Kyro II Ekran Kartını Hızlandırmak

Grafik kartınızın performans kaynaklarını harekete geçirin. Küçük bir değişiklik ile işlemci hızını yaklaşık olarak yüzde 10 arttırabilirsiniz.

Düşük fiyata yüksek 3D performansı. Kyro II Chip’li 3D Prophet 4500 grafik kartı, bu isteği zaten yerine getiriyor. Ancak Kyro II’nin çalı şma hızını küçük bir eklenti ile yaklaşık olarak 200 MHz’e çıkartabilir ve böylece ekran kartının performansını arttırabilirsiniz. Bunun için gerekenler; tanesini 25 bin TL’ye alabilece ğiniz 20 kOhm’luk tek bir direnç, iyi bir soğutma ve EnTech’in Powerstrip programı...

Direncin Lehimlenmesi: İlk olarak grafik kartının bir köşesinde bulunan gerilim ayarlayıcının yerini tespit edin. Bu parça toplam beş pin’e sahiptir. Bizim burada kullanacağımız ayaklar ise, soldan sağa doğru, 3 ile 5 arasındakilerden oluşuyor. Direnç ise üçüncü ve beşinci pin’lere bağlanmalı. Grafik kartının performansını arttırmak için faydalandığımız nokta ise, üçüncü ve beşinci pin’leri bağlayarak işlemcinin çekirdek gerilimini (Vcore) ayarlayabilecek olmamız. 20 kOhm’luk direnç yardımıyla grafik kartının çekirdek gerilimini yükseltiyorsunuz. Pin4 ise ileride gerçek çekirdek geriliminin ölçülebilmesi için bir kontrol noktası olarak kullanılacak. 20 kOhm’luk direnci alın ve bağlantı ayakları nı bir yan keski yardımıyla kısaltın. Bir sonraki adımda direnci üçüncü ve beşinci pin’lere lehimleyin. Her hangi bir soruna yol açmasını engellemek için bağlantının lehimlenmesi birkaç saniyeden daha fazla sürmemeli. Aksi takdirde bağlantı noktaları aşırı ısınacak ve parçanın zarar görmesine neden olacaktır. Bu durumda parçayı ayırın ve lehim noktalarını soğutmaya çalışın.

Havalandırmanın İyileştirilmesi: Kyro II’nin yükseltilmiş çalışma hızında, ısıdan kaynaklanan bir sorun yaşamaması için, etkili bir soğutma sistemi kullanmalısınız. Standart soğutucusu, değişiklikler sonucunda yeterli olamayacağı için, kartınız kısa bir süre sonra hasar görecektir. Bunun için en iyisi ısı iletken folyo, CPU soğutma parçası ve gerçekten kuvvetli bir motor kullanmalısınız.

Overclocking: İşlemci ve hafıza için yüksek çalışma hızları ayarlamak üzere EnTech (() tarafından geliştirilen Overclocking aracı Powerstrip’in güncel versiyonuna ihtiyacınız olacak. Program shareware olarak dağıtılıyor ve fiyatı yaklaşık olarak 30 dolar. Bu araç yardımıyla sistemi yeniden başlatmaya gerek kalmadan, sadece bir kaydırma çubuğu yardımıyla grafik kartı- nızı hızlandırabilirsiniz.

Dikkat! Grafik kartınız hakkında, yukarıda anlatılan işlemleri yapmak için, lehim ve overclock konusunda tecrübeli olmalısınız. Donanım üzerinde yapılacak değişiklikler sonucunda üretici garantisi ortadan kalkacaktır. Yapılan işlemin sorumluluğu tamamen size aittir.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bana göre biraz basit kaldı ama yinede böyle bir öenri için teşekkürler. Eğer program ile ekran kartımızın hızını arttırmak mümkün ise onuda bizlerle paylaşmanızı dilerim... Herşey için teşekkürler....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play