Kusursuz Firewall

Çok sayıda casus yazılım, her gün başka PC’lerdeki güvenlik açıklarını bulmak için interneti tarıyor. Bilgisayarınız yeterince güvenli mi? CHIP size, kendinizi nasıl en etkili şekilde koruyabileceğinizi gösteriyor.

Kusursuz Firewall (Sayfa 3)

Outpost: Bireysel Firewall

Outpost ücretsiz, ve üstelik tecrübeli kullanıcılar için de uygun bir çözüm sunuyor. Kolay anlaşılır kurallarla programlarınızın online hareketlerini tam olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Outpost, e-mail istemcinizi güvenlik altına alabilir ve bu sırada bazı virüsleri bloke edebilir. Otomatik kurallar: Önayarlarla hedefe daha hızlı ulaşmak Outpost “self learn” modunda size uygulamalara hemen kurallar belirleme şansı tanıyor. Bunun için Outpost’taki rolldown menüdeki önayarları kullanabilirsiniz. Outpost sonrasında browser, mail programları, FTP ve chat istemcileri gibi yazılım kategorileri için otomatik kurallar atayacaktır.

Kuralların özel olarak belirlenmesi: Bireysel ince ayarlar Yanlış seçimlerle yanlış programlara erişim hakkı vermemek için kuralları sık sık denetlemelisiniz. Kural editörünü Options/Applications’dan bulabilirsiniz. Yeni bir kural eklemek için uygulamayı öncelikle Blocked, Partially allowed ve Trusted applications gibi üç farklı kategoriden birine dahil etmelisiniz. Bloke edilmiş (blocked) veya güvenilir uygulamalar (trusted) için ayrıca kural tanımlanamıyor. Bu durumda web bağlantısını reddetme veya izin verme gibi basit fonksiyonlardan daha ayrıntılı özellikler istiyorsanız uygulamayı Partially allowed bölümüne eklemelisiniz. Bu işlemin ardından Edit seçeneği aktif hale gelir. Kuralları düzenlemek istiyorsanız Modify Rules üzerine tıklayın. Kural düzenleyicisinin nasıl çalıştığını öğrenmek için hazır ayarlardan faydalanabilirsiniz (Preset). New seçeneği ile sadece seçilen uygulamalar için geçerli olan yeni bir kural yaratılır. Rules penceresinde “1.” penceresi altında “Where the specified protocol is” benzeri If koşulları belirlenir ve burada iletişim kuralları tanımlanır. Bu işlemlerin sonunda “Where the protocol is TCP and where the direction is Outbound and Where the remote
port is HTTP, Allow it” gibi mantıklı bir ingilizce koşul cümlesi ortaya çıkar. Ne yazık ki 5 farklı dil desteğine rağmen, şimdilik View/Language menüsünde Türkçe desteklenmiyor.

Auto-Blocker’ın açılması: Web’den gelen saldırılarda güvenlik
Norton Internet Security (NIS) yazılımındakine benzer bir biçimde Outpost, saldırıların otomatik olarak engellenmesi fonksiyonuna sahip. Bu seçeneğe Options/Plug-Ins Setup menüsünden ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelecek olan pencerede Outpost’un modülerliğini arttırabilecek birçok farklı eklentinin de bulunduğunu görebilirsiniz. Plug-In listesinden Attack Detection’u işaretleyin ve Settings tuşuna tıklayın. “Block intruder’s IP for...” seçeneğini işaretleyin ve “Alert Level” ayar çubuğunu Maximum seviyesine çıkarın. Böylelikle herhangi biri sisteminizde güvenlik açıklarını aradığında bile program sizi uyarır.

Diğer eklentilerin ayarlanması: E-mail güvenliğinin sağlanması
Active Content ayarları (Settings) üzerinden Internet Explorer ve e-mail istemcisi programlarınızda kullanılan ActiveX ve benzeri web teknolojilerinin engellenmesini sağlayabilirsiniz. Options penceresinde Mail, News üzerine tıkladıktan sonra sağdaki listeden tüm ayarları tek tek kapatın. Böylelikle Outlook yazılımının Active-X virüslerine veya Java-Script-Popup’lara karşı korunması sağlanır. Reklamların engellenmesini sağlayan ADS fonksiyonu kusursuz olmasa da en azından başlangıç seviyesinde koruma sağlıyor. Örneğin bu seçenek altındaki “Enable blocking by image-size” seçeneğinin kapatılması önerilir. Çünkü çoğu zaman bu fonksiyon gerekli resimlerin görüntülenmesini
de engelleyebiliyor. “Attachments Filter” eklentisi kullanıcıları dosya iletilerinden ve yanlışlıkla tıklanan dosyaların yaratacağı felaketlerden koruyor. Bu fonksiyonu dikkatli kullanmaya çalışın, çünkü hiçbir kullanıcı kusursuz değildir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Evet ama yinede kusursuz firewall diye bir şey yok.Hatta öyle ki internete bağlanmasını firewall ile yasak koyduğunuz bir program çeşitli taktiklerle nete yine bağlanıp sizi atlatabilir. Örnek: OLE Otomasyonu o yüzden kişisel bilgilerinizi internete bağlı bir bilgisayarda kullanırken her zaman düşünmeniz gerekir.Orta sınıf bir firewall kurduğunuzda bile gün içinde kaç saldırıya uğradığınızı aklınıza getirin emin olun ki firewall yakaladıkları gerçek Hacker'ların yaptığı saldırılar değil sağda solda bulduğu programlarla birşeyler denemeye çalışan lamer'lerdir.Bence artık herkes kusursuz anti-virus , firewall yada spyware yazılımı olmadığını kabul etmeli.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir