Laboratuvarda üretilen et için hazır mısınız?

5 Ağustos tarihini bir yere not edin. Çünkü bu tarihte bilim insanları bir mucizeye daha imza atacak

  • Cem Şancı
Hamburger için yapay et yaptılar!

Hollanda'nın Maastricht Üniversitesi bu sıralar çok ilginç bir gelişmeye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın laboratuvarda üretilen ilk etini basına tanıtacak olan araştırmacılar, kök hücrelerin çoğaltılması yoluyla yapay olarak üretilen bu sentetik etin denemesini yapmak için hazırladıkları hamburgeri, 5 Ağustos'ta yiyecekler.

Laboratuvar ortamında üretilen 3000 ince sentetik et şeritinden yapılan kıymayla hazırlanan hamburgerin, gıda teknolojileri alanında çığır açması ve yakın gelecekte yaşanacak et sıkıntısına çözüm olması bekleniyor.

Araştırmacılar, laboratuvarda üretilecek et sayesinde et ürünlerinin ucuzlayacağını ve hayvanları öldürmek zorunda kalmadan et üretmenin mümkün olacağının altını çiziyorlar. Hayvanlardan alınan kök hücreleri çoğaltmak suretiyle laboratuvarda üretilen etlerin dünyadaki açlık problemine de çare olabileceği düşünülüyor.

Eti labortavurda üretmek, hayvan besiciliği için ayrılan çok geniş alanların tarıma kazandırılması anlamına gelecek. Bunun sonucunda meyve-sebze fiyatlarının da çok ucuzlaması mümkün olacak, ayrıca dünyada açlık çeken kurak bölgelere de çok daha fazla gıda ulaşacak.

Laboratuvarda üretilen ilk hambugerin maliyetinin ise yaklaşık 250 bin Pound olduğu (yaklaşık 750 bin TL) ancak bu teknolojiyle yakın gelecekte çok ucuza et üretmenin mümkün olacağı da açıklandı.

2050 yılına kadar dünyanın et ihtiyacının bugünkü talebin iki katına çıkması bekleniyor ancak halihazırda et üretimi için beslenen hayvan sürülerinin bile küresel ısınmaya ve tarımsal ürünlerin fiyatının artmasına büyük katkısı olduğu hesaplanmışken, bugünün iki katı kadar büyük et arzı için beslenecek hayvan sürülerinnin dünya için felaket olacağı düşünülüyor. Laboratuvar ortamında et üretmek içinse, örnek hücre almak amacıyla çok az sayıda hayvan beslemek yeterli olacak. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

çok sevindim.

Et meye ot ye durumuna gelicez artık bunların yararlı olup olmadığı anlaşıllmaz:D

Sonra da "Kanser riskleri artıyor" diyorlar... işte herşey yapay olursa olacağı bu!

ama gelecekte ...

bunun neresi mucize? her şeyin doğalı varken amacı belli olan bazı insanlar her şeyin yapayını çıkartma peşinde. sonra da kanser hastalarının sayısı artar tabi.

Et sıkıntısı bununla gidecekse gitmesin daha iyi. Önce insanları hasta ederler sonra da ilacını bulmaya çalışırlar.

Sentetik olmasını falan geçiyorum. Tadından ne haber var? Benzeyecek mi bizim çayırlarda, doğal otlar yiyerek yetişmiş danalarımız etinin tadına?

neyine sevindin birader sen yaa :D

Go vegan then ((:

Normal etten daha ekonomik olması mümkün değil,zırvalık

Maliyeti biraz düşünce 2 kilo alıp mangal yapmak lazım. Yanınada.

insanlık kendi sonunu kendi hazırlıyor

Bence bunu kendileri yesin artı olarak buna onay vericek bütün hükümetlere ve o hükümetlerin yandaşlarına yedirsinler. Doğal olanı bize bıraksınlar fiyatıyla oynamadan

Birincisi yediğimiz her şey günümüzde bile doğallıktan uzakken gelecekte olmasını yadırgamamak gerek. İkincisi dış ülkeden bize gelse bile fahiş fiyatlar nedeniyle yine tüketmekten aciz kalırız. Konu kapanmıştır. Dağılın.

Afrikada insanlar açlıktan ölüyor. Açlıktan ölmeleri mi iyi yoksa bunu yemeleri mi?

@01 Ağu 2013 02:29 et yememek ölüm sebebi değildir. etteki besinin benzeri baklagillerde de var. afrikada ki ölümlerin sebebi ; kuraklıktan tarım yapamama veya tarım bilgisizliğinden ürün yetiştirememedir.

Osmanlı'nın hayınlığından çektiğimi hiçbir şeyden çekmedim...

Plan basit daha adisini üretip normalini lüks olarak satmak bu hep böyle oldu bugün doğal sebze için dünyanın parasını ödüyor insanlar üstelik doğal olmayan her zaman zararlıdır zararlı olmaması mümkün değildir kainat öyle bi denge üzerine kurulmuşki kimsenin keyfine göre düzenlemez birde sürekli aynı yalanı söyleyip duruyorlar bugüne kadar dünya kadar gdo lu hormonlu yiyecek ürettiler hangisi açlığa çare oldu hepsinin iddiası buydu sadece zengin daha zengin oldu fakir hastalıktan geberdi yalan bunlar herşeyin doğalı makbuldür

@01 Ağu 2013 07:39 Doğru diyorsun kardeş, ıyyy tiksindim ya bu kabul görecek birşey değil. Türkiye dışında kim yerse yesin, umurumuzda değil Bizim memlekete sakın gelmesin böyle şeyler iğrenç ya

Gıda ucuzlayacak diye GDO çıkardılar, yetmedi sentetik et üretiyorlar, yakın gelecekte insanlar yedikleriyle insanlıktan çıkacaklar.

Adamlar dunyanin en pahali etini yiyecekler hala ucuz olabilir diyorlar ileride

Bir dilim ekmeği gönderemediğiniz aç insanlara yapay etmi göndereceksiniz. Güldürmeyin, ABD ve Avrupada israf edilen yiyecekleri bi araştırın, ne çıkıyor bi görün.

Başlığı görünce kansere ilaç bulunmuş sandım tam tersi insanları hasta edecek yeni, yöntemler bulmaya çalışıyorlar yediklerinde gebersinlerde vazgeçsinler

Laboratuvarda üretilen etin kilosu dünyanın diğer ülkelerinde 1$ iken, Türkiye'de KDV, ÖTV, STV, MTV ile en az 50$ olacağından yalnızca kocabaşlar alır. Halkta avcunu yalamaya devam eder. Türkiye Türkiye'den yönetilmedikçe de bu durum değişmez.

@01 Ağu 2013 10:50 haha.... gel sen yönet te domuz eti yiyelim

bu insanların başka işi mi yok ya...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play