Laptop'unuzun pilini değiştirme zamanı mı?

Laptop'unuzun pilinin ömrünün tükenip tükenmediğini Windows'ta anlamanın kolay bir yolu var!

Laptop'unuzun pilini değiştirme zamanı mı?
Design Capacity ve Full Charge Capacity arasındaki fark oldukça küçük

Laptop'unuzun uzun saatler şarja ihtiyaç duymadan çalıştığı günler geride mi kaldı? Tüm cihazlarınızın bir ömrü olduğu gibi pillerinizin de belirli bir ömrü var ve bu ömrü doldurduklarında onları değiştirmeniz gerekebilir.

Peki değişim zamanının gelip gelmediğini nasıl anlayacaksınız? Windows bunun için bir yol sunuyor. Önce komut satırını açın (Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Komut Satırı'na tıklayın). Komut satırı açıldığında şu komutu girin:

powercfg /batteryreport

Bu komut, pilinizle ilgili bilmeniz gereken ayrıntıları içeren bir rapor hazırlayacak. Raporun nereye kaydedildiğini de göreceksiniz (Kullanıcılar klasörü olacak).

Şimdi bu klasöre gidin ve dosyayı açın. Burada pilinizin ilk kapasitesi olan "Design Capacity" ile şu anki şarj kapasitesini gösteren "Full Charge Capacity" karşısındaki değerleri karşılaştırmanız gerekiyor. Değerler arasındaki fark çok büyükse, yeni bir pil satın almanın zamanı gelmiş demektir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Lenovo pil koruma modu ile takılıyoruz bakalım ne olacak

Macintosh'çular içinde coconutBattery mevcut

DESIGN CAPACITY 57 mWh FULL CHARGE CAPACITY 26 mWh yani??

@03 Şubat 2016 16:42 Bataaryanız ölmüş. Uzatmaları oynuyor.

@03 Şubat 2016 16:42 DESIGN CAPACITY 48 mWh - FULL CHARGE CAPACITY 24 mWh - Sanıyorum yeni bir batarya almamızın zamanı gelmiş.

Design Capacity: 47 mWh Full Charge Capacity: 8 mWh (görseldeki gibi küsüratlı değil de direk böyle yazıyor) Değişme vakti çoktan gelmişti de lazım olmuyor artık :D

kabul etmez bu komutu

en iyisi hangisi okye

Design Capacity: 41 mWh Full Charge Capacity: 47 mWh Pile o kadar iyi bakmışım ki kapasitesi artmış.

Des.Cap : 57 mWh / Full C.C : 51 mWh Ancak yine de 2-3 saatte şarjı bitiyor. Eskiden 5 saat giderdi :D

Komut satırında hata veriyordu Batterymon programıyla öğrendim. Pilimin %15 kapasitesi gitmiş %85'lik kısmıyla ortama 2.5 saati çıkarıyor. Aynısı telefonlar için de çıkarılsaydı ne kadar pil gücü kaldı diye iyi olacaktı. Çıkarılamayan pilli telefonlara güzel kapak olurdu bak o zaman o tarz telefonlar alınıyor mu...

win 10 da içi boş çıktı, dosya yok hatası veriyor

5 yildir sony vaio kullaniyorum pili surekli takili ve hala ilk gunku performansinda 4-5 saat dayaniyor daha once casper kullanmistim pili 15 dk anca dayaniyordu casper pclerin bataryalari cok kotu

"you do not have the permissions required to perform this action" hatası veriyor ve hiç işlem yapmıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir