Kusursuz Firewall

Çok sayıda casus yazılım, her gün başka PC’lerdeki güvenlik açıklarını bulmak için interneti tarıyor. Bilgisayarınız yeterince güvenli mi? CHIP size, kendinizi nasıl en etkili şekilde koruyabileceğinizi gösteriyor.

Web sunucuları hemen her gün hacker’ların saldırısına uğruyor. Bu saldırganları, biraz polisiye enerji, biraz da sportif hırsla büyük sistemlerin ve onların işletim sistemlerinin güvenlik açıklarını nişan alan internet kaçıkları olarak tanımlayabiliriz. Neyse ki meşhur hacker’ların neredeyse hiç biri özel kullanıcıların kişisel dosyalarını hedef almıyor. Çünkü bu sistemleri
kırmak son derece kolay.Hacker’ların mantığı ve etiği biraz farklı: Ancak çok büyük bir savaştaki başarının, ün ve takdir edilmeyi beraberinde getireceğine inanıyorlar. Buna rağmen ev kullanıcılarının tamamen huzur içinde yaşaması mümkün değil. Çoğunlukla acemi hacker’lar,Windows kurulu sistemlerde işin inceliklerini öğrenmeye çalışıyor. Ayrıca “script-kiddie” adı verilen kullanıcılar internette hazır programları aratarak, bunları hızlı bir veri biçiminde kendi PC’lerine indiriyorlar.

Bu durum özellikle çevirmeli ağ bağlantısıyla daha da vahim bir hal alıyor. Saldırganlar, bu şekilde her bağlantıda takiplerini zorlaştıran ve büyük kullanıcı kitlesi arasında kaybolmasını sağlayan farklı IP adresleri alıyorlar. Bu nedenle bu işin uzmanları, büyük online-servis sağlayıcılarını hacker’lar ve skript-kiddies olarak adlandırılan kitlenin tecrübe kazanabilecekleri bir buluşma noktası sayıyor. CHIP size dosyalarınızı bir firewall yardımıyla nasıl meraklı bakışlardan koruyabileceğinizi gösteriyor. Saldırının türüne göre, sanal güvenlik duvarının farklı bir fonksiyonuna başvurmak gerekebiliyor. CHIP size, güvenliği en iyi şekilde sağlamanın yollarını gösteriyor.

Hassas firewall’lar:
Hata uyarıları web’de gezintiyi engellemeye başladığında Kulağa tuhaf gelse de mantıklı: PC’nizi ne kadar güvenli yaparsanız, ondan o kadar az faydalanabilirsiniz. Her kalıcı kullanıcı dosyasını, JavaScript’i veya ping’i özel olarak bloke etmek istediğinizde, online hizmetler kısa sürede sırtınızda o kadar büyük bir yük olmaya başlar. Tam aksi şekilde pek çok kuralın otomatik olarak firewall tarafından yaratılmasını sağlarsanız, ayarlarla ilgili daha az çaba göstermek zorunda kalırsınız, ancak güvenlik düzeyi de aşağıya çekilmiş olur. Bu nedenle bir orta yol bulmak gerekiyor. Firewall, hiddetle bir başka kullanıcının bilgisayarınızın açık portlarını açığa çıkarmaya çabaladığına dair uyarı sinyali vermeye başladığında paniğe kapılmamalısınız. Bu tarz taramaları her gün göreceksiniz. Firewall’un söylemek istediği tek bir şey var: Güvenlik için yaptığınız yatırım boşa gitmez.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Evet ama yinede kusursuz firewall diye bir şey yok.Hatta öyle ki internete bağlanmasını firewall ile yasak koyduğunuz bir program çeşitli taktiklerle nete yine bağlanıp sizi atlatabilir. Örnek: OLE Otomasyonu o yüzden kişisel bilgilerinizi internete bağlı bir bilgisayarda kullanırken her zaman düşünmeniz gerekir.Orta sınıf bir firewall kurduğunuzda bile gün içinde kaç saldırıya uğradığınızı aklınıza getirin emin olun ki firewall yakaladıkları gerçek Hacker'ların yaptığı saldırılar değil sağda solda bulduğu programlarla birşeyler denemeye çalışan lamer'lerdir.Bence artık herkes kusursuz anti-virus , firewall yada spyware yazılımı olmadığını kabul etmeli.

Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir