Larry Page: "Android kritik değil"

Google CEO'su Larry Page, Android için söylediği bu sözlerle herkesi şaşırttı...

Larry Page: "Android kritik değil"
Larry Page: "Android önemli bir varlık, ancak kritik değil"

Google CEO'su Larry Page, mahkemede yaptığı şahitlikte Android işletim sisteminin Google için değerli olduğunu, ancak kritik olmadığını söyledi.

Google'ın Oracle ile olan davasının ikinci gününde mahkemeye çıkan Larry Page, Oracle'ın avukatının sorularına cevap verirken Android'in çok önemli olduğunu, ancak kritik olduğunun tartışılabileceğini söyledi. Page, Google'ın kendi işletim sistemini Sun Microsystems ile yapmayı tercih edebileceğini ancak bu konuda iki şirketin anlaşmaya varmadığını söyledi. Google, bunun yerine Java'nın "ücretsiz bölümünü" kullanmayı tercih etti.

Page, Java'nın API teknolojilerini Oracle veya Sun'dan lisans almadan kullanan başka bir şirketi örnek göstermesi istenmesi üzerine, konu hakkında "uzman olmadığını" söyledi. Page, "hangi bilgileri kullandığımız ve hangilerini kullanmadığımız konusunda çok dikkatliydik" dedi. Duruşmanın en az 8 hafta sürmesi, önemli teknoloji yöneticilerinin davalara katılması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

onemli degilmis imasi ile arada kaynamaya calisiyor.

Firefox bosuna Boot to Gecko da HTML5 i tercih etmemis. Sun in boyle pislik yapacagini biliyor adamlar.

Normal Java VM yerine Dalvik VM geliştirilmesinin amacının performans ve düşük bellek kullanımı için değil, lisanstan kaçmak için olduğu belliydi. Umarım anlaşma olur ve Android'e Java VM desteği de gelir.

Bence ücretsiz bir yazılımı satın alıp sonra onu şirketlere koz olar kullanmak isteyen oracle a haddini bildirmeli birileri. Pc ler tabletler ve akıllı telefonlar dahil tüm teknolojilerden uzaklaştırılmalı yasaklanmalı bir şekilde ki oracle akıllansın. Zira flash ı nasıl gitgide diskilifiye ediyorlarsa html5 ile alternatif çözümler üritilmeli..

java hantallığı ve yavaşlığı androide gelirse symbian dan bir farkı kalmaz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir