Kurulum USB belleğinizi kendiniz oluşturun

Win 7'nin USB bellekte satılması heyecan verici, ama MS'in USB bellekle ilgili başka planları da var

Kendi kurulum USB belleğinizi kendiniz oluşturun
Windows 7'yi USB'den kurmak mümkün olacak.

Microsoft'un Windows 7'yi USB bellekte satışa sunacağı söylentilerinden daha önce burada bahsetmiştik. Sırf bu bile yeterince heyecan verici bir olay olsa da, Microsoft bununla yetinecek gibi görünmüyor.

Microsoft'un geliştirmiş olduğu Microsoft Deployment Toolkit (MDT) adlı aracın öncelikli amacı, birden çok bilgisayara Windows bileşenlerini ve yazılımlarını yerel ağ üzerinden pratik bir şekilde kurabilmeyi sağlamak. Fakat söylentilere göre Microsoft, MDT'nin yeni sürümünde bir adım daha ileri giderek, var olan Windows XP ya da Vista sisteminizi Windows 7'ye, sadece bir USB bellek kullanarak yükseltmenizi sağlamak için çalışıyor. Başka bir deyişle, bu araç sayesinde hem kendi Windows 7 kurulum USB belleğinizi kendiniz oluşturabilecek; hem de eski sisteminizden kalan verilerinizi sorunsuzca yeni sisteminize aktarabileceksiniz.

Şu anda piyasada MDT'nin 2008 sürümü bulunuyor. 2010 sürümünün ise sadece betası yayınlanmış durumda. Bu yıl içerisinde final sürümünün yayınlanması beklenen MDT 2010 sayesinde hem Windows XP, hem de Windows Vista kullanıcıları bilgisayarlarını USB'den Windows 7'ye yükseltebilecekler. Özellikle bir optik sürücüye sahip olmayan netbook ve benzeri taşınabilir cihaz sahipleri için bu önemli bir gelişme.

Microsoft Deployment Toolkit ile ilgili daha detaylı bilgiye Microsoft'un ilgili sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

MS iyi iş çıkarıyor bu sefer. artık windows 7 den sonra bir 10 sene daha sallamazlar :D

parası ne kadar acabA?

USBdeki aktarım hızıyla olacak şeymi ..

microsoft netbook pazarını gördü tebrik etmek lazım 7 hem düşük sistemlerde rahatlıkla çalışıyor hemde birçok insanın merakını gidererek 7 yi usb üzerinden çalıştırıyor

MS Gerçekten Başarılı Gidiyor ..
Windows 7 ile de ortalığı sallayacak gibi görünüyor..!!!

bu usb olayı süper olmuş bölece cd dende kurtulduk ohbea

evet.çok başarılı. işallah googleyide unutturacak hepimize.

ii de usbden windows kurulumu yeni bişey değil ki?!...
açın msdosu:
diskpart -> listdisk (burdan usbnin olduğu numarayı öğrenin*) -> select disk [*usb numarası] -> clean -> create partition primary -> select partition 1 -> active -> format fs=fat32 quick -> assign -> exit

buraya kadarki kısım usb'yi boot etmek içindi.
şimdi windows cdsinden usbye kopyalama yapın:
cd sürücü "d:" , usb "e:" kabul edersek
xcopy d:\\*.* /s /e /f e:\

kopyalamadan sonra usbden boot edip herhangi bi windowsu yükleyebilirsiniz. şahsen tarafımdan defalarca denenmiş ve windows yüklenmiştir ;)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir