Lağımdan gelen genişbant Internet

İngiltere'nin Bournemouth şehri genişbant Internet bağlantısı tekniklerinde bir devrime imza atıyor.

Lağımdan gelen genişbant Internet
Fiber optik internet: Gelsin de nereden gelirse gelsin.

İngiltere'de genişbant Internet bağlantısı için hem çok ucuz hem de çok yüksek performanslı bir çözüm hayata geçiriliyor. Yolları kazıp fiber optik kablolar döşemenin ortaya çıkardığı korkunç maliyeti taşımak istemeyen, ancak her eve de genişbant Internet ulaştırmak isteyen iletişim şirketleri her evde olan bir bağlantıdan yararlanmaya karar verdiler: Lağımlar...

İlk etapta altı ay içerisinde 88.000 evin veya ofisin bu plan kapsamından 100 Mbit/saniye Internet erişimine açılacağı belirtiliyor. İngiltere'de 580.000 km civarında lağım hattı bulunuyor evlere fiber optik kabloları halihazırda açılmış olan lağım kanallarından ulaştırmak çok daha düşük bir maliyetle hayata geçirilebiliyor.
CHIP Online notu: Benzer bir uygulama Türkiye'de de hayata geçirilemez mi? Şu ada pilot seçilen bölgelerde fiber optik çalışmaları yapılıyor, yollar kazılıyor, kablolar döşeniyor. Acaba aynı yöntemi biz de kullansak hızlı Internet hayalimize daha hızlı olarak erişebilir miyiz?

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

"CHIP Online notu: Benzer bir uygulama Türkiye'de de hayata geçirilemez mi? Şu ada pilot seçilen bölgelerde fiber optik çalışmaları yapılıyor, yollar kazılıyor, kablolar döşeniyor. Acaba aynı yöntemi biz de kullansak hızlı Internet hayalimize daha hızlı olarak erişebilir miyiz?"

-- Bizde hiçbir hayale o kadar kolay erişemeyiz. Eriştirtmezler hevesini kursağında bırakırlar adamın..

Bence Türkiye'de bu işe yaramaz. Adamların lagımları kocaman bir insan bile rahatça giebiliyor. Bızde hala 70'lerın beton künkleri kullanılıyor. Bir depremde veya yol çalışmasında künklerin birinin kırıldıgını dusunsenıze. Artık yenı kunku duserlerken kabloyu kesmek zorunda kalacaklar veya kunke bır kanala alcıp kabloyu ordan gecırdıkten sonra tekrar kunku betonla yamıcaklar. Bu Türkiyede hıc olmayacak bır sey.
Bence bu fıkrı buraya yazan hemen silsin.Allah muhafaza bizim tepemizde duranlar bu yazılanları okurda boyle bır sey yapmaya kalkarlarsa yandıgımızın resmıdır.. :D

"CHIP Online notu: Benzer bir uygulama Türkiye'de de hayata geçirilemez mi? Şu ada pilot seçilen bölgelerde fiber optik çalışmaları yapılıyor, yollar kazılıyor, kablolar döşeniyor. Acaba aynı yöntemi biz de kullansak hızlı Internet hayalimize daha hızlı olarak erişebilir miyiz?"

-- Bizde hiçbir hayale o kadar kolay erişemeyiz. Eriştirtmezler hevesini kursağında bırakırlar adamın..

Gerçekten lağım kanalarını kullanmaya gerek varmı ki ?
Zaten sabit telefon hatları için hemen hemen her sokakta telefon hattı için kanallar vardır, bu kanallarda fiberoptik kablolar için de yeterince yer vardır heralde, değilmi ?

Şu ada pilot seçilen bölgelerde fiber optik çalışmaları yapılıyor, yollar kazılıyor, kablolar döşeniyor.
Quiknet imi kastediyor bilen varsa yazsın

CHIP Online: Evet...

Elbette maliyet bir hayli düşecektir ancak kabloları lağımdaki farelerden korumak için yapılması gereken işlem de çok ucuz olmamalı ki türkiyede nasıl koruma yöntemleri üretilir merak ediyorum.(Kabloların etrafına kömür döşemek felan, aman aman..ya da demir borunun içinden geçirirler, o da paslanır..)
Ancak her ne olursa olsun kazıp döşemekten daha ucuza geleceği kesin.

dediğiniz gibi o olay bir hayal. ha gelirse heralde aylık 1 2milyara satarlar.

bbc'de haberini izledim.Adamlar resmen kanalizasyona kabloları döşüyor.Aslında bizde de olur ama neden buna girişsinler ki.Zaten millet mecbur alıcak hizmeti ttnet'den.Daha hızlı bir omurganın şu an ttnet'e hiçbir getirisi olmaz.Mantıksız olur interneti hızlandırmak.(müşteri sayısı değişmeyeceğinden ttnet yönetimi böyle birşeyi gerek görmez)

chip güzel demişsin de burası türkiye. 3 güne bir o borular patlar. ingiltere ve diğer gelişmiş ülkelerde tünel sistemi vardır. bizdeki gibi salt boru kullanılmaz.

kulanmıyorkene kapamak lazım malum pis kokular gelio :D

Zaten resmin altındaki yazı herşeyi özetliyor Türkiye için :)

''Fiber optik internet: Gelsin de nereden gelirse gelsin''

zaten ttnet in ömrü fazla yok ama 3g teknolijisini açarlarsa gsm firmaları anlaşıpta açarlarsa ttnet çöpe gider cep telefonundan internete girmek varken neden pc başında kalayısınızki

lağım fareleri yemesin kabloları da :)
Türkiye' de olsa ne güzel olur.sadece bunu diyebiliyorum :(

Türkiye'de hiçbir kurumun arasında iletişim yok ki böyle birşey olsun. Sokağı önce iski kazıyor boruları döşüyor kapatıyor, daha sonra elektrik için aynı yerler tekrar kazılıyor ve kapatılıyor, telekom kazıyor ve kapatıyor, bu sıralarda da tellcomm kazıp kapatıyor.. aynı yola 4 kere asfalt dökülüyor.. hem harcanan bunca paraya hem de çekilen eziyete yazık.. Bildiğim kadarıyla İngilterenin lağım sistemi insanların içinden geçebilecekleri boyda ve çok geniş, yollar kazılmadan geçirilecek kablolar buradan rahatça geçirilebiliyor..

Bizim evlere adsl daha yeni geldi. Ne fiberi? Kota da herhalde 4.2GB olur. e-mail adresinin domaini de @ttfibernet.net.tr olur. Telefonda birine e-mail adresinizi verirken katil olursunuz.

Türkiye'de bu yapılamaz!
Avrupa'daki çoğu altyapı soğuk savaş döneminden kalma.Yani filmlerde gördüğümüz gibi, içinde yeni bir şehir var.Bizde bu böyle değil.Çağı 60 cm'lik künk bir boru ve açmak için koca koca borular ve tazyikli sular sokuluyor.Böyle şartlarda nasıl geçireceksiniz o kabloları? Hadi geçirdiniz diyelim, bir yere bağlamadan, (ufacık boruya insan giremez ki) salım salım sallanırken mi kullanacağız?

Bizde fiber için tek çözüm şehrin yeniden yapılanması.Eğer devlet bunu yapmayacakda, daracık sokaklara milyonlarca lira verip kazdırmak ve o fiberleri er ya da geç geçirmek zorunda.Tek yol bu!

geleceğin teknelojisi kablosuzdur

türkiyede o kabloları çalarlar...

BENCE YAKINDA İNTERNET PİRZ DE GELECEK ;-)

türkiyede herkese bi iletici aygıt takılsın. bu zorunlu densin. çıkarana acaip vergi borcu gircek densin. o dakka biter 1000 mb bile kullanırız. kuzu bu millet

Hangi illermiş bu pilot iller merak ettim açıkçası.

KABLOSUZ TEKNOLOJİ GELCEĞİN TEKNOLOJİSİ FİBERPTİK KABLOLARIN ÇEKİLMESİ CİDDİ MALİYETLER GEREKTİRİYOR BUNLARI KULLANICILARA YANSITMADAN BU HİZMETİ BİZLERE GETİRMEZLER BİR FİRMA FİBEROPTİK HAT ÇEKTİRDİĞİNDE BİLE BİR BÜTÇE AYIRMASI GEREKİYOR DÜŞÜNÜN BİR KERE BİZ EV KULLANICILARINA BU HİZMETİ GETİRMELERİ İÇİN MALİYETLERİN DÜŞMESİ GEREKİR Kİ BU DA EN AZ 5 YIL GİBİ BİR SÜRE İSTER İLK ÖNCE AVRUPA SONRA 10 SONRA TÜRKİYE BU BUDUR TÜRKİYE İÇİN

Doğru valla tükiyede o kablo dayanmaz hemen çalarlar !

bizdeki lağım sistemi borulardan ibaret olduğu için ve mevcuda yetmediği için bu yöntem olmaz. komik bi öneri

kokulu internet de hayata geçirilmiş olur.

Lağımın sadece borulardan ibaret olması çok büyük bir eksi değil. Lağım için açılmış hatlardan fiberleri geçirmek bence çok pratik bir fikir. Aşırı maliyet ve bunun son kullanıcıya yansıması önlenmiş oluyor. Üzerinde çalışılabilir.

bu işi uydulardan yapsalar ya

İzmir MAvişehirde Başladı Pilot neresi diyenlere

bizim lağımlardan afedersiniz pislik bile geçmişyor bazen tıkanıyor taşıyor patlıyor yağmur yağdığı zamanları hiç anlatmıyorum bizim lağımlardan kablo değil hiç bişey geçmez adamların lağımları yeraltı şehri gibi yerin altına lağım diye ayrı bi şehir kurmuşlar

her lağım patlamasında kazı yapılırken bu kablolar iş makinaları tarafından kopartılır, bizde ucuz internetin keyfine varırız, gerçi pahalı internetin keyfine ne kadar vardığımızda meçhul ama, ne yapılırsa yapılsın eksik altyapı yüzünden mutlaka aksaklık çıkacaktır...

iğrenç gibi görünüyor
ancak güzel fikir uygulanmalı bence

Arkadaşlar bizde doğalgaz kazısına dikkat edilmiyo lağım borularınamı dikkat edilecek.. Neyi tartışıyoruzki?

Türkiyede bilişim ve teknoloji anlamında hiç birşeyin tam yapılmadığı gibi buda yapılamaz.

sanki bu ülkede adam gibi lağım kanalı var..

Adamların lağımları 2 metrelik insanların gezebileceği kadar geniş.Bizde ki bit kadar borulardan lağım gidiyor.Kaldi ki heryerde yok bizde :))
Lağım=altyapı . Bizde altyapı mı var:)))

ingiliz arkiolog la temel, ingilterede eskiden iletişim konusunda ne kullandıklarını öğrenmek için kazı yapmaktadırlar. Kazı sonucunda yer altından geçen kablolar bulurlar. Arkiolag de; bak bizim atalarımız telefonu ilk kullanan medeniyet hatta yer altından kablo çekecek kadar ilerletmişler işi der.Kazı sırası türkiyeye gelir. Yapılan kazı sonucunda herhangibi kablo vs. çıkmaz. Bunun üzerine temel döner ve der ki; "Bak bizim atalarımız sizin atalarınızdan daha ileri düzeyde iletişim kurmuşlar. Cep telefonuyla iletişim kuruyorlarmış" der. :)))

melen çayırından su getirirken dev boyutlarda borular kullanılmıştı zamanında o borulardan kullanılsaydı gerçekleşebilirdi

İngilterenin lağm hattı ile türkiyenin lağım hattı bir olmadığı için türkiyede böyle birşey çok zor olur

bizde böyle birşey olsa dozercinin teki altyapı diye kazarken internetle bağlantımızı koparır.:) türkiyede imkansız daha elektrik tellerini alamadıkki yer altına onu alsak:)

Türkiyede;
1- Altyapı sıfır; Teknik açıdan imkansız
2- Henüz arkadaşların da bahsettiği gibi henüz elektrik/telefon kablolarını bile zor geçiriyoruz yer altından, bunu nasıl yapacağız?
3- O kabloları geçirmek için tekrar heryer kazılacak, tekrar kapatılacak vs.vs. bunlar da maliyet isteyen şeyler. Türk insanı pratik zekasını kullanıp Türkiye şartlarını da göz önünde bulundurup bunu mantıksız bulur ve Turk Telekoma devam kararı alır :)
4- Yine başka bir arkadaşın bahsettiği gibi, bir kaza sonucu nasıl lağımlar, su boruları patlıyorsa bu seferde internetimiz kaza* sonucu gider :) Üstelik biber optik kablolar da tıpkı tren yolu gibi düz olmalı, fazla eğim olamıyor malesef.Bu yüzden heryer birbirine bağımlı olur, Ankara'da kazı yapılır kablolar kopar, taa Van'da internet kesilir :))

Bence devletimiz batıyı boşverip kendi içine dönsün, baksanıza ne yapsak olmuyor..

abi adamların lağımları metro tünelleri kadar geniş onlara sadece kenardan kabloyu döşemek kalıyor. bizde iste 50 cm çaptaki boru diye tabir ettiğimiz daracık yerden lağım suyu mu aksııın, kablo mu geçsin?? yorumu sşze ait :)

adamın biri bahçesine kuyu kazarken lağımı deler kabloları koparır hani birisi metronun üzerine kuyu kazmıştıya o giib burası türkiye arkadaşında belirttiği gibibizim lağım borularımız 50 cm filan kablolar ıslanır :)))

ingiltere 1 asır önce lağım felaketi yaşamıştır. o zamanlar iyi bir alt yapıyla daha geniş (metro geçebilecek kadar) yer altı tünelleri yapılmıştı.
ama türkiyede böyle bir çalışma yok...
lağımkanalı kendini ancak taşıyor. yağmur biraz fazla yağdımı malum logarlardan sular, ... fışkırıyor...

elektrik hatlarını kullanabilirsiniz. elektrik frenkası düşük olduğu için aynı kabloların üzerine yüksek frekansda internet bilgisini de gönderebilirsiniz. Ama bir sorun var. Trafolar elektriksel olarak açık devre (manyetik) olduğu için veri akışı kopmaktadır. Yani her trafoda bir tekrarlayıcı eklemek lazım. vs. vs. vs.

saygı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir