Kuyruklu yıldızdaki Philae, göreve dönebilir!

Kuyruklu yıldıza inmeyi başaran ancak orada "uykuya dalan" Philae'den sevindirici haberler var!

Philae görevine geri dönebilir

Philae'nin kuyruklu yıldız 67P/ Churyumov-Gerasimenko'ya yaptığı başarılı inişin ardından beklenmeyen bir şekilde aracın pilleri tükenmişti. Neyse ki bu pil tükenme sorunu, araç tarafından ilk ve önemli verilerin Dünya'ya gönderilmesinin ardından gerçekleşmişti.

Bu durumun ardından Philae, Rosetta görevindeki bilim adamları tarafından uyku moduna alınmıştı. Aracın kontrolünden sorumlu kişiler, aracın başarısı hakkında şimdilik büyük bir sorun görmüyorlar. Tahminlere göre, aracın önümüzdeki bahar veya yaz mevsiminde çalışmaya geri dönmesi bekleniyor.

Söylenenlere göre kuyruklu yıldız önümüzdeki Ağustos ayında Güneş'e en yakın konumuna ulaşacak. Bu yüzden de bilim adamları Philae'nin pillerinin tekrar doldurulmasının ve göreve devam edilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorlar.

Philae'yi taşıyan araç Rosetta ise düzgün bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Projeye dahil olan bilim adamlarının söylediğine göre, Rosetta'nın yüksek çözünürlüklü kamerası, Philae'nin dinlenme yerini bulmalarına yardımcı olabilir. Philae'nin pilleri tükenmeden önce iki araç arasında yapılan radyo testinin sonuçları, Philae'nin konumunu çekirdeğin 30 x 350 metre etrafında bir konumda olduğuna işaret etmekteydi.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

pil sorununu çözün dedik ama dimi

Bizde Osmanlıca öğrenelim!!!!!

şakamısın kardeşim 92 yıl önce çökmüş olan imparatorluğun diligünümüzde ne işimize yarayacak bırakın artık şu yalakalığı@07 Ara 2014 21:13

@07 Ara 2014 21:13 Kardeim ünlem koydum :)

Osmanlıca bilseydik bizde uzayda olurduk

@08 Ara 2014 08:48 hahaha :))

Bilimin dili Osmanlıcadır. Tüm program dillerinin temelinde Osmanlıca vardır. Hatta 1 ve 0 lardan oluşan dizeye dikkatlice bakarsanız Osmanlıca karakterleri görebilirsiniz ( Sonrasında kör olursunuz o ayrı :) O yüzden dersinizi iyi çalışın

Pilleri apple üretmiş.

Osmanlı tokadı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir