Hem güvenli hem de hızlı WLAN...

CHIP Online güvenli ve hızlı kablosuz ağ oluşturmanın püf noktalarını bir araya getirdi...

Sorun giderme

Sorun giderme

Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündünüz; ama yine de WLAN tek bir veri paketi dahi göndermiyor. Umutsuzluğa düşmeyin: En sık karşılaşılan hataları ve çözümlerini bir araya getirdik.

Sorun gidermeWLAN parazitlerini kaldırmak
Bazen sanki büyü yapılmış gibidir: WLAN yarı yarıya hızla çalışır ve cihazlarınız nerede olursa olsun sinyal kalitesi her zaman kötüdür. En genel sebep: Ağınız aynı frekans aralığında yayım yapan farklı bir WLAN tarafından baltalanır. Birden çok kablosuz ağın birbirinin üzerine binmeden rahatça çalışması için Avrupa'da 802.11b/g standardı için 2,4 GHz bandında 13 kanal bulunur. Aslında bu, yeterli olmalıdır; fakat birçok model fabrika ayarlarında 11. veya 6. kanala ayarlanmıştır. Bu şartlar altında komşu ağın sizinkinden daha güçlü yayım yapması ve sizinkini bastırması mümkün olabilir. Ücretsiz Network Stumbler aracı ile yakınınızdaki kablosuz ağları arayabilir ve bunların hangi kanaldan yayım yaptığını anlayabilirsiniz. Programı açıp aramayı başlattığınızda ana pencerede komşu kablosuz ağların yayım yapığı kanalı görebilirsiniz. Bunu öğrendikten sonra modeminizin web yapılandırmasına girip komşular tarafından kullanılmayan bir frekansa geçiş yapın. Yapılandırmayı kaydedip alım gücünün artıp artmadığına bakın. Eğer çok fazla ağ varsa bir 802.11a modem ile 5 GHz bandına geçiş yapabilirsiniz.

Kapsama alanını arttırmak
Eğer modeminizin performansı yetmiyorsa WDS'yi (Wireless Distribution System) kullanın. Bu teknikte ek bir WDS yönlendirici veya bir erişim noktası (access point) WLAN sinyalini alıp bunu iletiyor. Fakat kapsama alanını bu şekilde genişletmek bant genişliğine ve ek cihaz için ödenecek paraya mal oluyor. Bir diğer dezavantaj: Erişim noktası bağlantıyı hem ağa hem de istemciye paylaştırmak zorunda kalıyor ve bu da veri aktarım oranını yarıya indiriyor. Yine de WDS örneğin bir DSL internet bağlantısını uzak bir noktaya iletmeye yetiyor.

WLAN-istemci problemlerini çözmek
Aslında evinizdeki tüm cihazlarla sorunsuzca WLAN üzerinden çalışabilirsiniz; fakat tam da yeni aldığınız bilgisayarın bütünleşik WLAN kartının alım gücü kötü olabilir. Açıklama: Masaüstü bilgisayarlarının çoğunda Mini-PCI-WLAN kartları kullanılır. Paketleme ve taşıma sırasında antenlerine zarar gelmemesi için bunlar ayrı bir kasanın içine yerleştirilir. İşte bu metal kaplama yüzünden kablosuz sinyaller büyük oranda kayba uğrar. Zayıf alım gücünden de bu metal kaplama sorumludur. Sorunun çözümü ise basit: Anteni kasanın içindeki bir boşluktan dışarıya doğru çıkarın.

Bağlantı kopukluklarını ortadan kaldırmak
Modem ve PC-adaptörü aynı firmanın ürünü değilse standartlara rağmen problemler oluşabilir. Bu durumda yazılım güncellemesi yardımcı olabilir. Üreticilerin sitesinde en yeni sürümü arayın ve yapılandırma arabirimi üzerinden bunları kurun.

Sorun gidermeVeri bağlantısını optimize etmek.
Mevcut bir WLAN olmasına rağmen veri aktarımı yapamıyorsanız bunun sebepleri bunlar olabilir:

İlk durum IP yapılandırmasıdır: İki ağ bileşeninin birbiriyle iletişim gerçekleştirebilmesi için ikisinin de kendine has bir IP adresi olmalıdır. Bu ağ verilerini DHCP sunucusu (Dynamic Host Configuration Protocol) dağıtır. IP adresi dağıtımını otomatik hale getirmek için Windows üzerinden denetim masasına girin ve "Ağ Bağlantıları" menüsünü seçin. İçerik menüsünden WLAN bağlantısının "Özellikler"ini açın. Sonrasında "İnternet protokolü (TCP/IP)" girdisine çift tıklayın ve "Otomatik olarak bir IP adresi al" seçeneğini etkinleştirin. Ayaları iki kez "Tamam" ile onaylayın.

İkinci durum ise ağda birden çok DHCP sunucusunun bulunmasıdır. Bunun sonucunda bir kaos ortamı oluşabilir. Örneğin oğlunuz kendine has modemini yapılandırmak ister ve PC de aynı anda mevcut ağa bağlı ise bu durum ortaya çıkabilir. Tanınmayan sunucuları bulmak için DHCP Find aracını kullanabilirsiniz. Araç DHCP sunucularının MAC adreslerini gösterir. İpucu: MAC adresleri cihazların alt kısmında yazılıdır. Böylece rahatsız edici bir unsuru hemen tanımlayabilirsiniz.

Eğer bağlantı hala çalışmıyorsa bunun suçu web tarayıcının Proxy ayarlarına aittir. Proxy, internet sitelerini bir önbelleğe kaydeder ve böylece web bağlantısının performansını arttırır; tabi ayarların doğru olması şartıyla. İşte tarayıcıyı şu şekilde doğru ayarlarsınız: Internet Explorer'da "Araçlar" menüsüne girin ve "İnternet Seçenekleri"ne geçin. Açılan pencerede "Bağlantılar" sekmesine geçin. "Yerel Ağ (LAN) Ayarları" altında "Ayarları otomatik olarak algıla" dışındaki tüm tikleri kaldırın. Opera ve Firefox gibi diğer tarayıcılarda da fonksiyonların ismi aynıdır. Tüm hatalar giderildiğinde komşunuzdan daha güvenli ve daha hızlı bir şekilde sörf yapabilirsiniz.

Download:
Network Stumbler
DHCP Find

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

valla bendeki wlan sadece iphone den girişim için olduğundan kasmadım. MAC'den filtreledim. WEP şifre var. Ne kasıcam WPA2 falan :P telefondan bi de şifre giricez :P

netgear cihazları fena değil amerikadan almıştım türkiyede bulamadım ama linksys yeni seri routerlar bence çok daha güzel yazıda wps konusunda açıklama goremedim bilinen şifreleme teknikleri yazılmış hızlı bir bağlantı istiyorsanız router mimo ve draft n 2.0 destekleyenleri tercih edin

şifre senin için değil başkası girmesin diye!

Hakuteiken yazmış:
valla bendeki wlan sadece iphone den girişim için olduğundan kasmadım. MAC'den filtreledim. WEP şifre var. Ne kasıcam WPA2 falan :P telefondan bi de şifre giricez :P

Bu anten takviyesi wireless bi ağa bağlanma için pcı karta uygulandığında örneğin 100 m olan bir çekim gücü kaç metreye çıkar sizce

Ben de mac filtre ve şifresiz kullanıyorum. Bir de SSID denen kablosuz ağ adını aktif ettim. Ne ağımı gören var ne de görüpte girebilecek mac adresine sahip bir modem :)

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir