Laptop'unuzda oyunları hızlandıracak 5 ipucu!

Laptop'unuzda oyun oynuyorsanız bu 5 ipucuyla oyun performansınızı biraz daha artırabilirsiniz!

Grafik işlemcinizi overclock edin

Grafik işlemcinizi overclock edin
Nvidia ve AMD kendi overclock araçlarına sahipler

Grafik işlemcinizi overclock edin

Not: Overclock etmek, aşırı ısınma nedeniyle bilgisayarınızın bileşenlerine zarar verebilir ve onu bozabilir.

Laptop'lar overclock konusunda masaüstü PC'lere göre daha kısıtlılar. Birçoğunda CPU'nuzu overclock etmek mümkün olmasa da bazı modeller GPU'nuzu overclock etmeye izin veriyor.

Nvidia ve ATI, GPU'nuzu overclock etmenize yardımcı olan entegre araçlara sahipler. GPU'nuzu overclock ederken dikkat etmeniz gereken iki nokta var: çekirdek hızı ve bellek hızı. Çekirdek hızı (core clock), GPU'nun çalışma hızını belirlerken, bellek hızı (memory clock), video belleğinin hızını berlirler. Her ayar kendine ait bir toleransa sahip olduğundan deneme yanılma yoluyla en kararlı ayarı bulmanız gerekiyor. Overclock yaparken çok küçük adımlarla ilerleyin ve yüzde 5'den büyük adımlar atmayın.

Bazı modellerde fan hızını artırmanız da mümkün oluyor. Bunu yapabiliyorsanız, fanınızı hızlandırarak daha yüksek overclock kapasitesi elde edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ya lap top oyun içinmi ya. intel i5 560 işlemcili laptopum var. intel entegre ekran akrtım var. istesem nvidia GT540M ekran kartlıda alırdım. ama oyunlar boş işler. nasıl facebook boş işse oyunda boş iştir. oyunu kazanınca ancak bir tebessüm olur 5 dakika sonra biter ve bir bakarız ki yine aynı yerdeyiz...

13.17 tam anlamıyla saçmalamışsın. kafan mı güzel senin??

toshiba laptoplarda overclock yapmak sadece delilik olur 2 farklı toshiba modeli kullandım sadece film izlediğimde kasa alev gibi ısınıyor. samsung veya hp gibi aliminyum gövdeli laptoplarda iyi fikir olabilir

ney hp ile samsung mu dedin en kötü pc markasıdır hp deli gibi ısınır benim pc hp

13:17 saat 11den beri mesajını 289 kere okurken bir paket sigara bitirdim. bir insan ancak bu kadar haklı olabilir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir