Kullanıcıların Firefox'ta görmek istedikleri

Popüler internet tarayıcısı Firefox nasıl daha iyi olabilir? İşte Firefox'taki 5 önemli eksiklik...

Firefox eklenti seçenekleri sayesinde pek çok kullanıcının favorisi ve Internet Explorer'dan sonra en yaygın kullanılan internet tarayıcı. Birbiri ardına gelen yeni sürümler ve ilerideki sürümlerin konsept çalışmalarıyla son günlerde hız kesmeden rekabeti körüklüyor. Biz de kullanıcıların Firefox'ta görmeyi arzuladığı 5 özelliği sizler için derledik.

Popüler internet tarayıcı birkaç değişiklikle muhteşem olabilir

Firefox'un kullandığı bellek miktarı geçtiğimiz yıllarda arttı. Yükü artan Firefox'u hafifletme ve hızlandırma yöntemleri bir yana, Mozilla bu konuya bir el atsa çok iyi olur.

Bazı testlerde Firefox'un hafıza kullanımı diğer internet tarayıcılara göre oldukça iyi durumda gözüküyor. Ancak yine de kullanıcılar Firefox'un çok fazla hafıza tüketmesinden kaynaklanan yavaşlamalardan şikayetçi. Eklentiler kullanıcının kendi kararı ancak yine de zaman zaman 1GB'ın da üzerine çıkabilen bellek kullanımı büyük bir sorun.

Firefox'ta senkronizasyon

Daha önce Foxmarks ismiyle bilinen Xmarks, kullanıcılara internet tarayıcısındaki yer imlerini senkronize etme imkanı sunuyor. Mozilla Weave yer imi, şifre, internet geçmişi ve sekme senkronizasyonu sunmaya başladı.

Ancak hala çok önemli bir eksik var. O da Firefox eklentilerinin senkronize edilmesi. Ayrıca kullanıcı seçeneklerinin, yapılan ayarların da aktarılması gerekiyor. Bir bilgisayardan diğerine geçip Firefox kuran kullanıcı bunlar için yeniden uğraşmamalı ve vakit kaybetmemeli.

Firefox'un en önemli özelliğinin eklentileri olduğunu tekrar tekrar söyleyip duruyoruz ancak bu sorun, bu özelliğe çok büyük bir darbe vuruyor. Eklentilerle işimiz bitmedi, bu konuda daha söylenecek çok şey var...

Eklentiler...

Firefox güncellemelerinde hep aynı şeyi tekrarlamaktan sıkılan kullanıcılar, eski eklentilerini yeni tarayıcılarında da kullanabilmek istiyor. Uyumluluk kontrolünü kapatmak bir çözüm, ancak iyi bir çözüm değil.

Mozilla iyi eklentilerin yeni sürümler için de hızla güncellenen eklentiler olduğunu düşünüyor. Haksız da sayılmaz ama sürüm farkları eklentiyi etkilemiyorsa bu kullanıcılara boşu boşuna güçlük çıkartıyor. Eklenti oluşturanlar için de aynısı geçerli, her eklenti oluşturan onu sonsuza kadar güncel tutmak için uğraşmıyor.

Çok kullanışlı eklentilerin güncellemelerden zarar görmemesi lazım. Mozilla bu meseleye bir çözüm üretirse, kullanıcıları ve geliştiricileri büyük bir zahmetten kurtarmış olacak.

Kötü eklentileri kolayca anlamak

Eklentiler Firefox'un en iyi yanı oldukları kadar en büyük problemi de. Hafıza problemlerinin kötü kodlanmış eklentilerden kaynaklandığını düşünmek için pek çok sebep var. Ne yazık ki sorunun eklentilerden kaynaklanmış olabileceğini düşünmek pek bir şeyi değiştirmiyor.

Eklentileri tek tek etkinleştirip, kapatarak, deneme yanılma yöntemiyle defalarca uğraşmaktan daha iyi bir çözüm olmalı! Kolayca eklenti test edilebilecek bir araç olsaydı kullanıcılar daha kolay seçim yapabilirdi. Geliştiriciler de o vakte kadar fark etmemeleri durumunda gelen yorumlarla durumun farkına hemen varabilirlerdi.

Rakibi Internet Explorer'da bu özelliğin bir örneği mevcut. IE8 eklentilerin yükleme sürelerini göstererek bir fikir sahibi olmaya yardımcı oluyor. Buna hafıza kullanımı da eklense gayet güzel olur ama bu özelliğe esas ihtiyacı olan Firefox.

Sekme izolasyonu

Google Chrome birbirinden yalıtılmış sekmelerin faydasını gösterdi. Biri çökerse bütün sekmeler çökmüyor. Her sekmenin kullandığı hafıza miktarı ayrı ayrı görülebiliyor. Mozilla da bu özelliği geliştiriyor ama elini çabuk tutsa iyi olur. Zira Google Chrome'un bu özelliği gittikçe daha fazla kullanıcıyı kendisine çekiyor.

Sekme izolasyonu güvenliği arttıran önemli bir özellik. Hatta Microsoft, sekmeleri ayrı ayrı çalıştırmanın da ötesine geçmek istiyor. Gazelle projesi internet tarayıcıyı işletim sisteminden ayırarak çok daha yüksek güvenlik sunacak. Bugün güvenlik risklerinin pek çoğu, kötü kod enjekte edilmiş internet sisteminin, tarayıcıdan işletim sistemine bulaşması sonucu yaşanıyor.

