Amatör kameramanlar için en iyi ipuçları

Video kameranız ile mükemmel çekimlere imza atmak için bu ipuçlarına mutlaka kulak verin.

KNOW-HOW: Altın kural

KNOW-HOW: Altın kuralAntik Yunanlılar kentlerini belirli kurallara göre kuruyorlardı. Leonardo da Vinci ve Albrecht Dürer resimlerini altın bir kurala göre yaptılar. Gül yaprakları bile matematiksel olarak açıklanabilen bir kurala göre diziliyorlar. Bu, insanın aklına doğanın bizim için ideal bir güzellik formülünü göstermeye çalıştığı fikrini getiriyor.

Altın kuralın harmonik güzelliğinin bir matematik formülü var: Eşit olmayan iki parçaya bölünmüş bir çizgide küçük parçanın büyük parçaya oranı, büyük parçanın bütüne oranına eşit olduğunda altın kural elde ediliyor. Bunun sayısal faktörü ise 1,6 civarında. Film çekiminde ise vizörde gördüğünüz görüntüyü dokuz eşit parçaya bölünmüş düşünmeniz yeterli. Motifinizdeki doğal bir çizgi, örneğin ufuk çizgisi resminizi altın kural oranında böldüğünde çekiminiz daha çekici bir hal alacaktır.

Daha çok gökyüzünü veya ön plandaki objeleri kadraja almanız ise çok fark etmez, sonuç her iki durumda da simetrik bir yapıdan daha güzel olacaktır. Kural sadece yatay objelere uygulanabilir değil; ağaçlar, kuleler ve benzeri objeleri de kadrajınızda altın kurala göre yerleştirebilirsiniz. Bazı dijital kameralar istendiğinde bu altın kural ağını ekranlarında gösterebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yararlı bilgiler ilgilenen arkadaşlar için

bir çok kamera bas çek tarzında olduğundan bu taktiklerin pek çoğu anlamını yitircek ama yinede para kıyıp manuel olanakları olan kamera kullanıcıları için iyi öneriler

çoğu model diyafram ve enstantene gibi ayarlar sunmadığından bazı ipuçları sadece üst düzey mekinalarda uygulanabilir

Video ve fotoğraf çekimleri; beceri, bilgi ve sonunda maddiyata dayanır. Bu üçünün birleşiminde eserler ortaya çıkar kanaatindeyim. Bilgiler için teşşekürler sevgili CHIP

Öncelikle herkese merhaba, ben bir şey sorabilir miyim? Benim Sony DCR HC 14 E marka kameram var (kasetli mini DV). Ancak çektiğim görüntüleri bir türlü bilgisayara aktaramıyorum. Kameranın orijinal yazılımını yükledim ancak en fazla 3-5 dakikalık klipler yapıyor, bu sorunu TV kartı veya Capture Kart ile çözebilir miyim. Herkese saygılar
CHIP Online notu: Çabuk ve pratik bir çözüm olarak, bir firewire kablosu alıp bilgisayara firewire üzerinden bağlantı yapıp ulead video studio veya windows movie maker gibi bir programla tüm kasedi bilgisayarınıza çekmeyi deneyebilirsiniz.

çok şey öğrendiğim CHİP'e yine teşekkür ederim.

daha çok profesyonel ve üst model makinalara sahip kullanıcılar için güzel öneriler

Elimde Sony CCD-F355E 8 video kamera var. bununla bir kaset doldurdum ama kaseti izleyemiyorum. görüntü normal izlemede hiçbirşey göstermiyor ama ileri veya geri sararken görüntüler hızlı bir biçimde görünüyor. bu durumu nasıl düzeltebilirim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
mutlukoksal@hotmail.com

arkadaşlar kasetli kameradan bilgisayara firewire den akratım yapabilrsiniz usb den sadece videoları görebilirisiniz
yada tv kardından kayıt yapabilirsiniz
msalihc

bunun fiyatı ne kadar?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir