Laptop'unuz sizi yavaş yavaş nasıl öldürüyor?

Laptop kullanıcıları, bu haber sizin için... Ama okuyacaklarınız çok da hoşunuza gitmeyebilir...

  • Zeynel A. Öztürk
Laptop'unuz sizi yavaş yavaş nasıl öldürüyor?
Laptop'u kucakta kullanmak, erkeklerde üreme sorunlarına yol açabiliyor

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, dizüstü bilgisayarlar uzun süreli kullanıldığında kısırlığa yol açabildiğini ortaya çıkardı. Laptop'ların sağlığınız üzerindeki etkisi sadece bu kadar da değil. Taşınabilir cihazların en sık kullanıldığı bir dönemde yaşıyoruz ve her gün daha fazla kullanıcı bu topluluğa katılıyor. Taşınabilir bilgisayarlar verimliliği artırsa da malesef bazı negatif yönleri var.

Erkeklerde kısırlığa yol açabilir

Testislerin vücudun dışında bulunmasının biyolojik bir nedeni var. Sperm üretimi için vücut ısısından daha düşük bir sıcaklık gerekiyor. Teknolojik aletlerin bazıları ise fazlasıyla ısınabiliyor. Elleriniz soğuktan üşüdüğünde ısınmanız için kullanılabilen Android ve iPhone uygulamaları bile var. Bu uygulamalar işlemci kullanımını maksimum düzeye çıkarıyor ve telefonu ısıtıyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, laptop'larda soğutucu cihaz kullansanız dahi erkeklerde üreme sorunlarına yol açabildiğini ortaya çıkardı. Baba olmayı düşünen erkekler, laptop'larını kucaklarında kullanmadan önce bir kez daha düşünmeli.

İşitme ve görme kaybına yol açabiliyor

20 dakikada bir gözlerimizi dinlendirmemiz öneriliyor...

İşitme sorunları

Elektrik kesildiğinde evinizin ne kadar sessiz kaldığı dikkatinizi çekmiştir. Yüksek bir ses çıkarmasa da, laptop fanı genellikle çalışır durumdadır ve diğer bileşenler de tamamen sessiz değildirler. Bu düşük seviyedeki ses hayati bir risk oluşturmasa da zamanla kısmi işitme sorunlarına veya sağırlığa yol açabilir. Sıkça kulaklık kullanan ve yüksek ses seviyelerine maruz kalan kullanıcılar için risk daha yüksek.

Görme bozuklukları

Uzun süreyle laptop ekranına bakmak gözlerinizi bozabilir, baş ağrısı yapabilir, göz kuruluğuna yol açabilir ve zamanla gözlerinizde kalıcı etkilere yol açabilir. Dr. Nathan Bonilla (FAOO), göz sağlığı için şunları tavsiye ediyor: "Dijital aletleri kullanırken zaman zaman ara verin, göz kırpın ve nefes alın. Bu doktorlar arasında 20/20/20 kuralı olarak biliniyor ve her 20 dakikada bir 20 saniye süreyle 20 fit uzakta bir nesneye bakıyorsunuz."

Bilek sorunları, sırt ağrısı ve sonuç

Bilek sorunları

'Karpal tünel' olarak adlandırılan bu sorun, klavye uzun süreler kullanıldığında meydana gelebiliyor ve sadece laptop'lara özgü değil. Ama laptop dizinizin üzerindeyken yazı yazdığınızda bu alanın darlığı nedeniyle rahatsızlık verebiliyor. Kollarınız ve elleriniz doğru biçimde konumlanmadığında kas ağrıları oluşabilir.

Sırt ağrısı

Bazı laptop'lar oldukça ağırlar. Bir evrak çantası veya sırt çantası içinde taşıdığınızda ağırlık daha da artıyor ve bu da beraber dolaştıkça sırt kaslarınızda baskı oluşturabilir ve ağrılara yol açabilir.

Bütün bunlar laptop kullanırsanız kısır olacağınız, sağır veya kör kalacağınız anlamına gelmiyor. Bu sadece bir ihtimal ve dikkat etmeniz gerekli. Bu risklerin hepsi uzun süreli laptop kullanımında ortaya çıkıyor ve gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Sorunların tümünü çözmese de bir tablet PC veya netbook kullanarak riski azaltabilir, en azından daha hafif, daha serin ve sessiz çalışan bir cihaza sahip olabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu etkilere zaten notebook olsa da olmasa da maruz kalıyoruz...
Tek doğru ve geçerli madde erkeklerde ki kısırlık etkisi doğrudur ama direk kısırlığa sebep olmadığı, sperm kalitesinde düşüşe neden olduğu söyleniyor.Notebook dizindeyse kısır olmuyorsun.

Bir laptop kullanıcısı ıkarak gözümün korktuğunu söyleyebilirim ve Chip e bu çok çok önemli ve hayti bilgileri verdiği için çok teşekkür ediyorum..

yazının sonundaki tablet yada netbook önerisine nedense hafifçe gülümsedim :) chipten tablet yada netbook hediyesi bekliyorum :)

Notebook'u kim dizinde kullanır ki :( fan olayı doğru özellikle güçlü ekran kartına sahip notebooklarda bu daha belirgin, bunu önüne geçmek için soğutucu almak gerekiyor, soğutucunun sesi daha az ve soğuttuğu müddetçe bilgisayar fanı çalışmıyor.

Direk belden aşağı vurmuşlar =)

Bu etkilerin çoğu masaüstüler için de geçerli değil mi?

5 - 6 saat pes oynadığım zaman gerçekten de psikopatlaşıyorum. makineyi kırasım geliyor. ideali 1- 2 saat kesinlikle

Neyse ki laptopum yok ama ben de çok fazla cep telefonu kullanıyorum ve sürekli internete gidiyorum. Spermlerin cep telefonu frekanslarından da pek hoşlanmadığı malum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play