Laptop pil ömrü seviye atlamaya devam ediyor!

Laptop'ların artan pil ömürleri, yakında gün içinde priz arama derdini ortadan tamamen kaldıracak!

  • Zeynel A. Öztürk
Laptop pil ömrü seviye atlamaya devam ediyor!
Toughbook 31

Telefonlarda istediğimiz pil ömrüne henüz ulaşamasak da laptop'lar, 24 saatlik pil ömrüne oldukça yakınlar. Yolda, en azından kısa seyahatlerde laptop'unuzu şarj edecek priz arama derdi neredeyse ortadan kalkmak üzere.

Örneğin Panasonic'in birkaç gün önce tanıttığı en yeni Toughbook 31'i, kullanıma göre 18 saat çalışabiliyor. İkinci pili eklediğinizde ise 27 saate ulaşıyor. Evrak çantasına benzer bir yapıdaki laptop, önümüzdeki ay satışa sunulacak. Ancak Toughbook, ağırlığı (tek pille 3,58 kg) ve boyutları nedeniyle herkesin beğenisini kazanmayacaktır.

Dell'in XPS 13'ü, firmanın verdiği rakamlara göre 15 saat çalışabiliyor. Lenovo'nun ThinkPad X250'si ise iki pille 200 saat ayakta kalabiliyor. İki cihaz da bu ay düzenlenen CES'te ortaya çıkmıştı.

XPS 13

Laptop'unuzda elde edeceğiniz pil ömrü, kısmen çalıştırdığınız uygulamalara bağlı. Film izlemek ve oyun oynamak, genellikle web'de dolaşmaya veya Word'de yazı yazmaya göre daha çok pil tüketiyor. Pili en çok tüketen bileşenlerden biri olan ekran, ne kadar parlaksa haliyle pil ömrü o kadar kısa oluyor. Depolama, işlemci ve bellek alanlarındaki geliştirmelerin pil ömrünün uzamasında etkisi büyük. 15 saatten fazla pil ömrü sunan laptop'lar, genellikle SSD disklere sahipler. SSD diskler, mekanik sabit disklere göre daha az pil tüketiyorlar.

Intel'in 14-nm teknolojisiyle üretilen Broadwell yongaları ve AMD'nin küçülen işlemcileri, güç tüketimini daha da azaltıyorlar. 15 saat pil ömrü bugün için hala bir istisna olsa da, sadece birkaç sene öncesine göre kayda değer bir gelişme niteliğinde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

nüklüer reaktörlü diz üstü tek çözüm hiç bitmez olurda sorun çıkarsa şehir haritadan silinir.

En üst resimdeki laptop çantaya benziyor :D

2 pille 200 saat mi yohminaa

arkadaşlar bu resimdeki dell laotop ne zaman türkiye'ye gelir bi bilgisi olan lütfen yazsın.

@31 Oca 2015 11:26 31 şubat....

lenovo şarj teknolojileri açısından çok ilerde bence.

Xps 13 yıllardır Türkiye kardeşim.

xps yıllardır türkiyede onu biliyorum sağol. ben de vardı 2007de ki modeli zaten. ama ben bu resimdeki için sormuştum. dünyanın en küçük 13 inç laptopı olacakmış hatta. ama bir de windows 10lu olsa çok iyi olacak. windows 10un piyasaya çıkmasını beklicem bunu almak için acaba windows 10 son kullanıcıya ne zaman gelecek bilen var mı?

acaba windows 10 son kullanıcıya ne zaman gelecek bilen var mı?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play