Microsoft, internet tarayıcıda devrim peşinde haberimizden Gazelle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Siz de Firefox'ta olmasını istediklerini forumda paylaşabilirsiniz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

firefox guzel ama flash video oynatirken fazla islemci kullaniyor.ie8 bu konuda cok iyi.islemciyi hic kasmiyor.

mozilla iyi de açılırken geç açılıyo ayrıcı çok işlemci harcıyo bunlar da olmasa harika bi tarayıcı

Ki, bu sorun Flash'tan kaynaklanıyor. Mozilla yetkilileri bu konuyu Adobe'a ve Macromedia'ya ilettiklerini, fakat bir sonuç alamadıklarını belirtiyor. Flash videoları IE haricindeki tarayıcılarda sorun olmaya devam ediyor. 10 sürümü ile biraz düzelttiler ama hala sorunlu.

o kadar zaman kullanıyorum hiç 1gb hafıza kullanımı görmedim??? Firefox bağımlılık yapıyor olabilirmi acaba? firefox'u kullandığım günden beri ie6'yı yada ie7'yi hatta chrome'yi unuttum yaw. Dikkatimi çeken birşey daha var firefox 3.5 işlemcinin saat hızına çok duyarlı. İşlemcimin mevcut saat hızını htt + memclk'u mevcut değerin aşağısında bir değerde sabitleyerek 300 mhz (10x200=2000'den 10x230=2300 mhz'e) arttırdığımda sanki daha hızlı gösteriyor resimleri. Bu tema ve eklenti olayına bayılıyorum sırf bu yüzden bende bağımlık yaptı bu tarayıcı.

Flash flash flash diyorum. Ömrümü yedi bu flash. Normal sörf sırasında fan çalışmazken bile, ne zaman flash içerikli bir site açsam laptop fanı coşuyor. Blok koysak o zaman da hoş olmuyor. IE sevmem ama şunu söyleyebilirim ki ie'de iken flash daha stabil gibi sanki...

kullandigim firefox da neredeyse 20+ eklenti bulunuyor ve ortalama 5 tab la kullaniyorum firefox u ve cogunlukla 200-250mb arasi ram kullaniyor. bu rakam bazi sistemler icin cok olabilir belki ama firefox la web de gezinmek icin degiyor ki bunu bile bile kullanmaya devam ediyoruz.

hafıza kullanımı özellikle java yüklü sistemlerde coşuyor.Eskiden java runtime yüklü sistemimde 1.5GB hafıza kullanımı görürken şu an en fazla 500mb gördüm.Ortalama olarak 100-200mb arası görüyorum.Birde aşırı eklenti doldurmamak lazım.Gördüğüm en iyi hafıza yönetimi windows7'deki IE8. XP'deki performansıyla alakası yok,süper hızlı ve ram kullanımı az.Windows7'de pek çok kişi tarayıcı yüklemekten vazgeçebilir.

Banada cazip gelen yönü idm gibi eklentilerle ve birçok internet sitesiyle uyumunun ie8 den bile daha iyi olması.yoksa kullanılacak tarayıcı şu an için değil.4'e bakacağız inşallah opera gibi kararlı ve hızlı yaparlarda gönül rahatlığıyla kullanırım.

şu eklentileri olmasa firefoxu hiç kullanmazdım.

pc de 1 gb ram kullandığım zaman mozilla 600 mb yükleniyo zaman zaman..şu an chip sitesi açıkken bile 106 kullanıyor ie8 50 mb civarında.
sebebini bulamadım ama açılışıda çok yavaş. ilk açılış zaman alıyor. eklentileri disable ettiim bütün geçmiş cookies ne varsa temizledim ama yavaşladı(yada yavaştı zaten). herkezin dediği gibi flash a girmiyorum bile kendini kapatmak zorunda kalıyor bazen. sistemi şişirip çöküyor. bu yüzden kaybedebilir beni firefox..

firefox'un bellek kullanımına laf etmeyin.Nasıl Vista ve 7de superfetch varsa firefoxta da var.sayfalar önce rame yüklenerek daha hızlı açılıyor.Fazla ram isteyen oyun,sanal makine gibi uygulamalarda ise otomatikman sayfaları harddiske aktarıyor.

Bizzat şahit oldum.Sanal makine açtığımda bellek kullanımı 130'dan 40'a kadar düştü.

ben aynı anda 100 lerce sayfa açıyorum denemek için :D 1.8 gb den sonra yavaşlıyo ve muhtelemen 2 gb sınırına gelince kapanıyo firefox kendiliğinden (3 gb ram var bende ) firefox 3.5 ile ram kullanımı baya azalmış bunu söyleyebilirim aynı sayıda sayfayı 500-1000 mb arası daha az ram kullanarak açabiliyo bence ;)

1-"Ancak hala çok önemli bir eksik var. O da Firefox eklentilerinin senkronize edilmesi." demişsiniz...
Ancak, nasıl Xmarks gibi yerimlerini senkronize eden bir eklenti varsa, eklentileri de senkronize eden bir eklenti de zaten mevcut!
İsimleri FEBE ve Syphon olan bu eklentilerle, var olan eklentilerinizi senkronize edebilirsiniz.

2-"Ayrıca kullanıcı seçeneklerinin, yapılan ayarların da aktarılması gerekiyor."demişsiniz...
Bunu da yapan bi eklenti var. Onun ismi de, Profile Manager and Synchronizer.

Bu mesajımı dikkate alıp yazıyı düzeltirseniz sevinirim...

Editörün notu:
Yazıda düzeltilecek bir hata yoktur. Bu özellikler yeni kurulum yapan bir kullanıcının hemen kullanmak isteyeceği özelliklerdir ve Firefox bunları eklenti olmadan standart olarak yapabilmelidir.

su sıralar sureklı cokmeye basladı

iyi inceleme olmuş halkın sesi omuşsunuz:D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir