LCD devlerine büyük şok!

Dev LCD panel üreticileri şok suçlamalar karşısında zor durumda kaldı. İşte suçlamaların nedeni...

Fiyat anlaşmaları: Kim kurallara uymadı?
LCD-panel: Bu parçaların üreticileri fiyat anlaşması yapmış olabilirler.

Birçok LCD-panel üreticisi Avrupa kartel yasalarını çiğnemiş olabilir. Avrupa komisyonu yaptığı araştırmalarda itham edilen birçok firmayı mayıs ayında durum hakkında bilgilendirdi.

Firmaların isimleri henüz belli değil. Fakat Philips ve LG , Brüksel'den bir mektup aldıklarını doğruladılar. Firmalar bu durumun muhakkak fiyat anlaşması yaptıkları anlamına gelmediğini belirttiler.

ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz senenin sonunda LG, Sharp ve Chunghwa Picture Tubes (CPT) firmalarını fiyat anlaşmaları yaptıkları için suçlu bulmuştu. Firmalar toplamda 585 milyon Dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Eğer güncel olayda firmalar suçlu bulunursa senelik ciro miktarlarının yüzde 10'una kadar tazminat ödemek zorunda kalabilirler.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

merak ediyorum türkiyede neden devlet halkı soyan aldatan kazıklayan tekel oluşturan şirketlere senelik ciro miktarlarının yüzde 10'una kadar tazminat cezası alsalarda bizde kazıklanmasak ama nerde adalet devlet şirketi olsun özel şirket olsun şirketler lehine kararlar veriyor bunun bir örneği ttnet turkcell devlet caydırıcı ceza uygulasa bizde kazıklanmaktan kurtulsak.

Avrupada devlet halk için vardır. Türkiyede Halk devlet için vardır. yani halkın istekleri önemli değil kendi ülkende düzgün muamele göremiyrosun ki bırak tüketici haklarını korusun... Birileri sadece ceplerini dolduracaktır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir