Amatör kameramanlar için en iyi ipuçları

Video kameranız ile mükemmel çekimlere imza atmak için bu ipuçlarına mutlaka kulak verin.

Kesitler ve eylem ekseni

Video kurgusunda yapmanız gereken en önemli işlem zamanları kısaltmaktır. Her film hayatı hızlandırılmış şekilde gösterir; yoksa kimse çocuğunun okuldaki ilk gününü veya bütün Tayland gezisini gerçek zamanlı izlemek istemez. Burada işin önemli kısmı sahneler arasında mantıksal kopukluklar olmadan görüntüleri birleştirip, kısaltıp kimi kısımları dışarıda bırakmaktır. Örneğin ailenizin birbirini izleyen ama bambaşka yerlerde çekilmiş görüntülerini kesintisiz olarak göstermek için ilk önce çekime farklı, nötr bir objeyi birkaç açıdan çekerek başlayın. Bu örneğin havaalanındaki bir check-in tabelası veya çocuğunuzun içi yeni defterlerle dolu ilk çantası olabilir. Daha sonra buradan bir kişiye doğru geçiş yapın veya daha başka bir açıdan çekime başlayın. Bu şekilde kişilerin arasındaki keskin geçişleri engelleyebilirsiniz.

Ayrıca bu şekilde günleri, saatleri ve hatta birkaç dakikayı birbirine bağlayabilirsiniz. Örneğin yine bir düğünde bu tekniği kullanarak evlenecek çiftlerin gelmesi ile salona girmeleri arasındaki süreyi oldukça kısaltabilirsiniz. Bunun için iki sahne yeterli. Bunlardan ilki çiftin ve misafirlerin araba ile gelip evlendirme dairesinden içeri girmeleri, ikincisi ise yine çiftin salonun kapısından içeri girip masaya oturmaları olabilir. Bu şekilde uzun hazırlık aşamalarını ve misafirlerin yerlerine yerleşmelerini atlayıp zamandan kazanabilirsiniz.

Eylem eksenini geçmeyin
Futbol maçlarında aynı anda sekiz veya on iki kamera çekim yapar. Ama bunların hepsi izleyicilerin yön duygusunu kaybedip her seferinde takımların hangi yöne atak yaptıklarını düşünmemeleri için stadın aynı tarafındadır.

Bu durum birbiri ile konuşan insanlarda veya bir röportajda da geçerlidir. Çünkü burada da bir eylem ekseni vardır. Burada kameraman yakın çekimlerde iki insan üzerinden geçen bu ekseni geçtiğinde kişiler başka yönlere bakıyormuş hissi oluşur. Bu tür eksen hataları profesyoneller arasında yapılabilecek en kötü hatalardandır. Ama bundan korkmanıza gerek yok, çünkü birkaç ipucu ile bunu kolaylıkla engelleyebilirsiniz: Kafanızda konuşan insanlar veya filmdeki hareketin yönünde hayali bir çizgi çekin ve daha sonra bu çizginin hep aynı tarafında kalmaya çalışın. Bu şekilde eksen atlama hatası sizin için bir problem olmaktan çıkacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yararlı bilgiler ilgilenen arkadaşlar için

bir çok kamera bas çek tarzında olduğundan bu taktiklerin pek çoğu anlamını yitircek ama yinede para kıyıp manuel olanakları olan kamera kullanıcıları için iyi öneriler

çoğu model diyafram ve enstantene gibi ayarlar sunmadığından bazı ipuçları sadece üst düzey mekinalarda uygulanabilir

Video ve fotoğraf çekimleri; beceri, bilgi ve sonunda maddiyata dayanır. Bu üçünün birleşiminde eserler ortaya çıkar kanaatindeyim. Bilgiler için teşşekürler sevgili CHIP

Öncelikle herkese merhaba, ben bir şey sorabilir miyim? Benim Sony DCR HC 14 E marka kameram var (kasetli mini DV). Ancak çektiğim görüntüleri bir türlü bilgisayara aktaramıyorum. Kameranın orijinal yazılımını yükledim ancak en fazla 3-5 dakikalık klipler yapıyor, bu sorunu TV kartı veya Capture Kart ile çözebilir miyim. Herkese saygılar
CHIP Online notu: Çabuk ve pratik bir çözüm olarak, bir firewire kablosu alıp bilgisayara firewire üzerinden bağlantı yapıp ulead video studio veya windows movie maker gibi bir programla tüm kasedi bilgisayarınıza çekmeyi deneyebilirsiniz.

çok şey öğrendiğim CHİP'e yine teşekkür ederim.

daha çok profesyonel ve üst model makinalara sahip kullanıcılar için güzel öneriler

Elimde Sony CCD-F355E 8 video kamera var. bununla bir kaset doldurdum ama kaseti izleyemiyorum. görüntü normal izlemede hiçbirşey göstermiyor ama ileri veya geri sararken görüntüler hızlı bir biçimde görünüyor. bu durumu nasıl düzeltebilirim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
mutlukoksal@hotmail.com

arkadaşlar kasetli kameradan bilgisayara firewire den akratım yapabilrsiniz usb den sadece videoları görebilirisiniz
yada tv kardından kayıt yapabilirsiniz
msalihc

bunun fiyatı ne kadar?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir