Kuzey Yıldızının Yerini Uydular Aldı

GPS (Küresel Yer Belirleme Sistemi) kullanan cihazlar büyük şehir kaosunda yolunu kaybetmiş insanlara yeni bir seçenek sunuyor: Labirente içinden değil, üstünden bakmak!

Kuzey Yıldızının Yerini Uydular Aldı (Sayfa 4)

Trafik Sorunu: Büyük şehir yaşantısının kabusu trafik sorunu şu anda ancak GPS ile çözülür görünüyor.

Cep bilgisayarlarının uydularla iletişim kurmasını sağlayan bu modüllerin batılı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak satışı için çalışmalar yapılıyor. KVK bayilerinde satışı planlanan modüllerin fiyatları yüz doları bulurken İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakaları için ayrı ayrı hazırlanmış haritalara sahip olmak için de aynı miktarı ödemek gerekecek. Ancak Ankara, İzmir veya diğer şehirlerin haritaları için İstanbul haritasının yarısından daha az bir fiyat geçerli olacak.

Cep bilgisayarlarının kullanımına açılan GPS olanağı ile yön bulma konusunda insanoğlunun yarattığı, yörüngede dolanan uydular, o uyduların bakımlarını sağlayan yer istasyonları ve yüksek eğitimli binlerce insanın işbirliği ile oluşmuş bir mucize artık geniş halk kitlelerinin erişebileceği bir hizmet halini alıyor. Ancak insanoğlunun son on yılda yaşadığı değişim o kadar büyük ki, bir zamanlar hayal bile edilemeyen imkanlar, teknolojik buluşlar veya özel örnek vermek gerekirse son on yıldır kimi cihazlarla bu sisteme ilgi duyanların hizmetine yavaş yavaş açılmış olan GPS hakkındaki gelişmeler dünya kamuoyunu artık heyecanlandırmıyor bile. Ve heyecanlanmamak ifadesi olumsuzluk eki taşısa da, aslında bu durum insanoğlunun uygarlık yolunda aradığı yönü bulmasının en olumlu kanıtı olarak gözüküyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir