Laptop pil ömrü nasıl uzatılır!

Windows'lu laptop'unuzun pili sizi sık sık yarı yolda bırakıyorsa, bu önerilere kulak verin!

Laptop pil ömrü nasıl uzatılır!

Hava alanında, kafede, toplantılarda en iyi dostunuz olan laptop'unuz, sunumlarınızı, tablolarınızı ve tüm işlerinizi halletmenize yardımcı oluyor. Tabi bir şart var: pilinizi önceden şarj etmişseniz ve pil ömrünüz yeterse. Peki ya laptop'unuza en çok ihtiyacınız olduğu anda piliniz tükenirse ve onu şarj edecek bir elektrik prizi bulamazsanız? İşte bu tür durumlarla karşılaşma olasılığını azaltacak, pil ömrünüzü uzatacak pil tavsiyeleri.

1. Arkada çalışan programlara bakın

Windows'ta arka planda çalışan programlar, işlemcinizi, ağı ve diğer bileşenleri meşgul ederek pilinizin daha çabuk bitmesine neden olacaktır. Windows Update, torrent yazılımları ve diğer güncelleme programları arka planda pilinizin tükenmesine neden olan faktörler arasında.

2. Şarj etmeyi unutmayın

Laptop'unuzun pilini her zaman hazır tutmanın en iyi yolu, onu her fırsatta şebeke elektriğine bağlamayı unutmamak. Pilinizi tamamen şarjlı tutarsanız, pile geçtiğinizde genellikle işinizi tamamlamanız için yeterli zamana sahip olacaksınız.

İş yerinizde ve evinizde farklı adaptörler kullanabilir, böylelikle çoğunlukla pek hafif olmayan adaptörleri sırtınızda taşıma derdinden de kurtulabilirsiniz.

3. Parlaklığı azaltın

Laptop'unuzun ekranı, en çok elektrik harcayan bileşenlerinden bir tanesi. Bu nedenle ekran parlaklığınızı azaltarak pilden önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Bunun yanında Denetim Masası'nda bulunan Güç Seçenekleri altından ekranın PC'niz boştayken kapanma süresini örneğin 1 dakikaya azaltarak pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

4. Kullanmadığınız donanımları kapatın

Laptop'unuz izin veriyorsa, Wi-Fi, Bluetooth gibi bileşenleri kapatarak cihazınızın pilinin birkaç dakika daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz. DVD veya Blu-Ray sürücünüzün içindeki diski çıkarmak da pil ömrünüze etki edecektir.

5. Sapıtan uygulamaları kapatın

Herhangi bir program, bir hatadan dolayı döngüye girerek işlemcinizi aşırı derecede kullanmaya başlarsa, piliniz normalden çabuk tükenecektir. Birçok yeni işlemci, kullanılmadığında hızını düşürerek güç tüketimini azaltır. Ancak bir program kilitlenip işlemcinizi kullanmaya başlarsa bu gerçekleşmez. Çözüm ise oldukça basit. Ctrl+Alt+Del klavye kısayolunu kullanarak Görev Yöneticisi'ni çalıştırın ve hangi işlemin işlemcinizi kullandığına bakın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Arkadaşlar Windows 8 kullanıyorum, Wİ-Fİ gücünü nasıl azaltabilirim?

@15 Mayıs 2016 04:33 Guc seçenekleri gelismis ayarlardan wifi yerine gelip kontrol edebilirsin. Guc tasarrufu yerini secersen azalir.

@15 Mayıs 2016 04:33 wifi gücünü azaltamazsın, kapatabilirsin. Eğer ekonomi olsun diyorsan laptop'u batarya tasarruf moduna alabilirsin, misal chrome yerine firefox gibi daha az yoran bir tarayıcı seçebilirsin (Microsoft Word fazla yer, Notepad az), bilgisayarını virüslerden korursan etkisini görürsün kısaca crack'ten, bilmediğin şeyleri indirmekten vazgeç. 1 kere kaptımı 1'ken 10.000 olur bunlar, yayılır bilgisayarında. Masaüstünü temiz tut, belgelerim orada süs olsun diye yok, düzenli ol.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play