Laptop'unuz sizi yavaş yavaş nasıl öldürüyor?

Laptop kullanıcıları, bu haber sizin için... Ama okuyacaklarınız çok da hoşunuza gitmeyebilir...

Laptop'unuz sizi yavaş yavaş nasıl öldürüyor?
Laptop'u kucakta kullanmak, erkeklerde üreme sorunlarına yol açabiliyor

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, dizüstü bilgisayarlar uzun süreli kullanıldığında kısırlığa yol açabildiğini ortaya çıkardı. Laptop'ların sağlığınız üzerindeki etkisi sadece bu kadar da değil. Taşınabilir cihazların en sık kullanıldığı bir dönemde yaşıyoruz ve her gün daha fazla kullanıcı bu topluluğa katılıyor. Taşınabilir bilgisayarlar verimliliği artırsa da malesef bazı negatif yönleri var.

Erkeklerde kısırlığa yol açabilir

Testislerin vücudun dışında bulunmasının biyolojik bir nedeni var. Sperm üretimi için vücut ısısından daha düşük bir sıcaklık gerekiyor. Teknolojik aletlerin bazıları ise fazlasıyla ısınabiliyor. Elleriniz soğuktan üşüdüğünde ısınmanız için kullanılabilen Android ve iPhone uygulamaları bile var. Bu uygulamalar işlemci kullanımını maksimum düzeye çıkarıyor ve telefonu ısıtıyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, laptop'larda soğutucu cihaz kullansanız dahi erkeklerde üreme sorunlarına yol açabildiğini ortaya çıkardı. Baba olmayı düşünen erkekler, laptop'larını kucaklarında kullanmadan önce bir kez daha düşünmeli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu etkilere zaten notebook olsa da olmasa da maruz kalıyoruz...
Tek doğru ve geçerli madde erkeklerde ki kısırlık etkisi doğrudur ama direk kısırlığa sebep olmadığı, sperm kalitesinde düşüşe neden olduğu söyleniyor.Notebook dizindeyse kısır olmuyorsun.

Bir laptop kullanıcısı ıkarak gözümün korktuğunu söyleyebilirim ve Chip e bu çok çok önemli ve hayti bilgileri verdiği için çok teşekkür ediyorum..

yazının sonundaki tablet yada netbook önerisine nedense hafifçe gülümsedim :) chipten tablet yada netbook hediyesi bekliyorum :)

Notebook'u kim dizinde kullanır ki :( fan olayı doğru özellikle güçlü ekran kartına sahip notebooklarda bu daha belirgin, bunu önüne geçmek için soğutucu almak gerekiyor, soğutucunun sesi daha az ve soğuttuğu müddetçe bilgisayar fanı çalışmıyor.

Direk belden aşağı vurmuşlar =)

Bu etkilerin çoğu masaüstüler için de geçerli değil mi?

5 - 6 saat pes oynadığım zaman gerçekten de psikopatlaşıyorum. makineyi kırasım geliyor. ideali 1- 2 saat kesinlikle

Neyse ki laptopum yok ama ben de çok fazla cep telefonu kullanıyorum ve sürekli internete gidiyorum. Spermlerin cep telefonu frekanslarından da pek hoşlanmadığı malum.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir