Kullanıcılar neden büyük netbookları seçti?

İlk başta 7 ve 8,2 inçlik modelleri piyasayı saran netbook'lar gittikçe büyüyor.

  • Ceyhun Seval
Kullanıcılar neden büyük netbookları seçti?
Netbook'lar yıllar geçtikçe satışlarıyla beraber büyüyorlar

2009'un ilk çeyreğindeki netbook satışları, kullanıcıların 7 ve 8,2 inçlik netbooklara olan ilgisinin azaldığını gösteriyor.

Çin MIC endüstriyel analiz firmasından yetkililerin yaptığı açıklamada 2009'un ilk çeyreğinde Çin netbook ithalatının %11,8 oranında düşüp 4,61 milyon birime gerilediği bildiriliyor. Düşüş olsa da geçtiğimiz seneye oranla satış adedi yükselmiş.

Yetkililer 2008'de 8,9 inçlik modellerin piyasada geniş yer bulduğunu, 2009'da ise 10 inçlik modellerin öne geçtiğini belirtiyorlar. Küçük modellerin üretiminin azaldığını, yakında da duracağını belirten yetkililer Acer'ın netbook sınıfını genişletmek için 11,6 inçlik modeller piyasaya sürdüğünü söylüyorlar.

Başta yüksek internet kullanımı ve interneti erişim alanının genişliği sebebiyle Avrupa'da büyük ilgi gören netbook'lar krizin etkisiyle buradaki yüksek satış değerlerini kaybetmişler. Amerika'da ise AT&T ve Verizon gibi servis sağlayıcıların netbook'ları paketler halinde sunmaları netbook satış grafiklerini yukarı çekmeyi başarmış.

Büyük bir netbook üreticisi olan Çin'in kendi netbook pazarı ise üretimine oranla oldukça küçük. Ama yukarıyı gösteren satış ibresinin 3G lisanslarının satılmasıyla beraber ivmelenmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ee ne anlamı kaldı netbookun notebook a dönüyo ywş yavaş

büyütmeye gerek yok piyasada zaten büyükleri var. bizim alma amacımız küçük olması zaten...

netbook bir sacmalik. web teknolojisi hizli gelisiyor. atom islemciyle yolda kalacaksiniz. 2 sene sonra bu cihazlarla anca solitaire oynarsiniz

niye en baştan yapmadılar bunu?

Sen de yorum yaz