Hem güvenli hem de hızlı WLAN...

CHIP Online güvenli ve hızlı kablosuz ağ oluşturmanın püf noktalarını bir araya getirdi...

Donanım ve yerleşim

Donanım ve yerleşim

İnternet forumlarında WLAN modemler hakkında birçok dedikodu yapılıyor. Mesela: Hızlı cihazlar yüksek performansları sebebiyle kanserojen etki yaratıyor! Doğru değil; çünkü 802.11n standardına göre çalışan güncel modemler de maksimum 100 mW ışıma yapıyor ve insanlar için tehlikeli değil. Doğru kablosuz donanımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler tamamen farklı şeylerdir.

Donanım ve yerleşimDoğru modem
Çıkış noktamız kablosuz standardı oluyor. Sadece 802.11n standardını seçtiğinizde yüksek hızda internet ve HD videolar sorunsuzca çalışır. Bu standardı destekleyen cihazları kutularının üzerindeki "n" sembolünden tanıyabilirsiniz. Fiyatı daha ucuz olan modemlerse 802.11g standardı ile donatılmıştır; bunlar ancak 54 Mbit/s hızına çıkabilir. En azından teoride böyle. Uygulamada ise bu değer çabucak 15 Mbit/s'ye iner. Bunun sebebi kalın duvarlar veya telsiz telefonlar gibi sinyal bozucu kaynaklardır.

CHIP Online tavsiyesi: Netgear WNDR3300. Verileri 300 Mbit/s hızla havada uçuşturan, iyi donatılmış bir n-yönlendirici. Bütünleşik n-yönlendiriciye sahip, güncel bir Centrino notebook sahibi olanlar yüksek hızda WLAN kullanmak için bir adaptöre dahi ihtiyaç duymaz. Daha eski notebook'lar için yükseltme setleri mevcut (6. sayfada bu konuya değineceğiz).

Donanım ve yerleşimMükemmel konum
WLAN ağları normalde 2,4 GHz frekansında titreşim yayar. Bu kısa dalga frekansında veriler yüksek hızda taşınabilir; fakat bu frekans aynı zamanda parazitlenmeye müsait bir yapıdadır. Bir diğer dezavantaj: 2,4 GHz suyun uyarıcı frekansıdır. Yani içinde su bulunduran tüm engeller WLAN ışınlarını mükemmel biçimde sekteye uğratır. Sinyalin tüm bunlara rağmen evin her köşesine yayılması için modemin konumu çok önemlidir. En mükemmel bağlantı, modem duvara monte edildiğinde sağlanır (mümkün mertebe yukarda). Ayrıca modemi direkt bir bilgisayarın ve güçlü ışımalar yapan veya metal kasasıyla kablosuz dalgaları engelleyen bir cihazın arkasına koymamalısınız.

PC'ler ve telsiz telefonlar gibi diğer elektronik cihazlar veya 2,4 GHz'de çalışan mikrodalga fırınlar da sinyalleri bozabilir. Antenin duruşu da belirleyici bir unsurdur. Eğer modeminizin bir anteni varsa bunu aşağı doğru meyilli olacak biçimde ayarlayın ki en yüksek koruma tabakasını elde edebilesiniz. Güncel cihazların birden çok dâhili anteni vardır ve bunları otomatik olarak ayarlayabilirler.

Bu MIMO tekniğini (Multiple Input Multiple Output) CHIP Online tavsiyesi modem de kullanıyor. Fakat Netgear modemin bir kozu daha var: Cihaz 2,4 GHz frekansına ek olarak IEEE-802.11a standardının 5 GHz frekansını da kullanıyor. Bu frekans artık iyice yükü artmış olan 2,4 GHz bandına göre daha az kullanılıyor ve böylece farklı kablosuz ağların birbirini rahatsız etme ihtimali daha az oluyor.

Netgear modem ile hız kaybına uğramadan 5 GHz frekansına kaçabilirsiniz. Ufak bir eksiklik: İstemcilerin de 5 GHz frekansını desteklemesi gerekiyor. Bunu kutudaki 802.11a sembolünden anlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

valla bendeki wlan sadece iphone den girişim için olduğundan kasmadım. MAC'den filtreledim. WEP şifre var. Ne kasıcam WPA2 falan :P telefondan bi de şifre giricez :P

netgear cihazları fena değil amerikadan almıştım türkiyede bulamadım ama linksys yeni seri routerlar bence çok daha güzel yazıda wps konusunda açıklama goremedim bilinen şifreleme teknikleri yazılmış hızlı bir bağlantı istiyorsanız router mimo ve draft n 2.0 destekleyenleri tercih edin

şifre senin için değil başkası girmesin diye!

Hakuteiken yazmış:
valla bendeki wlan sadece iphone den girişim için olduğundan kasmadım. MAC'den filtreledim. WEP şifre var. Ne kasıcam WPA2 falan :P telefondan bi de şifre giricez :P

Bu anten takviyesi wireless bi ağa bağlanma için pcı karta uygulandığında örneğin 100 m olan bir çekim gücü kaç metreye çıkar sizce

Ben de mac filtre ve şifresiz kullanıyorum. Bir de SSID denen kablosuz ağ adını aktif ettim. Ne ağımı gören var ne de görüpte girebilecek mac adresine sahip bir modem :)

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir