Kuyruklu yıldızın kaderi hâlâ belirsiz

Güneş tarafından "yutulduğu" iddia edildi ama o, yeni görüntülerde kafa karıştırmayı başardı!

Kuyruklu yıldızın kaderi hâlâ belirsiz

Güneş'e 1 milyon kilometre kadar yaklaşan ISON kuyruklu yıldızının sonunun ne olduğu bilim insanları tarafından araştırılıyor. Astronomlardan gelen ilk açıklamalar, devasa bir buz ve toz topu olan kuyruklu yıldızın Güneş'in arkasında kaybolduğu yönünde olsa da incelenen yeni video görüntüleri ISON'un bir kısmının hayatta kalmış olabileceğini ortaya koydu. Hızı saatte 1 milyon kilometreyi aşmış olan ISON'un çok süratli olmasından dolayı Güneş'in bu yüzyılın kuyruklu yıldızını tutamamış olabileceği ihtimali yeni gelen görüntülerle daha da artmış gibi görünüyor. Güneşe yaklaştığı en yakın noktada yüzeyi üç bin dereceye kadar ısınan kuyruklu yıldızın ne kadarının buharlaştığı ve geriye ne kaldığı incelenirken, ISON'un akıbeti için biraz daha zamana ihtiyacı var.

Güneş'e en yakın konumunda olduğu gün yapılan gözlem ve araştırmalar, kuyruklu yıldızın bu yolculuğunu başarıyla tamamlayamayıp, buharlaşıp yok olduğu yolundaydı. Fakat birkaç saat sonraki görüntülerde astronomlar, kuyrukluyıldızın çekirdeğinin bir parçasının hayatta olduğu tahminini doğrulayabilecek parlak bir nokta gördüler. Bu kısa dirilişin ardından sönük görünen ISON'a ait başka bir görüntü elde edilemedi.

Astronomlar ise ISON'un yok olmasının hemen ardından gelen bu görüntüyü farklı şekillerde yorumluyor. Bazı bilim adamları kuyruklu yıldızın çekirdeğinin buharlaştığını ve görüntülerdeki bu kısmın henüz yeni buharlaşmış bu sönük çekirdeğe ait olduğunu söyleyerek yaşam belirtilerinin olamayacağını belirtiyor. Çekirdeğini bir arada tutan buzun zaten buharlaştığını ve görünen kısmın ise bir çeşit enkaz olduğunu söyleyenler de mevcut.

Buna karşılık ISON'un yarısından küçük olan Lovejoy kuyruklu yıldızı 2011'de Güneş'in çok yakınından geçerken gökbilimcilerin tahminlerinin aksine yok olmadan yoluna devam etmiş ve parlaklığını artırmıştı. Bu durumun ISON'un da başına gelebileceğini tahmin edip umutlu olan bilim insanları ISON'un " Güneş'in arkasında gizlenen bir kadın misali, makyajını yapıp hazırlandığını, şalını arkasına alarak  tüm görkemiyle geri dönüp, güzelliğini bizden esirgemeyeceğini " umut ediyorlar.

Devamı, ikinci sayfada...


Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bu sefer açıklama güzel olmuş

uzay işte anlamıyoz ama seviyoz:) devam edin.

Yazıyı yazan kişinin astronomi bilgisi sanırım biraz iyi, zira hiperbolik yörüngeler, elipsler almış başını gitmiş. Ama gayet güzel olmuş. Bizede bunları araştırmak düşer, her şeyi chipten beklemeyin arkadaşlar. :)

Yes chip :)

İşte bize bunlarla gelin. Çok güzel olmuş bu makale. Bravo !

ISON kuyruklu yıldızına neler olduğu,olacağı klasik Kepler fiziği ile izah edilince.bir çok yorum havada kalıyor.Oysa bir de sarmallar teorisi ile hesaplar yapılırsa daha elle tutulur neticelere varılıyor.Hemen belirteyim,ISON öldü,güneşe düştü,gömüldü.Bu yorumları matematikle yapabiliyoruz.Sarmallar teorisinde,bütün yorumcuların esas aldığı perihelion mantığı yoktur.O,herhangi bir mesafeden başkası değldir.Yeni teorinin r*V^2=Sabit diyen ve tarafınızdan tahkiki mümkün olan ifadesine göre,Vikipediadan r=0.01244*AU değerini alınca V=267,0564488 km/sn bulunur.Bu da dolanım süresi Z=10364384,71 sene verir..Bu bize ISON'un neden daha önceki çağlarda görünmediğini izah eder: Güneş etrafındaki dolanımı çok uzun zamanlı.Yeni teori ISON'un ömrünü de hesaplamaya yarar.Kepler fiziğinde böyle bir hesaplama mantığı yoktur.ISON'un ömrü TISON=16626972856 sene(dolanım demek daha doğru) bulunur.Uzay geömetrisi denklemi r=-4*t^2+4*t*T-4*T^2/6 den de (t=0) iken her gök cisminde olduğu gibi r<0 görülür.Yani gök cisimleri bir atomik patlama ile güneşten fırlamışlardır ve ömürlerinin sonunda güneşe düşeceklerdir.Dünya zamanı ile ISON zamanı arasında doğuştan bir fark vardır. bu fark=8513280055 dir.Yani daha dünya yokken,ISON var idi.ISON'un yok oluş zamanı da t2=13113280055 oluyor.Bu tarih dünyanın bugünlerdeki gerçek zamanına rastlıyor.Yani dünya var olmaya devam ediyor,ISON ömrünü doldurmuş, güneşe gömülecektir.Sarmal teorisine akıl erdirmek gerekiyor.Kepler fiziği şişti.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Kuyruklu yıldızın kaderi hâlâ belirsiz
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir