AB'nin bu yöndeki kararlarında etkin olduğu biliniyor.

Panelden çıkan raporda, internet arama motorlarının kullanıcıların IP'sini ve adreslerini toplamasını veya arama kayıtlarını cookie kullanarak bilgisayarlara yüklemesinin AB normlarına aykırı olduğu ifade edildi.

Bilindiği gibi Google, Yahoo, Microsoft ve AOL gibi pek çok arama motoru, internet kullanıcılarının kayıtlarını bu normlara aykırı olarak tutuyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Arama motorları ve gizlilik
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir