Amatör kameramanlar için en iyi ipuçları

Video kameranız ile mükemmel çekimlere imza atmak için bu ipuçlarına mutlaka kulak verin.

İPUÇLARI: Profesyonel çekim

Çoğu kameraman hata yapar, hatta kimileri aynı hataları tekrarlar. Şimdi size dijital video çekimlerinde karşınıza çıkabilecek beş önemli hatayı göstererek bunları engelleme yollarını anlatacağız.

İPUÇLARI: Profesyonel çekimEğimli ufuk
Kötü bir çekim: Çekim sırasında kameranın ekranı hep düzgün bir resim gösterir; kamera eğimli tutulmuş olsa bile. Bu eğimli çekimler çoğunlukla tekrar oynatıldıklarında fark edilirler. Kameramanlığına yeni geçmiş hobi fotoğrafçılarını, ilk çekimlerinde evde kötü bir sürpriz bekler: Kameralar dik çekim yapabilseler de ne yazık ki ekranlar ve televizyonlarda bu olanak yoktur. Bu yüzden film çekiminde birinci ve en temel kural kameranın mutlaka yere paralel tutulmasıdır. Kamera ekranına yapıştıracağınız ufak yapışkan kağıtlar eğimli çekimler yapmanızı engelleyebilir.

İPUÇLARI: Profesyonel çekimGezinen zum
Bu problemi mutlaka siz de fark etmişinizdir: Bir video sahnesi geniş bir çekimle başlar ve zum yaparak ilerler. Ama kameraman bir noktadan sonra objenin istediği noktada olmadığını fark eder ve kadrajı değiştirerek zumlamaya devam eder. Bu durum pek de profesyonel olmayan çekimlere neden olur. Bu yüzden zum yolunu çekimden önce belirlemeniz gerekir: Çekim öncesi kameranızı zumlayarak objeye yaklaşın. Kadrajı ayarladıktan sonra hareket ettirmeden geniş açıya dönün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yararlı bilgiler ilgilenen arkadaşlar için

bir çok kamera bas çek tarzında olduğundan bu taktiklerin pek çoğu anlamını yitircek ama yinede para kıyıp manuel olanakları olan kamera kullanıcıları için iyi öneriler

çoğu model diyafram ve enstantene gibi ayarlar sunmadığından bazı ipuçları sadece üst düzey mekinalarda uygulanabilir

Video ve fotoğraf çekimleri; beceri, bilgi ve sonunda maddiyata dayanır. Bu üçünün birleşiminde eserler ortaya çıkar kanaatindeyim. Bilgiler için teşşekürler sevgili CHIP

Öncelikle herkese merhaba, ben bir şey sorabilir miyim? Benim Sony DCR HC 14 E marka kameram var (kasetli mini DV). Ancak çektiğim görüntüleri bir türlü bilgisayara aktaramıyorum. Kameranın orijinal yazılımını yükledim ancak en fazla 3-5 dakikalık klipler yapıyor, bu sorunu TV kartı veya Capture Kart ile çözebilir miyim. Herkese saygılar
CHIP Online notu: Çabuk ve pratik bir çözüm olarak, bir firewire kablosu alıp bilgisayara firewire üzerinden bağlantı yapıp ulead video studio veya windows movie maker gibi bir programla tüm kasedi bilgisayarınıza çekmeyi deneyebilirsiniz.

çok şey öğrendiğim CHİP'e yine teşekkür ederim.

daha çok profesyonel ve üst model makinalara sahip kullanıcılar için güzel öneriler

Elimde Sony CCD-F355E 8 video kamera var. bununla bir kaset doldurdum ama kaseti izleyemiyorum. görüntü normal izlemede hiçbirşey göstermiyor ama ileri veya geri sararken görüntüler hızlı bir biçimde görünüyor. bu durumu nasıl düzeltebilirim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
mutlukoksal@hotmail.com

arkadaşlar kasetli kameradan bilgisayara firewire den akratım yapabilrsiniz usb den sadece videoları görebilirisiniz
yada tv kardından kayıt yapabilirsiniz
msalihc

bunun fiyatı ne kadar?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir