Laptop'unuza su veya kahve dökülürse...

Laptop'unuza yanlışlıkla su veya kahve dökerseniz, ne yapmalısınız? Açıklıyoruz!

Laptop'unuza su veya kahve dökülürse...

Elektronik cihazlar, sıvıları pek sevmezler. İkisinin bir araya gelmesi, cihazın ciddi seviyede zarar görmesine yol açabileceği gibi, elektrik şokuna uğramanıza da yol açabilir. Peki laptop'unuzua su veya kahve sıçrar veya dökülürse, ne yapmalısınız?

Böyle bir durumda bilgisayarınızı hemen kapatın. Windows'u "düzgün" biçimde kapatmaktan bahsetmiyoruz; güç düğmesini basılı tutun, 5 saniye içinde bilgisayarınız kapanacaktır. Bunun ardından elektrik kaynaklarını bilgisayarınızdan uzaklaştırın. Güç adaptörü takılıysa çıkartın, pil sökülebiliyorsa sökün.

Fare, flaş sürücüler gibi bilgisayarınıza bağlı diğer bileşenleri de sökün. Bilgisayarınzı açın ve mümkünse sabit diskinizi, RAM'lerinizi ayırın. Sıvı, alkol veya şekerli içecekler gibi kuruduğunda yapışkan hale gelen bir yapıya sahipse, profesyonel yardım isteyin.

Sadece su döküldüyse, laptop'unuzu kendiniz kurutabilirsiniz. Önce cihazın dış yüzünü bir havluyla iyice kurulayın. Laptop'u mümkün olduğunca geniş biçimde açın ve mümküne ekranla klavyeyi aynı hizaya getirin. Şimdi cihazınızı havlunun üzerine yüz üstü olarak bırakın. Suyun dışarıya akması için laptop'unuzu en az birkaç saat bu şekilde bırakın.

Bunun ardından her şeyi bir araya toplayın ve çalıştırmayı deneyin. Çalıştıysa şanslısınız; aksi halde profesyonel yardıma ihtiyacınız olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İşlem basamakları hatalı anlatılmış, su değmemişse ilk önce hemen adaptörün Laptoptan çıkarılması gerekiyor daha sonra prizden ve daha sonra pilin sökülmesi gerekiyor. Bir de su dökülmüşse demişsiniz ama fanlardan içeri girdiyse kesinlikle profesyonel yardım gerekli saç kurutmıyoruz ki az ıslak ya da nemli kalsa sorun olmasın. Mazallah su zerresi bile pc yi açmaya çalışırken patlatabilir

@14 Mayıs 2016 03:06 Patlama yapmazda aşama hatalı anlatılmakla kalmamış 4-5 saat sonra açın demiş bence ters vaziyette en az 32 saat beklemeli içerde su,kahve vs kaldıysa buhar olup uçmalıki sorunsuz çalışmalı 4-5 saatte olabilecek birşey değil bu

Tuşa basıp 5 saniye bekleyene kadar büyük ihtimal kısa devre gerçekleşir. Dizüstüyse pili çıkarmak lazım hemen .Havluya suyu akıtmakla da olmaz o iş açıp içini düzgünce kurulamak faydalı olur (kurutma makinesi kullanmadan). Açıp kurulayım derken de içine hafiften kağıt havlu koymak yardımıyla nemin tamamen geçmesini beklemek lazım . Anlayacağınız iş havluyla olmaz bekleyeceksin iyice buharlaşmasını .

Macbook Pro'ya 8-10 kez bira döküldü. Bilgisayarı kapatmadım. Kurutmadım. Hitçte birşey olmadı.

@14 Mayıs 2016 15:32 Benim Macbook Pro'da 10 kilometreyi 8 saniyede koşuyor!

Çay döktüm laptopa. Anında kendi kapandı zaten. Şarj takılı değildi. Pili hemen söktüm. Sonra aldım tornavidayı cihazı dağıttım. Anakart ve klavyeyi bi güzel sabunlu su ile yıkadım. Fön makinası ile kuruttum. Bir gün beklettim. Sonra topladım. Şu an o bilgisayardan yazıyorum.

@14 Mayıs 2016 23:00 RAM lerine de zeytinyağı sür tam olsun.

Ne yaparsanız yapın o cihaz en çok 1 yıl sonra oksitlenip gidiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir