LCD satışlarında patlama yaşanıyor

Bir araştırma şirketi, 2009 yılında LCD satışlarında adeta bir patlama yaşanacağını duyurdu.

LCD satışlarında patlama yaşanıyor
Bir araştırma şirketi, 2009 yılında LCD satışlarında adeta bir patlama yaşanacağını duyurdu.

Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan DisplaySearch, yaptığı son araştırmasının sonuçlarını geçtiğimiz günlerde kamuyoyula paylaştı.

Buna göre günümüzün en popüler ekranlarından biri olan LCD'lerin (Liquid Crystal Display) satış rakamının her geçen gün biraz daha arttığı vurgulanırken, geleceğe dönük bir tahmin de yürütülerek bu yıl içinde geçen yıla nazaran LCD satışlarında %21'lik bir büyümenin hedeflendiğinin altını çizdi.

2009 yılı içerisinde 127 milyon adet LCD'nin kullanıcılara ulaşacağını belirten DisplaySearch, 2008 yılında bu rakamın 105 milyonda kaldığına dikkat çekti.

LCD TV'lerde de durum pek farklı değil

DisplaySearch'ün yayınladığı son raporunda yer alan bir diğer önemli tespit ise LCD TV satışlarıyla ilgili. Bu yıl içerisinde LCD TV satışlarının neredeyse %63'lük bir büyüme oranını yakalayacağını belirten DisplaySearch, buna rağmen 2008 yılına göre LCD TV gelirlerinin %6'lık bir düşüş kaydeceğine vurgu yaptı.

Rapor, bu düşüşü de geçen yılın sonunda patlak veren ekonomik krizin etkilerinin, LCD TV pazarında da fazlasıyla kendini hissettirmesine bağladı.

Bunun yanı sıra LCD TV satışlarını ülkelere göre de kamuoyuna gösteren DisplaySearch, sadece Çin'de 2008 yılında gerçekleşen LCD TV satış rakamı 18.8 milyonu bulurken, bu rakamın 2009 için 23.6 milyon olacağını ifade etti.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Lcd ürünlerin geçtiğimiz 5 seneden bu yana fiyat/performansları çok iyi bir duruma geldi. Böyle olunca alımlarının her geçen gün artması kimseyi şaşıtmamalı.

Önemli olan Oled yada yeni teknolijilerin bu hıza ayak uydurması olmalı.

Max_Real Qnx

Bu zaten beklenen bir sonuçtu, pek şaşırmadık.

Lcd ürünlerinin görüntü kalitesi hala daha Crt'li ürünlere yaklaşamadı. Bu ne zaman gerçekleşir bilemem. Sabırla bekliyoruz.

Yani bu saatten sonra kimse tüplü yada plazma tv almaz ,benim gibi öğrencileri muaf tutuyorum :P ,OLED tv'ler de uçuk fiyatlarda olduğuna göre herhalde LCD tv satışları patlayacak .

lcd'ye verilen para artık ölü yatırıma giriyor. oled çok daha kaliteli biraz daha beklemek lazım

TUPLU TV LERIN 4 MEVSIM SARTLARIYLA ELEKTRIK DALGALANMALARINDA NE HALLERE DUSTUGUNU UNUTMAYIN ELEKTRIK YUKLU FIRTINALARDA. YENI NESIL TV LERDE LCD YI KAPALI TUTUYORUM ELEKTRIK DALGALANMALARINA KARSI OZEL DUVAR PRIZI VE OZEL 4 LU PRIZ KULLANIYORUM. HATTA IYI KALITE UPS ALMAYI DA DUSUNUYORUM LCD TV IM ICIN.

LCD TV LERIN ICIN DE BIR ANAHTAR VAR BU ATARSA SERVISI CAGIRMALISINIZ GENELLIKLE ELKTRIK DALGALANMALARINDA OLUYOR.

philips plazma alemin kralı lcd mcd tanımam

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir